Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
7 Şubat 2013 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Bal Mahmut
ecevit.osman@gmail.com

Parlak pirinç kapaklı şişelerini, her iki tarafına yerleştirdiği boya sandığının gerisindeki alçak tabureye oturmuş hali ile, Françoise-Auguste-René Rodin’in “Düşünen Adam” heykelini andırırdı. Yoksulluktan kavruk, cılız vücudu, çoğu zaman boya sandığını taşımakta zorlanırdı. “O” sandığı, boyaları, fırçaları ile gezici bir lostra salonu gibi hizmet verirdi. Yazın güneşin altında, kışın soğuktan esmerleşmiş yüzünün derisi, yanaklarında birer yay yapacak şekilde çukurlaşmıştı. Epeyi azalmış, kızıla çalan saçları ve kısık göz kapaklarının örttüğü yeşil gözleri ile esatiri bir yaratığı andırırdı. Çeşitli renklerdeki boyaları kullanmaktan dolayı, elleri bir ressamın boya paletindeki kadar değişik renkler boyanmış halde idi. Tırnakların arasına girmiş olan boyalarla elleri, elden başka bir şeydi.

Çoğu zaman onu ilçenin bir yerinde, bir çınarın altında, kahvehanede veya parkta salladığı fırçalarla, kimilerinin ayakkabılarını boyadığını görürdünüz. Girip çıkmadığı yer olmadığı için, ilçedeki her türlü olay hakkında bilgisi vardı. Ayrıca, bir ayakkabı boyacısından umulmayacak konular hakkında düşünceleri ve birikimi vardı. Eskilerin deyimi ile bir çarıklı erkânı harpten ziyade, diplomat tavrı, hareketlerinde gözlenirdi. Kaba saba, sadece ayakkabı boyayan, ayakkabı boyacısından farklı bir görünümdeydi. Fakir düşmüş bir soylu mu? Yoksa, davranış olarak soyluluğa özenmiş birisi mi? idi. Bunu bilebilmek zordu. Tam güngörmüşlüğü olmasa bile, biraz günden nasibini almıştı. Belki de, ayakkabılarını boyadığı çeşitli kültür seviyesindeki insanların iyi özelliklerini alarak, bunları özümseyebilmişti. İş lafa gelince, diplomat gibi, konuşmaya başlar, yorum yapar ve kararlar verirdi. Her gün sabahtan, akşama kadar çalışan cılız, fakat antrenmanlı vücudundan daha çok çenesi çalışırdı. Her nabza göre şerbet vermesini bilerek, bazen de eleştirerek konuşurdu. Berberlerin adı çıkmıştır, ama Bal Mahmut başka bir şeydi. Onun için ona, boşuna Bal Mahmut dememişlerdi. Evet, o tabiri yerinde ise, biraz kibar, biraz abartılı, biraz samimi, biraz tarafsız, ama hep bal gibi konuşurdu, çünkü “O” Bal Mahmut idi. Bütün bunlara rağmen, onda güven vermeyen bir tarafın olduğunu, bazı şeylerin yerinde olmadığını sezinlerdiniz. Hareketleri elinizde tutamadığınız bir sabun kalıbı veya balık gibi kaygan idi. 

Bir bayram arifesinde, babam ve ben müşterilerle uğraşırken, birden yanımda Bal Mahmut bitiverdi. O kargaşa içinde; birisinin 10 lira düşürdüğünü, paranın Mehmet Efendide olduğunu; onunla giderek 10 liranın benim olduğunu, benim düşürdüğümü söyleyerek, Mehmet Efendiden alarak kendisine vermemi, istedi. Çok küçüktüm, hiçbir şey söylemedim, söyleyemedim ve ipnotizma olmuş gibi, ona itaat ettim. Yolda giderken, o küçük yaşıma rağmen, bunun doğru olmadığı, olamayacağını düşünerek; bu kaos içinde, kendimi kapana kısılmış olarak görüyordum. Ama, niçin Bal Mahmut’a bu işi yapamayacağımı söyleyememiştim. Söyleyemezdim, zira bize büyüklere itaat etmek öğretilmişti. Fakat, bu itaatin pek de iyi olmadığını, sonucunun kötü olacağını görüyordum. Mehmet Efendinin dükkanına kadar yürür iken geçen süre, Einstein ‘in kızgın sobasının üzerindeki insan benzetmesi gibi, bana çok ama, çok uzun geldi. Güpegündüz düştüğüm bu karabasan ne idi ? Mehmet Efendinin yanına gelince, ben “ Mehmet Amca 10 lirayı ben düşürdüm. Babam birisine para göndermişti, yolda düşürmüşüm” dedim. Fakat, bunu öyle bir ses tonu ile söylemiştim ki, bunu söylediğime ben de inanmamıştım. Çekingen, ürkek ve şaşkın tavrım, üstüne üstlük Bal Mahmut’un yanımda oluşu, Mehmet Efendiyi şüpheye düşürmüştü. Ben kendi, kendimi ele vermiştim. Yalan söylenmesi öğretilmediği için, dilim başka kelimeleri söylemek istese bile, yalan ağzımdan çıkıvermişti. Ahmet Efendi “Ya! öyle mi , sen kimin oğlusun ?” dedi ve ben “Mustafa efendinin oğluyum” deyince, “haydi bakalım bir de Mustafa Efendi (Babam)’ye soralım” dedi. Hep beraberce babamın yanına geldik. Mehmet Efendi, durumu babama anlattı. Babam paranın bizim olmadığını, Bal Mahmut’un parayı ele geçirmek için olan bir oyunu olduğunu ifade etti. Mehmet Efendi bir şey söylemeden, babamla vedalaşarak gitti. Yalnız kalınca babam Bal Mahmut’a hitaben “ Allah seni yarattı ise, niçin şeytanı yarattı; şeytanı yarattı ise, niçin seni yarattı” dediğini duydum. Babam cebinden 10 lira çıkardı, bana verdi ve başka bir şey söylemedi.

Zaten, ben dersimi almıştım. Bu olayın altında o kadar ezilmiştim ki, hayatım boyunca Mehmet Efendinin dükkanının önünden geçerken onunla göz, göze gelemedim ve boynum hep eğri idi. Bu olayda kusurum ne idi ? veya ben ne kadar suçlu idim ?  Bunun yanıtını hiçbir zaman veremedim. Aradan geçen elli yıldan fazla süreye rağmen, olayın dün olmuş gibi bana acı verdiğini açıkça söyleyebilirim. Bu olayı düşündüğümde hep boğazımın düğümlendiğini ve birisinin boğazımı sıktığını hissederim. Ne yapmam gerektiğinin cevabını da bu güne kadar veremedim. Ama, suçun bir kısmını da babama yükleyebilirim. Zira, o bana hep iyiliği öğretmişti. Kötülere, kötülerin yapabileceklerine karşı savunmasızdım. Bal gibi konuşan Bal Mahmut, bal peteği yerine, ömür boyu sürecek, bal arısının zehrini kalbime yerleştirmişti. O günü, o olayı unutamadım ve unutacağımı zannetmiyorum. Şerbet diye, iksir diye içirilen birçok şeyin, zehirlerden daha zehir olduğunu daha sonra tekrar, tekrar öğrendim. Fakat, ilk olarak içtiğim bu acı şerbetin tadı ve bu hazin olay, asla anılarımdan silinmedi.         

                       

                            YARALAR

     

                   Yaralar, hep beni yaralar,

                    Kötü sözler beni yaralar,

                    Düşmanımın sözü değil;

                    Dostun sözü beni yaralar.

 

                    Düşmandan beklenir kötü söz,

                    Çünkü, kalbi kinle dolu bir öz,

                    Yüreği taşlaşmış koca bir köz;

                    Çıkmaz ağzından hiç doğru söz.

 

 Bu Haber 1286 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI