Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
21 Şubat 2013 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Suriye Bataklığı
ecevit.osman@gmail.com

Orta Doğu tarihinin ilk çağlarından bu yana kaos’un hüküm sürdüğü, hiç durulmayan kargaşaların olduğu bir bölgedir. Bu bölgedeki işlere karıştığınız zaman, paçanızı kurtarmanız da mümkün değildir. Bilindiği üzere, Irak ile olan ilişkilerde hep Türkiye zararlı çıkmıştır. Tezkere’nin TBMM’nde reddedilmesine, yani Ülkemizin Irak’ta fiili bir savaşa girmemiş olmasına rağmen bu hususta ne bedeller ödediğimiz ortadadır. Fiili olarak savaşa girse idik, sonuç ne olurdu bilinmez, ama Irak bataklığının da bize iyi şeyler vermeyeceği ortada idi. Arap’lar Allah’ın lütfü olan petrolün üzerinde oturmakla birlikte; huzur içinde olmadıkları aşîkardır. İlâhi adalet hükmünü icra etmekte ve onları dört yüzyıl bütün düşmanlardan koruyan, Osmanlıları arkadan vurmalarının diyetini ödemektedirler. Antisemitizm yapmaktan nefret ederim ama, İsrail’in kurulmasına izin veren ve başlarına musallat olmasını ortaya koyan da onların hatalarıdır. Arap’lardan dost olmayacağına göre, Türkiye’nin İsrail ile olan ilişkilerini bu duruma getirmesini de anlamak mümkün değildir.

Suriye akılsız dostumuz idi. Akılsız dosta güven olmaz, şimdi de can düşmanımızdır. Kendi halkına reva gördüğü zulüm ile, kendi yurttaşı altmış bin Arap’ın ölümüne neden olan Beşar Esad zihniyetinden bundan başkası beklenemez. Suriye’de kan durmayacaktır. Beşar Esad devrilse bile kanın önüne geçilemeyecektir. Zira, sözde Arap baharının yaşandığı Arap ülkelerinde olduğu gibi; yılların getirdiği kan davasının birden son bulması da mümkün değildir. Müslümanlık içinde mezhep farklılıklarının ortaya koyduğu çatışmalar, başka dinlere olan düşmanlığı sollamış ve cihat olarak nitelendirilmektedir. Elbette, bu Müslümanlığın dışındaki dinlerin işine gelmekte, parçalanarak bölünen ve bölündükçe zayıflayan Müslümanlar müstevlilerin ekmeğine yağ sürmektedir. Her şey ortada olmasına rağmen; ayılmaları da mümkün değildir. Mustafa Kemal Atatürk, Arap ülkelerinde uzun süre kaldığı ve durumu çok iyi bildiği için laik’lik ilkesini getirmiştir. Eğer, yetiştirilen militanlara diğer mezhepteki Müslümanları öldürmenin cihat olduğuna inandırır ve cennete gideceklerini vaat ederseniz; gözlerini kırpmadan Müslümanları katletmeleri kolaylıkla gerçekleşecektir. Terör örgütlerinde bu durumu fazlası ile görmek mümkündür. Kuran’ın Müslümanlara yüklediği farzları yerine getirenler arasında ayrımcılık yapmak, Müslümanlığa ters düşer. Bütün bunlar da Müslümanlığı zayıflatır. Anlayamadığım diğer husus ise; Suriye’de Beşar Esat taraftarlarının, muhalifleri öldürür iken “Allahü Ekber” demeleri; muhaliflerin Beşar Esad taraftarlarını öldürür iken de “Allahü Ekber” demeleridir. Müslümanlar, Müslümanları öldürecek ve “Allahü Ekber” diyerek öldürecek. Ben anlayamıyorum, kimilerinin bunu bana açıklaması gerekir.

Suriye’den, Ülkemize gelen Suriyeliler 230 bine çıkmıştır. Bütün bunların yükünü Türkiye çekmektedir. Elbette, hangi dinden olursa olsun, bizlere sığınanlara yardım etmek gerekir. Yalnız, aktif olarak Türkiye’nin bu olayların içinde olmaması gerekir idi. Aynı hususu, Saddam zamanında, ülkemize sığınan Kürt’ler dolayısı ile yaşadık. Irak’taki Kürtler bizim can düşmanımızdır. Her gün Suriye’den Ülkemize bombalar düşmekte ve birçok insanımız ölmekte, sakat kalmakta ve maddi zarar ortaya çıkmaktadır. Hatay, Cilvegöz’deki patlama ve bu patlama ile dört vatandaşımızın ölümü, tuz biber olmuştur. Suriye plakalı bir aracın sınıra gelmesi, kamera kayıtlarında arabadan üç kişini de indiği görülmektedir. Arabanın içindeki patlayıcıların bir süre sonra patlaması olayı düşündürücüdür. Patlamadan bir süre sonra; Beşar Esad muhalifi olan Suriye Ulusal Komitesi (SUK)’nin gelmiş olması, bombayı patlatanların zamanlama hatası yaptıklarını göstermektedir. Muhtemelen hedef SUK idi. Yalnız, sınır muhaliflerin kontrolünde olmasına rağmen; dikkati çeken husus, güvenliğin çok başıboş olduğu ve isteyenin Suriye’ye, isteyenin Türkiye’ye kontrolsüz geçebildiği görülmektedir. Elbette, yanınızda yağlı kara olur ise, ister istemez size mutlaka bulaşacaktır. Allah Ülkemizi, akıllı olmayan dosttan ve düşmandan koruması temennisi ile saygılarımı sunarım.Bu Haber 973 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI