Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
4 Mart 2013 Pazar
İSMAİL YILDIZ
Ne zaman ki biz, bizi kaybettik, çocuklarımızı da kaybettik...

Bizim zamanımızda çocuk suçları olarak okul koridorlarında koşmak, İstiklal marşı okunurken düzgün durmamak, el kaldırmadan öğretmenle konuşmak geliyordu.

 

Ya da bayramda, bayram namazına geç kalmak, şeker toplarken birkaç şekere birden el uzatmak, arabaların arkasından koşmak, çocuk suçları olarak konuşulurdu. Ne oldu bize ki artık çocuk suçları olarak annesini kesmek, babasını silahla tehdit etmek, sokakta araba yakmak, öğretmenini köşe başında şişlemek, güvenlik kamerasına el sallayarak hırsızlık yapmak kayıtlara geçer oldu?

 

O çocuklar mı başkaydı, bu çocuklar mı başka?

 

O anneler mi başkaydı, bu anneler mi başka?

 

O günkü terbiye metotlar mı başkaydı, bugünkü terbiye metotlar mı başka?

Biz nerede hata yapıyoruz?

 

Yapıyoruz ki yanı başımızda büyüyen o masum yüzlü sevimli çocuklar, bir süre sonra dünyamızı zehir edecek hale geliyorlar.

 

İşte bu kitapta, bu soruların cevaplarını bulabilmek için bir mum yakılıyor.

 

Çocuk terbiyesinde doğru zannedilen yanlışlarla yüzleşiliyor.

 

Belki de herkes kendisi ile yüzleşiyor.

 

Çünkü kendimizi kaybettiğimiz yerde, çocuklarımızı da kaybettik, biliyoruz...

 

Okuduklarınız günlük hayatta, anne- babaların ortak yakınması değil mi? Birbirimize şikâyet edip duruyoruz. Şikayet ederken birazda çözümsüzlüğümüzü anlatmaya çalışıyoruz. Çocukların maddi anlamda ihtiyaçlarını karşılarken; manevi anlamda yardımcı olamıyoruz. Belki yardımcı oluyoruz ama netice alamıyoruz. O zaman yanlışı nerde yaptığımızı görmek, ona göre çözüm üretmek gerekir.

 

Anafen dershanesi veli toplantısında, yakınmalara çözüm olması için kitap önerildi. Kitabın yazarı: Adem Güneş. Kitabın adı: Çocuk Tebiyesinde  Doğru Bilinen Yanlışlar. Dershane bu kitabı okuyan velileri birde sınava tabi tuttu. Ben kitabı okudum ama rahatsızlığım nedeni ile sınava giremedim. Pedegog Adem Güneş kitabında: önemli bulduğu yanlışları, hem de bizim doğru zannettiklerimizi düzeltmeye çalışıyor. Yukarıda yazdıklarım kitabın tanıtımından alıntıladıklarım.

Nesil yayınlarından çıkan kitabı okumanızı tavsiye ediyorum. Zamanım yok mazeretine sığınmayın. Pedegog Adem GÜNEŞ Burç FM de program yapıyor. Programı kaçıranlar için Burç Fm arşivinden yararlanmak mümkün.

 

Son olarak kitaptan altını çizdiğim bölümlerden bir kesit: Terbiyedeki asıl maksat çocuğun kendi ruhu ile özgürce ama belirli kurallar dahilinde kendini sergilemesine yardımcı olmaktır.

 

Arkadaş gibi değil baba gibi baba, anne gibi anne olunmalıdır.

 

 Bu Haber 6731 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : kitap basımı Tarih : 20 Kasım 2013 / Pazar Üye Adı :Palmiye yayınları
Palmiye yayınları olarak gazeteci, yazar, şair arkadaşlarımıza bir imkân sunuyoruz. Destekli yayıncılık kapsamında yazılarınızı kitaba dönüştürebiliriz. Siz yazın biz basalım yayınlayalım. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen iletişime geçiniz. İletişim bilgilerimiz: bilgi@palmiyeyayinlari.com https://www.facebook.com/palmiyeyayinlari Tel: 0555 2915061-0539 3602045
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI