Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
7 Mart 2013 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Su Yüzüne Çıkanlar
ecevit.osman@gmail.com

İmralı ile olan görüşme sonuçlandı ve bu görüşmede üzerinde durulan hususlar tahminimden çok daha kısa süre içinde açıklandı, daha doğrusu özel olarak sızdırıldı. Beklemeğe gerek kalmadan her şeyi ayan beyan öğrendik. BDP, PKK (Kandil) ve PKK’nın Avrupa uzantısına verilmek üzere hazırlanan mektuplar da yerine ulaşmış bulunuyor. Bir milletvekili grubunun Süleymaniye’ye diğeri ise Brüksel’e gitmiştir. Gözden kaçmayan husus ise bu mektupları kurye olarak milletvekillerinin ilgili adreslere ulaştırma çabaları gözden kaçmamaktadır. Bir önceki yazımda da belirttiğim gibi bu konuda görev almak sıradan bir görev değil, çok önemli imiş.  Şimdi de içeriği açıklanan ve görüşmelerde ele alınan hususlar üzerinde duralım:

Öncelikle bir hususu belirtmek gerekir ki, teklif midir? Öneri midir? Direktif midir? Belli olmayan hususlara lütfen bakınız. İmralı’daki bir mahkûmun, Başbakan, Cumhurbaşkanından öte önerilerle ortaya çıkmış olması şaşırtıcıdır. Teklife göre, silah bırakımı ve diğer bir ülkeye gidiş, TBMM’inde görüşülecek ve uygulamaya konulacak. Tabiatıyla bunlar İmralı’nın teklifleri, daha doğrusu direktifleridir. Bütün bunlara PKK ve KCK’nın uyumu ne şekilde olacak, bu belli değildir. İşin tuhaf tarafı bu direktifler yerine getirildiği takdirde, kendisi dâhil, bütün tutukluların serbest kalacağı hususunun nereden çıktığını anlamak mümkün değildir. Bunun aksine olan durumda ise, abanın altından sopa gösterilmekte; kendinin artık bu işte olamayacağını ve PKK’nın kendisini kullanamayacağını ifade ediyor. İlâve olarak, 50 bin kişilik bir savaştan da bahsedilmektedir. Burada İmralı kendisini, PKK, KCK ve diğer Kürt kuruluşları ve BDP’nin üzerinde görmektedir. Tabiatıyla bu direktiflerin ne kadar etkili olacağını bize zaman gösterecektir. Türkiye, bütün Avrupa Ülkeleri, Irak, Suriye ve İran’da yapılanmış olan PKK’nın kolaylıkla bütün bunları kabul edeceğini düşünmek hatalı olur. Bunu ötesinde, tehlikeli olan ve en çok üzerinde durulması gereken husus ise bunlar, kabul edilmiş gibi, PKK’nın yapısını muhafaza etme durumudur. Pekâlâ, bu durum nasıl kontrol dilecektir. Bana göre kontrol imkânı yok denecek kadar azdır. Verilen birçok tavize rağmen; PKK terörünün devam etmesi ise, bize ne kazandıracaktır. Bunu iyice düşünmek gerekir. Görüşmelerin başlamasının bu şarta bağlı olması gerekmektedir. Aksi takdirde eski tas, eski hamam hikâyesine dönecektir. Bütün bunlar başbakanımız tarafından provokasyon olarak değerlendirilmiş olup, öyle olmasını temenni ederim. Acayip olan şimdi herkes İmralı’dan çıkan talimatlardaki esas üzerinde değil de, kim bunları sızdırdı üzerinde duruyor. Esaslar üzerinde değil de, teferruatlar üzerinde durarak işin ciddiyeti yok ediliyor.

Madalyonun diğer tarafında ise, Türkiye Cumhuriyeti Devleti bulunmaktadır. Terör ile devletin asla pazarlığa girmeyeceği sloganlarının atıldığı devirler çok uzakta kalmamış olmasına rağmen; olanlara aklımın yatmadığı gerçeğini burada açıklamak isterim. Otuz yıllık süreç ve 32 bin cana mal olan bu savaşın mağlup tarafı olmadığımız gerçeğini de ifade etmek isterim. Ayrıca, İmralı’nın bu kadar fütursuzca ifadelerine aklım ermemektedir. Onun işaret ettiği ve her şeyin çözüm yerinin TBMM olduğunu en az yüz defa ifade ettim. İmralı’nın federasyon istememesine herhalde teşekkür etmemiz gerekir? İfadelerinde federasyonun daha sonra olması da vurgulanmaktadır. Ayrıca, kandil’deki 40 bin, Suriye’de 10 bin, İran’da ise 10 bin kişilik ordulardan bahsedilmektedir. Silah ve barış bu ne tenakuzdur!

Son zamanlarda medyada, Türk kelimesinden kaçma eylemini görüyorum. Bunun yerine Türkiyelilik veya Türkiye vatandaşı olma hususları tartışılmaktadır. Türk kelimesini ayaklar altına aldık da; Türkiyeli olmak, Türkiye vatandaşlığı kelimelerinin hangi kelime kökünden türetildiğini anlayamadım. Yoksa, kimilerinin ağızlarında söyleyemedikleri bazı hususlar mı var, bilemiyorum? Osmanlı İmparatorluğunu, İslamcılık ve Osmanlıcılık kavramları bir arada tutmaya yetmemiş ve parçalanmıştır. Televizyonlardaki programlarda, anlayamadığım ve şüphesiz anlatanında anlayamadığı için anlatamadığı kavramları duyunca hayretler içinde kalıyorum. Kavramların kargaşası ile işin bir oldubittiye getirilmesinden edişe ediyorum. Adımların akıllı ve barışı koruyacak şekilde atılması temennisi ile saygılarımı sunarım.Bu Haber 1284 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : osman bey'e Tarih : 7 Mart 2013 / Pazar Üye Adı :süleyman
Bilgi kirliliginin cirit attıgı,yalakalıgın tavan yaptıgı bu ortamda yazınız bir ilaç gibi geldi.Gönülden teşekkürler.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI