Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
11 Mart 2013 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Dinozorların Yok Oluşu
ecevit.osman@gmail.com

Dinozorların zamanımızdan altmış milyon yıl önce yok olduğunu zannediyorsanız, aldanıyorsunuz. Onlardan çok azda olsa yaşayanları var. Lâkin, çevreye uyumda çok zorluk çektikleri gerçeği de ortadadır. Eskiye özlem kimileri tarafından kemale ermemenin tezahürü olarak ortaya çıktığını söylemelerine rağmen, insan onun özlemini çekmeden edemiyor. Her gün haberlerde, gazetelerde şuna inanmayın, buna kanmayın gibi ifadeleri bulmak güncel olaylar arasında yer alıyor. Pekala, öyle ise kime inanacağız, kim doğru söylüyor? Daha önce de tekrar, tekrar yazdım; sanal bir dünyada yaşadığımız gerçeği ortadadır. Gerçekler ve salt olarak doğrular yerine, kimilerinin gerçek gibi algılanmasını istedikleri hususlar ortada kol gezmektedir. Bu bakımdan neyin doğru, neyin yanlış olduğunu algılamak da zorlaşmaktadır. Bunun yanında bir iftira kampanyası almış başını gitmektedir. Bütün bunların etkili olmadıklarını söylemek de yanlış olur. Jan-Jacques Rousseau(1712-1778), “İftira ediniz, iftira ediniz, iz bırakır” diyor. Sorun elbette iftirada değildir. Zira, gerçekler ortaya çıkınca iftira ve gerçek olmayan fikirlerin nasıl solduğunu görüyoruz. “İftira, rezil bir köpeğe benzer, kaçarsanız, sizi kovalar; karşı durursanız, önünüzde kuyruk sallayarak yaltaklanır”. Zamanımızda yalanlara karşı durabilecek güçte insan varlığımızın yani, dinozorların yok olmaya yüz tutması; yalan, riya, çıkar ve üçkâğıtçılığın pirim yapmasına neden olmaktadır. Benim yetiştiğim dönemlerde, suçlular yüzlerini göstermemek için, başlarını öne eğerlerdi, yüzleri kızarırdı. Şimdi ise, pişkin, pişkin gülme modasının yanında; en haksız durumda bile hak iddia edildiğini görüyoruz.

Müslümanlıkta, günahların en büyüklerinden olan yalan söylemenin nasılda yaygın hale geldiği gerçeğini inkâr etmemiz mümkün değildir. Batıda yalan söylemek çok ayıptır ve filmlerdeki mahkeme duruşmalarında bu husus tekrar, tekrar gündeme gelmektedir. Buna rağmen; Ülkemizde yalancılık bir marifetmiş gibi lanse edilmekte; yalan söyleyerek kimilerini kandıranlar bundan iftiharla bahsetmektedirler. Müslümanlıkta, imanın esasını kalben ve ruhen olan temizlik meydana getirmesine rağmen; yalancılığın bu derecelere vardığını görmek insanı korkutmaktadır. Polisiye tedbirlerle bunların önüne geçmek de hiç mümkün değildir. Zira, insanları en iyi şekilde kontrol edecek olan onların vicdanıdır. Vicdan yoksulluğu içinde olanlarla bir yere gitmek mümkün değildir. Doğru, her zaman doğru olmağa gayret etmeli ve nesilleri buna göre yetiştirmeliyiz. Kendi idam hükmünü taşıdığını bilerek bunu ilgililere teslim eden nesillerden nerelere geldiğimiz gerçeği ortadadır.

Bütün bunların ötesinde, özellikle idare edenlerin bu hususa daha çok riayet etmesi esastır. Devlet değişik kademelerindeki insanlar, millete yalan söylememelidirler. Özellikle, siyasiler bu konuda daha dikkatli olmalıdırlar. M. Kemal Atatürk “Milletime asla yalan söylemedim, eğer yalan söylemiş olsa idim, milletim benim yüzüme bunu vururdu” demiştir. Yazılarımda hep söylediğim gibi; siyaset halka hizmet, hakka hizmet yarışıdır. Ancak, faziletleri ile temayüz etmiş insanların yapması gereken bir husustur. Orada, şahsi çıkarlar bir tarafa itilmiştir, millet sevgisi ile insanlara yararlı olmak için çalışmalar yapılır. Eğer, eskilerin söylediği gibi “Balık baştan kokacak” olur ise, ülke baştan ayağa kadar kokudan durulmaz hale gelecektir. Ülkenin gelişmesi de mümkün değildir. Bir hususu açıkça belirtmek gerekir ki, başta yalan olmak üzere, bütün kötülüklere taviz verildiği zaman bunun önünü almak mümkün değildir. Eğer hak ve hukuk üzere adalet tecelli edecek olur ise, bunların önünü almak çok kolaydır. Hak ve hukukun uygulamasında, hatırı sayılır olmak veya sıradan olmak arasında ayrım yapmamak gereği vardır. Peygamber Efendimizin kızının gölgeyi süpürmesi, hizmetliye güneşli alanı süpürtmesi sebebi ile, yediği azarı, menkıbe olarak söylemek değil, bunu gerçek hayatımızda da uygulamalıyız. Devlet idaresinde, şahıslar arasında yalansız ve adil olarak davranmak gerekir. Bu olmadığı takdirde her şey bitmiş demektir. Yalanın ve yalancının prim yapmadığı bir Türkiye dileği ile saygılarımı sunarım.Bu Haber 1251 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI