Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
26 Mart 2013 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Silâhların Susacağı Gün
ecevit.osman@gmail.com

PKK tarafından silâhların susacağı, diğer bir deyimle ateşkesin uygulanmağa başlanacağı tarih 21 Mart 2013 günü olarak kabul edilmiş. Bilindiği üzere bu tarih nevruz’dur. 21 Mart esas olarak astronomik bir olayın başlangıç tarihidir. Bu günde Dünyanın ekseni, ekliptik düzlem ile 90° ‘lik açı yaptığı ve bu tarihten sonra, kuzey yarıkürenin güneşe doğru dönmeğe başladığı zaman dilimidir. Esas olarak da, ilkbaharın başladığı zamandır. İşte bilimsel olarak kabul edilen, bu astronomik olayı siyasete buladık ve çirkinleştirdik. Demokratik bir ortam içinde kimileri bu tarihi siyasi ve değişik emellere vasıta yapmadan bayram olarak kutlamak istiyor ise, bunun ne mahsuru olabilir ki? Bunun, noel veya yılbaşı kutlamalarından farkı da yoktur. Yıllarca, problem olan bu hususun açık olarak ifadesi budur. Yalnız, şunu ifade etmek gereği vardır ki, kimileri bu olayı siyasi çıkar yönünde kutlamağa çalışmışlar, kimileri de yine karşı siyasi görüş olarak bunlara engel olmuşlardır. Bu işe bilimsel olarak bakılmalıdır.

Nevruz üzerinde kısaca bu şekilde bilgiler verdikten sonra, ateşkes veya silahların susacağı meselesi üzerinde durmak isterim. Kandil’deki Karayılan’a mektup götüren milletvekili grubunun, Karayılan ile görüşmelerinin nasıl gerçekleştiğini gördük. Aynı tarihte TSK tarafından Kandil’in bombalanması ve milletvekillerinin Ankara’ya telefon ederek bombalanın durdurulduğunu basından öğrendik. Yalnız, bir hususu açıkça ortaya koymak gerekir ki, her ne kadar Kandil, PKK’nın ve KCK’nın üssü olarak geçmekle beraber, bunun böyle olmadığı, bütün idare kademesinin Süleymaniye’de, Kuzey Kürt İdaresinin egemen olduğu yerde bulundukları gerçeği gözden kaçmamaktadır. Öteden beri söylediğim gibi Barzani’nin de PKK’lıların korumacılığını yaptığı gibi, onları desteklediği ortadadır. Zaten, bunun aksini de iddia etmek veya ümit etmek de mümkün değildir, bu eşyanın tabiatına da aykırıdır. Zira PKK’yı, Barzani kurulacak büyük Kürdistan devletinin Türkiye’deki gücü olarak kabul etmektedir. Sözde ateşkese doğru giderken, Güney Doğu’da PKK faaliyetlerinin durmadığını, düşük seviyede olsa da çatışmaların devam ettiğini görüyoruz. Kandil’de Karayılan ile Milletvekillerinin görüşmelerinde ortaya çıkan tablonun PKK’nın silâh bırakmayacağını ortaya koymaktadır. Karayılan’ın “Olmadığı kadar güçlüyüz. Bizim istediğimiz gibi sonuç alınamazsa, savaşmağa hazırız” ifadesi bu husustaki kanaatlerimi kuvvetlendirmektedir. Ayrıca, yakalanan bir PKK’lının, PKK’nın büyük bir hazırlık içinde olduğunu ifade etmesi de aynı yöndeki sözlerdir. Nasıl sağlanacağını bilemiyorum, ama bu süreçte masaya oturmadan önce, PKK’nın ateşkes veya silâh bırakma değil, tamamen bulundukları yerleri terk etmeleri, silahlarını ortadan kaldırmaları gerekir. PKK ise “buralar bizim öz vatanımızdır, TSK buralardan çekilmelidir” demektedirler. Bu olmadığı takdirde, Karayılan’ın da ifade ettiği gibi; İmralı ile BDP, PKK kozundan vazgeçmeyecekler ve her olaya müdahil olacaklardır. Çünkü, onlar için anlaşma yolu hep kandan geçmiştir.

 Bir taraftan da bu olayların içindeki, Türkiye’yi düşünüyorum. Türkiye Cumhuriyeti savaş mı kaybetmiştir? Niçin, savaş kaybetmiş gibi diyet ödetilmeğe çalışılıyor, bunu anlamak mümkün değildir. Bütün korkum, bir oldubittiye getirilmedir. Dost-müttefik ABD, askeri harita’da; Türkiye, Irak, Suriye ve İran’da Kürtlerin yaşadığı bölgeleri merkez komutanlığı (CENTCOM) olarak birleştirerek vermesi, bu ortamda çok manidar olarak ortaya çıkmaktadır. Öcalan’ın ifadelerindeki; şimdilik “federasyon işini gündeme getirmeyiniz, bu daha sonra ileriye sürülecektir” ile çakışmaktadır. Elbette, bütün bunlar Kürt’lerin istekleridir. Türkiye Cumhuriyetinin bu husustaki düşünceleri bilinmemekle birlikte; hükümet veya devletin önüne somut bir önerinin gelmediği gerçeği de ortadadır. Yalnız, istekler ve abanın altından sopanın gösterilmesi, sürecin çok da kolay olmayacağını ortaya koymaktadır. İşin diğer tarafında ise, kanlı bir mücadelenin ayak seslerini duyuyorum. Kanıma dokunan ise, Türkiye Cumhuriyeti karşısında PKK ve bununla ilgili yasal, olmayan kuruluşların tavırlarıdır. BDP, TBMM’nin bir parçası ve yemin etmelerine karşı, ülkeyi bölme çalışmaları içinde oldukları gerçektir. Dost kim, düşman kim, bekleyip göreceğiz, saygılarımla.

 Bu Haber 1897 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI