Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
26 Mart 2013 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Madalyonun İki Yüzü
ecevit.osman@gmail.com

İmralı ile olan görüşmelerden sonra başlayan süreçte, hep madalyonun Kürt tarafının istekleri öne çıkmıştır. İmralı görüşmelerinin akabinde, görüşmelerle ilgili olarak metnin kim veya kimler tarafından sızdırıldığı üzerinde epeyi bir mesai harcadık. Başından beri kimin sızdırdığı ise aleni olarak belli idi ve BDP’li 2 PM üyesi ile basın bölümünden birinin sızdırdığı ortaya çıktı. Bunun için de sadece bir soru sormak yeterli idi. Bu sızdırma işinde kârlı çıkan, elbette, Kürt tarafıdır. Bana göre bu sızdırma özel olarak BDP’den yapılmıştır ve bu inisiyatifi ele almak, inisiyatifi iyi kullanmak içindir. Daha sonra ortaya çıkarak “biz böyle istemiştik, bundan geri adım atamayız” demek içindir. Bu süreç içinde, ön şart var mı, idi? Benim bildiğim, tek ön şart, sürecin başlaması için PKK’nın silâhsızlanarak bulunduğu yeri terk etmesi idi. Asla bu ön şart gündeme getirilmeden, diğer konular üzerinde durulmaktadır. Bu da Kürt tarafının bazı hususlar üzerinde durmadan veya duymamış veya anlamamış gibi yaparak kamuoyu yaratma çabalarından kaynaklanmaktadır. Şimdi ise, Abdullah Öcalan’ın nevruz da serbest bırakılması üzerinde yoğunlaşılmaktadır. Bütün bunları, PKK’nın elinde bulunan ve dağa kaldırılmış insanlarımızın serbest bırakılıp, bırakılmamasında diyet olarak kullanılmak mı, istenmektedir? Nevruz’a kadar olan bir haftalık süreç içinde ne olacağı ortaya çıkacaktır. Zaten, İmralı’nın “hepimiz serbest olacağız” sözünün gerisinde bizim bilmediğimiz bazı hususların olmalıdır veya uzun yıllar hapiste yatmış birisinin halüsinasyonları olarak kabul etmek gerekecektir. Bunun da başkaca bir izah tarzı bulunmamaktadır.   

Bu konuda diğer husus ise, İmralı’nın önerilerine,  PKK’nın Kandil ve Avrupa kandından gelecek cevaplardır ve bunların içeriği önemlidir. Sızdırılarak açıklanan metinlere ne türlü ilâveler olur veya neler çıkarılır, bunlar bilinmemektedir. Yalnız, genel kanaat odur ki, bunlara ilaveler olacaktır. Belki de daha keskin ve ültimatom şeklinde metinler de girebilir. Bu bakımdan bana göre, kimileri iyi niyetli olabilir, ama yasal olmayan bu yapılarla bir yere gitmek mümkün değildir. Çünkü, cahil, kendilerini dev aynasında gören ve bir de bazı dış güçlerden kendilerine güvence verildi ise, isteklerinde sınır olmaz. Bu hususu bekleyip göreceğiz. Yanılmış olmayı canı gönülden dilerim. Şimdiye kadar, PKK ve onun uzantıları ile ilgili yazılarımın hiç birisinde yanılmadım. Halisane alınan kararlar ve niyetlerin onlar tarafından nasıl çarpıtıldığını gördük, en önemlisi de bedelini kan ile ödedik.

Madalyonun diğer tarafını ise,Türkiye Cumhuriyeti Devleti veya hükümetin bu husustaki kanatlarını oluşturmaktadır. Yalnız, ciddi olmayan istekler karşısında herhangi bir tavır almamak veya fikir beyan etmemek doğru yoldur. Zira, bu ileride bağlayıcı durumu ortaya koyabilir. Elbette, durmadan fikirlerin ve isteklerin ortada dolaştığı durumda, sanki devletin bu hususta herhangi bir düşüncesi olmadığı anlamı da çıkarılmamalıdır. Bütün bunların TBBM’inde görüşüleceği ve karar altına alınacağı ortadadır. Bana göre bu hususta ilgililer, kayda değer şeyler olmadığı için konuşma durumunda bulunmayabilirler.

Ortalıkta birçok senaryo ve düşüncelerin dolaştığı gerçeği inkâr edilemez. Kürt tarafının atı alıp Üsküdar’ı geçmiş durumuna şaşmamak mümkün değildir. Bu da devlet kurmamış ve bunun alt yapısı ile kültürün olmadığını göstermektedir. Türk insanının olaylar karşısındaki tutumunu takdirle karşılıyorum. Her zaman olduğu gibi vakur duruşuna bir kere daha şahit oluyoruz. Ülkemizde barışın hüküm sürmesi, kardeşçe yaşamın ortaya çıkmasını, küçük bir grup hariç, herkes istemektedir. On bin yıllık kültürü sinesinde barındıran Anadolu birçok kültürün birleşimidir. Yalnız, bu kültürlerin ayrışmış şekli değildir, olmamalıdır. Anadolu’da yaşayan bizlerin, ortak yaşamda bazı paydaların üzerine inşa edilmiş olan varlığımıza, yeni ve kardeşlik iksirini aşılamamız gerekir. Bunu başaramadığımız zaman, şu anda ayakları yere değmeyenlerin nasıl düşeceklerini zaman gösterecektir. Parçalanmak, tefrikalara bölünmekten kârlı çıkacaklar, ağızlarının sularıyla beklemektedirler. Aklı selimin hâkim olması, hak üzerine barışın inşa edilmesi dileklerimle saygılarımı sunarım.

 Bu Haber 960 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI