Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
1 Nisan 2013 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
İsrail İlişkileri
ecevit.osman@gmail.com

Amerika Bileşik Devletleri Başkanı Barack Obama’nın İsrail ziyareti esnasındaki siyasi gelişmeler Ülkemizdeki barış süreci kadar önemli hususları içinde barındırmaktadır. Ziyaret sırasında, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres Obama’ya hitaben “Amerika’nın olmadığı bir Dünya, karanlık bir Dünya olur. Sizin dostluğunuzun olmadığı bir Dünya’da İsrail’e yaşam şansı bırakılmayacaktır” demesi oldukça manidardır. Bu öteden beri yazılarımda ifade ettiğim tezimi kuvvetlendirmekte olduğunun göstergesidir. Orta Doğu’da ABD politikaları İsrail odaklıdır. ABD’nde sermaye, dolayısı ile ekonomi, sanat, bilim ve idare tamamen Musevilerin elindedir. Buna bağlı olarak Dünya’daki durumları da aynı paralel üzerine inşa edilmiştir. Bu bakımdan bunlar benim tarafımdan da normal olarak kabul edilen ifadelerdir.

Burada birbirinden ayrı gibi kabul edilen barış süreci ve İsrail’le Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşmesi, daha doğrusu; İsrail’in Özür dileyerek tazminat ödemeği kabul etmesi tamamen ilişkilidir. 21 Mart, Kürtlerle olan barış sürecinin başlangıç tarihi olarak kabul edildi. Aynı tarihlerde Obama İsrail’i ziyaret ediyor. Başbakan Netanyahu’yu yanına alarak, başbakanımıza telefon ediliyor ve Mavi Marmara olayı ile ilgili olarak özür dileniyor, tazminat ödeneceği karara bağlanıyor. Daha önce de defalarca yazdım. Orta Doğunun kilit ülkesi Türkiye’dir. Bu bakımdan Orta Doğu’da Türkiyesiz barışın olacağına pek inanmıyorum, ama şurası açıktır ki, İsrail çıkarları da Türkiyesiz olamaz. İsrail ile olan normalleşmenin ardında bir de Filistin’e ambargonun kaldırılması hususu da bulunmakla beraber; böyle bir durumun nasıl olabileceğine dair sorular vardır. Zira, İsrail’in yayılmacı politikalarının temelinde, Filistin bulunmaktadır. Esas olarak baktığımız zaman ise, İsrail’e göre Dicle ile Fırat nehirlerin suladığı alanlar, vaat edilmiş toprakları olarak kabul edilmektedir. ABD, Orta Doğu’da küçük bir Amerika olarak İsrail’i düşünmektedir. Bu bakımdan, Irak savaşı sonrasında, İsrail 200 bin Musevi Kürt’ü Kuzey Irak Kürt İdaresi topraklarına yerleşmiştir. Bu da İsrail’in Orta Doğu’daki emellerini ortaya koymaktadır.

Şimdi de, barış süreci ile ABD Başkanı Barak Obama ziyareti sırasındaki ilişkiler üzerinde duralım: Öncelikle, barış süreci ile ilgili olarak; İmralı, Kandil veya PKK veya PKK’nın Avrupa uzantıları veya KCK arasındaki sözde görüşmeler üzerinde fazlaca kafa yormak istemiyorum. Zira, İmralı ile olan görüşme tutanaklarının sızdırılması üzerinde durulmasına rağmen, maddelerin içerikleri üzerinde hiç durulmamıştır. Bu da göstermektedir ki, bu hususlar devletimizin bazı kesimleri tarafından bilinmektedir. Ayrıca, İmralı’nın Diyarbakır’da okunan mektubun içeriği de bilinmekte idi. Bütün bunlara karşılık olarak İsrail’in özür dilemesi ve tazminat ödemesi yatmaktadır. Olaylara bu açıdan bakma gereği vardır. Öteden beri, Orta Doğu’da Araplarla bir barış sürecinin olamayacağı; bu bakımdan İsrail ile ilişkilerin normal seyrinde olması taraftarıyım. Asla antisemitizm’i sevmedim. Bırakın İsrail’e karşı olmağı, hiçbir ülkeye karşı, ırkçı davranışlar içinde bulunmamak gereği ortadadır. Gerek Orta Doğu ve gerekse Dünya ölçeğindeki politikalarımızda, Ülkemizin çıkarlarının önde olması gerekir. Hiçbir ülkenin insanı diğer bir ülkenin insanına düşmanlık beslemez, besleyemez. Zira, Dünyanın her yerinde insan, insandır. Ülkeleri birbirine düşman eden liderlerin davranışlarıdır. Daha düne kadar, müttefikimiz ve din kardeşimiz olan Suriye ile olan ilişkilerimizin geldiği noktaya bakınız. Elbette, Beşar Esad’ın kendi halkına reva gördüğü zulmü tasvip etmek mümkün değildir. Yalnız, bunun diğer bir yolu, barışçıl bir yolu olması gerekir. Her zaman ifade ettiğim gibi, Müslüman ülkeler arasındaki düşmanlıklar o dereceye gelmiştir ki, kendi aralarındaki problemlerin çözümünde Hıristiyan’lardan yardım alıyoruz, onların hakemliğine müracaat ediyoruz. Ne diyelim, Allah akıl-fikir versin, Allah ıslah etsin. Ama, cehaletin kol gezdiği Orta Doğu’da parçala, böl ve yut politikaları içinde olan milletler, müstevlilerin yemi olmuştur ve olmağa devam edeceklerdir. Bu karışık yapı içindeki dengeleri belirli bir düzeyde tutarak, Ülkemizin çıkarlarının önde tutulması gereği ile saygılarımı sunarım.Bu Haber 1352 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI