Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
8 Nisan 2013 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Şiddet
ecevit.osman@gmail.com

Demokratik ülkede insanlar elbette haklarını arayacaklardır, yalnız hak aramanın yolu, normal kanuni yolların dışında, orman kanunları yöntemi ile olmamalıdır. İtiraz eden, hakkı olmadığı halde onu elde etmeğe çalışan bir nesil yetişmekte ve asla sabır olmadığı gibi, sonucun ne olacağı düşünülmeden hemen saldırıya geçilmektedir.

Ülkemizin hemen her yerinde ve çeşitli kademelerde şiddetin yaygın olduğunu ve giderek de tırmandığını görüyoruz. Son olarak bir doktorun öldürülmesi ve bunu takiben bir milletvekilin yakınlarına ilgi göstermediği için doktora şiddet uygulaması son birkaç günün olayları olarak ortaya çıkmaktadır.

Demokratik ülkede insanlar elbette haklarını arayacaklardır, yalnız hak aramanın yolu, normal kanuni yolların dışında, orman kanunları yöntemi ile olmamalıdır. İtiraz eden, hakkı olmadığı halde onu elde etmeğe çalışan bir nesil yetişmekte ve asla sabır olmadığı gibi, sonucun ne olacağı düşünülmeden hemen saldırıya geçilmektedir. Son birkaç gün içinde doktorlara karşı olan şiddetin bu hale gelebileceği önceden tahmin edilmeliydi. Zira çeşitli durumlarda yaygın şekilde ortada olan şiddetin hiçbir kural tanımadan tırmanarak her yeri saracağı ihtimali ortadadır. Kadınlar günü, sevgililer günü bile demeden ortaya çıkan şiddetin sınır tanımadığı gerçeğini kabul etmemiz gerekmektedir. Yalnız, görebildiğim kadarı ile şiddet bu şekilde tırmanırken ilgililerin, bunları önleme yerine, olaylar olduktan sonra çeşitli yorumlar yaparak konuşmalarıdır. Devamlı olarak üzerinde konuşuyoruz, konuşuyoruz ama, şiddeti meydana getiren sebepler üzerinde durmuyoruz.

Öncelikle, bir husus üzerinde durmak gerekirse, sağlıklı milletler, sağlıklı olan ailelerin meydana getirdiği topluluklardır. Sağlıklı aile içinde yetişmeyen nesiller ise sağlıklı milletleri meydana getiremez. Çocuk cenin olarak meydana geldiği andan itibaren, ruhen iyi durumda, sağlıklı ve problemleri olmayan, dayanışma içinde, paylaşmasını bilen aile içindeki annenin karnında büyür ise, ruhen ve bedenen sıhhatli olarak dünyaya gelir. Aile içi huzursuzlukların olduğu bir ortamda yetişen çocukların ruh sağlıklarının iyi olabileceğini düşünmek hatalı olacaktır. Eğitim-öğretimin ilk kademesi ailedir. Bu bakımdan yukarıda üzerinde durulduğu üzere dayanışma ve sevgi halesi içinde çocuklarımızı yetiştirmeğe gayret etmeliyiz. Çocuklar bu bakımdan ilk örnek olarak ailelerini görürüler ve onları taklit ederler. Şu üç kelime oldukça önemlidir: “Sevgi, saygı ve paylaşma” esas olarak ailenin temelini meydana getirmektedir. Üzerinden durduğum önemli husus ise, yokluk ve hayatı çilelerle geçmiş olan ailelerin aldandığı bir husus vardır. Ben çok zorluklar çektim, çocuklarım zorluk çekmesinler ve refah içinde yaşasınlar. Elbette, bu husus doğrudur, yalnız aile içinde çocuk veya çocuklara her türlü imkân sağlanırken, anne ve babanın kendilerini ihmal etmelerini anlamak mümkün değildir. Eğer aile yüksek gelirli ise, muhtemelen bunun mahsuru olmamakla birlikte, geliri mahdut veya az olan ailelerde, bu birçok problemleri ortaya çıkaracaktır. Çocuk küçük iken karşılanabilen ihtiyaçlar, çocuğun büyümesi ile büyüyecek ve aile tarafından karşılanması zor duruma gelecektir. Bu bakımdan çocuklarımıza her şeyden önce paylaşmayı öğretmemiz gerekmektedir.

Tüketim ekonomisinin ortaya koyduğu bir sistem içinde aileler, aile ihtiyaçlarını karşılamada zorlanmaktadırlar. Çok kısa aralıklarla modellerini yenileyen, telefon, bilgisayar, televizyon’lara yetişmek mümkün değildir. Benim büyüme çağımda 5-10 yılda bir model değiştiren otomobiller artık her yıl model değiştirmektedirler. Tüketim ekonomisinde esas alarak üretilen ürünlerin albenisi ve özellikleri elbette oldukça caziptir. Bankaların kredi verme yarışları ise, akıllarla durgunluk vermektedir. Bu durum karşısında eğer bir miktar ipin ucu kaçacak olur ise, mütevazı gelirli bir ailenin denk bütçe ile ayakta durması imkân dâhilinde değildir. Ekonomik sebeplerle bozulan aile birliği içinde yetişen çocukların ruhsal durumlarının iyi olabileceğini düşünmek de hatalıdır. İstatistikler de bunu teyit etmektedir. Evliliklerin % 35 kadarı kısa bir süre sonra boşanma ile sonlanmakta, % 30-35 kadarı ise biraz iyi, biraz kötü, kadavra evliliklerdir. Geriye ise sadece % 30 normal evlilikler kalmaktadır. Kadavra evlilikler ve boşanma sonucu ortada kalan ailelerin çocukları için ise, hayata mutlu olarak bakma olasılıkları yoktur. Aile birliği ve düzenini koruyup kollayıcı tedbirler almadan, mutlu aileleri inşa etmeden ve bu mutlu ailelerin yetiştireceği sevgi ile dolu nesiller yetiştirmeden, şiddeti ve sosyal bozuklukları polisiye tedbirlerle sonlandırmak mümkün değildir.

Mutlu bir gelecek ve nesiller ümidi ile saygılarımı sunarım.

 

 

 

 

 

 Bu Haber 1407 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI