Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
15 Nisan 2013 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Vefa
ecevit.osman@gmail.com

İsrail’in ablukası altında olan Gazze’ye, İnsani Yardım Vakfının organizasyonu ile; yardım malzemeleri götürmek üzere, Mavi Marmara Gemisine refakat eden beş gemi ile beraber hareket etmişti. Gemilerin hareketinden önce, İsrail böyle bir yardım gemisinin gelmesi halinde buna müdahale edeceğini bildirmiş ve 31Mayıs 2010 tarihinde gemiye İsrail’in müdahalesi ile 9 kişi ölmüş, gemiye İsrail tarafından el konularak, Aşdod limanına demirlenmişti. Bundan sonra, İsrail ile Türkiye arasındaki diplomatik olayların ne hale geldiği ve büyükelçilik düzeyinde temsillerin bile iptal edildiği ortadadır. Sonunda 07 Ağustos 2010 tarihinde Mavi Marmara gemisi iade edilmişti. Uzun süre Türkiye, İsrail’den tazminat talebinde bulunmuş ve İsrail tarafından özrün dilenmeyeceği, tazminat ödenmeyeceği belirtilmişti. Burada, açık olan husus şudur ki, Türkiye’nin burada üstlendiği rol olağanüstüdür ve barışın korunması için takdire şayandır.

Aradan uzun bir süre geçmiş ve Mart 2013’e geldiğimizde çok önemli bir olay yaşanmıştır. Bu olay Barack Obama’nın İsrail ve Filistin’e ziyaretidir (20-22 Mart 2013). Bu ziyaret sırasında, ABD başkanı Barack Obama, Şimon Peres, Netanyahu ile Başbakan R. Tayyip Erdoğan arasındaki telefon konuşması, daha önceki yazımda da belirttiğim gibi önemli bir hususu gündeme getirmektedir. Bu konuşma ile İsrail özür dilemeği ve tazminat ödemeği kabul etmiştir. Bununla ilgili görüşmeler devam etmektedir. Bu görüşmede Başbakan tarafından ileri sürülen koşullardan birisi ise, İsrail tarafından Filistin’e ambargonun kaldırılması hususu gündeme gelmişti.

ABD Dışişleri bakanı 07 Nisan 2013 tarihinde Türkiye’ye gelmiştir. Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu ile Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry’nin görüşmelerde bulunduğu sırada, İsrail ve Filistin yönetimlerinden, “Türkiye’nin barış sürecindeki arabuluculuğunu istemiyoruz” açıklaması yapılmıştır. Daha önce, Orta Doğu barışı için her ki bakanın görüşmelerde bulunacağı ve bu bakımdan John Kerry’inin İstanbul’a gelerek arabuluculuk teklif edeceği ileri sürülmüştü. Olaylar bu şekilde devam ederken, İsrail Uluslararası ilişkiler Bakanı Yuval Steinitz bu iddiaları reddederek; Amerika, Bileşmiş Milletler, Avrupa birliği ve Rusya’nın meseleyi yakından takip ettiğini bildirmiştir. Bununla ilgili olarak, Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Riyad el Malki de, özellikle Amerika’nın İsrail üzerindeki etkisini düşünüldüğünden, Orta Doğu dörtlüsünün arabuluculuk yapmasının tercih edildiğini ifade etmiştir. Barack Obama’nın İsrail ve Filistin’i ziyareti sonrasında, John Kerry’nin ziyaretleri ile gelişen olayların bazı hususları gündeme getirdiği açıktır.

İsrail’i bir tarafa bırakacak olur isek, Filistin’in; Türkiye’nin yaptıkları karşısındaki tutumunu onaylamak mümkün değildir(Arap usulü vefa örneği). Daha önceki yazlarımda da üzerinde durduğum gibi, Araplara hiçbir konuda güvenilemeyeceğini, üç kuruşluk menfaatleri için, Müslüman dostlarını satabileceklerini ve Hıristiyan’lardan yardım isteyeceklerini de belirtmiştim. Yalnız, bütün bunların temelinde yatan husus ise daha başkadır ve ABD’nin uzun soluklu projeksiyonu olarak ortaya çıkmaktadır. Barış sürecinin kapısını açan ABD, Türkiye’nin artık burada durmasını istemektedir. Bu hareketi ile ileride yapacağı girişimler için Türkiye’yi yanına almakla beraber onun daha fazla rol üstlenmesini istememektedir. İsrail’in Orta Doğu’daki yayılmacı politikalarının başında Filistin vardır. Yalnız, Filistin bunun farkında mıdır? ABD, Suriye ve özellikle de İran politikaları için, Türkiye’yi yanında istemektedir. Bunun için de, Kürt’lerin federasyon istekleri ötelenmiştir. ABD’nin, İran üzerindeki emelleri bellidir. Yalnız, bunu nasıl gerçekleştireceği açık değildir. Gerçek olan şudur ki, ne türlü bir bahar gelecek bilmiyoruz ama, İran için de bir bahar düşünülmektedir. ABD’ne göre, Suriye işi halledilmiş durumdadır veya belirli bir zaman süreci içinde halledilecektir. Kuzey Afrika’dan başlayarak, Irak’a kadar olan ve Afganistan’a uzanan alan içinde İran engeli vardır( Dünya hâkimiyeti için, Nicholas Spykman’ın kenar kuşak teorisi). Elbette, “Kul kurar, ama Allah’ın takdiri ne olur” bilinmez. Saygılarımla arz ederim.Bu Haber 1084 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI