Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
3 Mayıs 2013 Pazar
İSMAİL SARI
Kendi Eşeği Tarafından Tekmelenerek Öldürülen Adam...

Doğal hayatın içinde, hayvanların ve bütün canlıların ayrıcalıklı yerleri vardır. Bir canlının, bulunması gereken yerden uzaklaştırılması, oradaki doğal dengeyi anında etkiliyor. Günümüzün teknik bilgileri, bu gerçeği daha berrak bir şekilde ortaya koymaktadır. İlaçlı mücadelelerin doğal dengeyi her geçen gün biraz daha fazlası ile bozduğunu gene teknik bilgilerden öğreniyoruz.

 

Kur’an’ın bizlere öğrettiğine göre canlı ve cansız bütün varlıklar insanlara hizmet için yaratılmıştır. Bunlara örnek olarak bir tanesi, Yasin suresinin 71, 72 ve 73. ayetlerinde şöyle anlatılır:

71) Görmüyorlar mı ki, biz kudretimizin eseri olmak üzere onlar için birçok hayvan yarattık. Bu sayede onlar bunlara sahip olmuşlardır.

72) Bu hayvanları onların emrine verdik. Onların bazısını binek olarak kullanırlar, bazısını besin olarak yerler.

73) Bu hayvanlarda onlar için nice faydalar ve içilecek sütler vardır. Hala şükretmezler mi?

***                      ***                   ***

Hayvanların hepsi ve insanlar dışında da bütün canlılar, yaratıcı tarafından kendilerine verilen görevlerini noksansız yaparlar ve kendilerine öğretilen yaşama biçimine aynen uyarlar. Sadece insanlar, Yaratıcı tarafından kendilerine verilmiş bulunan akıl nimeti ve iradeleri (serbestçe seçme hakkı) sayesinde ya itaat eder veya asi olur. Kendisini tanımayan asi kullarına Allah (c.c), bütün mahlukatı düşman eder. Bu düşmanlar, o kulu ateşe (cehenneme) sokuncaya kadar onu takip eder ve yakasını bırakmazlar. Çünkü Allah insanı, kendisi için halife olarak yaratmıştır. Halifenin, asıl sahibini tanıma ve ona uyma zorunluluğu vardır. Kur’an-ı Kerim’in anlatımı aynen şöyledir: “Ben, insan ve cinleri, bana kulluk etsinler diye yarattım.”

***                      ***                   ***

Değerli okuyucularım!

Peygamberimizin (a.s) in erkek çocuğu yaşamamıştır. Arap geleneğinde, erkek çocuğu olmayanlara veya yaşamayanlara “Nesli kesik, zürriyetsiz” anlamına gelen “EBTER” derlerdi. As Bin Vail (Vail oğlu As) adında bir münafık, Peygamberimiz için EBTER demişti. Buna Peygamberimiz, çok üzülmüştü. As, bir gün eşeği ile tarlaya giderken, ıssız bir dere yolunda eşeği onu sırtından yere attı ve tepeleyerek öldürdü.

Allah, insan ve diğer varlıkların hepsi birbirine bağlı bir bütün olup insan, Allah’ı tanımak için, diğer varlıklar da insanlara hizmet için yaratılmıştır. Bu anlayışa İslam Tasavvufunda Vahdet-i Vücut denir. Yani tek varlık vardır; O da Allah’tır. Gerisi O’ndan gelmiştir, O’na dönecektir.

Sevgi, saygı ve selamlarımla…                                                                       

 

 

 

 

 

 

 Bu Haber 1683 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI