Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
16 Mayıs 2013 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Orta Doğu Bataklığı
ecevit.osman@gmail.com

Hatay ilinin, Rayhanlı ilçesi, 51 kişinin ölümü ve yüzlerce kişinin yaralanması ile sonuçlanan iki patlama ile sarsıldı. Ölen vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ve yaralılara da acil şifalar dilerim. Allah Ülkemizi böyle kötülüklerden saklasın. Resmi olarak açıklandığına göre bu saldırı, Baba Esat tarafından kurulan El Muhaberat THKP-C acilciler örgütü tarafından yapılmıştır(Lideri Mihraç el Ural). Bu örgütün bu işlerini organize eden Türkiye uzantısından 13 kişi yakalanmıştır. Bombaların fabrikasyon yapımı oluşu da, bu işin amatörden daha çok profesyonelce hazırlandığını ortaya koymaktadır. Suriye enformasyon bakanı, Umran ez-Zubi bu işi kendilerinin yapmadığını ve olanlardan üzüntü duyduğunu ifade etmiştir. İki yıla yakın süredir Suriye’de olanlar, Milletler Arası seviyede olduğu kadar; Ülkemiz tarafından da takip edilmekte, öldürülen Suriye’lilere acımamak mümkün değildir. Öncelikle, şunu söylemek gerekir ki, öldürülenler insandır ve din kardeşlerimizdir. Bu da acımızı iki kat fazlalaştırmaktadır. Dile kolay, 60 bin insanın göz önünde öldürülüşü insanlık dışı bir olaydır.

Hala anlayamadığım, Müslüman Ülkeler niçin akıllarını başlarına toplamazlar ki! Sadece iktidar da kalabilmek için yüz binlerle ifade edilen ölümlerin olması mı gerekir? Bu nasıl bir mantık ve insanlık anlayışıdır. Tarih bize bu kan dökücülerin sonlarını ne şekilde olduğunu gösterdi. Daha dün Saddam’ın akıbetine şahit olduk. Bunu izleyerek Arap baharı içinde, Kaddafi dahil birçok liderin nasıl helâk olduğunu gördük. Acaba, Beşar Esad kendi akıbetinin bunlardan farklı olacağını mı, zannediyor. Gözünün önünde cereyan eden olaylardan hiç ders almamışa benzemektedir. İktidar, devlet olmak, elbette önemlidir. Yalnız, ölümlerin ve kanın üzerine inşa edilen, iktidar olmaz olsun. Bu ölümlerin olduğu ülke liderlerinin nasıl uyuyabildiklerini anlamak da mümkün değildir. Bir gün bu akan Müslüman kanları içinde boğulup gidecektir. Kan her zaman kanı getirir. Onun için eskiler “Kan, kan ile değil, su ile yıkanır” sözünü bunu için söylemişlerdir. Beşar Esad da bu sonuçtan kurtulamayacaktır. Yalnız, ölen masum insanların kanlarının diyeti ne ile ödenecektir. Öncelikle bunun düşünülmesi gerekmez mi? Beşar Esad bunları düşünemeyecek kadar kin ile dolu olarak kıyımına devam etmektedir. Fakat, ilâhi adalet geç de olsa tecelli edecektir.

Reyhanlı’da meydana gelen bu olay, ister Beşar Esad veya isterse muhalifler tarafından yapılmış olsun(ÖSO, Özgür Suriye Ordusu), ikisi de insanlık suçudur. Eğer, Beşar Esad yaptırdı ve Türkiye’ye gözdağı vermek istiyor ise, yanlıştır. Muhalifler kendi mücadeleleri içine Türkiye’yi çekmek istiyorlar ise, bu da yanlıştır. Elbette, bu iki yanlış bir doğru etmeyecektir. Suriye’deki bu karışıklıklar ne ölçüde uzar ise, Suriye’ye barışın gelmesi de, o ölçüde uzayacaktır. Çünkü, Beşar Esad’ın ortaya koyduğu kan davaları yıllarca devam edecektir. Gerçekte olmadığı halde, olmuş gibi kabul edilen, sözde Ermeni soykırımı üzerinde bu kadar durarak, Türkiye’yi mahkûm etmek isteyen batılılar neredeler. Gözlerinin önünde cereyan eden bu soykırımına niçin bigâne kalmaktadırlar?  Bu sorunun cevabı ise, çok basittir. Çünkü, akan Müslüman kanıdır. Bana göre ABD’nin sorunu geciktirmesinin temelinde, bir miktar daha birbirlerini kırsınlar, anlayışı mı, yatmaktadır? Elbette, bunu düşünmeden edemiyorum. Zira, bahar gelecek diyerek, Müslüman ülkelere müdahale eden batılılar, arkalarında hep virane bırakmışlardır. Irak’ın durumu, Suriye’den hiç de farklı değildir. Mısır, Libya ve diğer Arap ülkelerine barış ve huzur gelmemiştir ve gelmesi de mümkün değildir. Allah’ım Müslüman ülkelerin aklı ne zaman başlarına gelecek? Ölümden ötesi yok, yüz binlerle ifade edilen ölümler bile onların akıllarını başlarına getirmemektedir. Zira, cehaletin kol gezdiği bu ülkelerde, insanın değeri yoktur ve idare edenler, insan yaşamı dâhil her şeyi kendilerinde hak olarak görmektedirler. Kırk yıllık Şah döneminde, İran’da Şah’ın 200 bin kişiyi öldürdüğü rivayet edilir. Mollalar, Şah’ı devirdikten sonra, iki yıl içinde iki milyon İranlıyı öldürmekte beis görmemişlerdir. Tarihi gerçekten bilerek okursanız, onda öğrenecek çok şeyler vardır. Tarihi esatiri kahramanlık öyküleri olarak ele alarak, ondan ders çıkarmaz iseniz, tekerrür eder durur. Tarih şuuru içinde olma dileği ile saygılarımı sunarım.

 Bu Haber 988 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI