Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
18 Mayıs 2009 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Katliam
Türkiye kamu oyu bir haftadır, Mardin’in Bilge köyündeki katliamı tartışıyor. Hemen her gazetede yazılar yazılıyor ve televizyonda bununla ilgili programlar yapılıyor.

Kendini bu konuda uzman zannedenler  konuşuyor ve yine konuşuluyor. Meselenin üzerinden biraz zaman geçince her şey unutulacak ve sadece adaletin ilgilendiği konu halinde hafızalarda yerini koruyacaktır. Bununla ilgili tedbirler lafta kalacak ve bir sonraki olaylara kadar unutulup gidecektir. Esas olarak gazetelerde yayınlanan önceki olaylara baktığımız zaman, böyle bir vahşet geliyorum demiştir. Ben bir toplum bilimci değilim. Yalnız, olayın altında çok kompleks olan ve yıllardır ihmal edilerek, ertelenmiş tedbirlerin yarattığı sorunların sebep olduğu gerçeği ortadadır. Bizim yanıldığımız husus ise, sadece bu sorunların Güney Doğu’da olduğunu zannetmemizden kaynaklanmaktadır. Aynı sosyal sorunların ortaya koyduğu ve bir ailenin 4-5 ferdini yok eden katliamları, bırakınız Güney Doğu’da, İstanbul ile diğer illerimizde de ortaya çıkmıştır ve çıkmağa devam etmektedir.

Trafikte yol vermedi diye sinirlenen ve arabayı durdurarak adam öldüren insanın yaptığı bundan farklı mıdır ? Magandaların kol gezdiği ve bileğine güvenenin her istediğini yaptığı bir Ülkede, herkesi  bir korku sarmıştır ve açıkça herkes korkmaktadır. Bundan istifade ederek kimileri de her türlü kanunsuzluğu yapabilmektedir. Bir genç kızı öldürüp, cesedini oraya, buraya atarak ve ortadan kaybolan katil zanlısı iki aydan uzun süredir bulunamıyor. Türkiye’de yaşayan insanlarımızın büyük bir çoğunluğunun davranışlarında zihinsel bozukluğun olduğu gerçektir. Bütün bunların tespit edilerek tedavi edilmeleri gerekir.

Bilge Köyündeki katliam için şimdi de koruculuk konusu tartışılmağa başlandı. Her zaman üzerinde durduğum gibi, hep olayları arkasından takip ediyoruz. Olayları olmadan, meydana gelmeden önce önleyici tedbirlerini alamıyoruz. “Bir hastalığı ilk döneminde yakalayabilmek, bu hastalığın tanısı açısından zordur, ama tedavisi kolaydır. Hastalık akut hale geldikten sonra, tanısı kolay, fakat tedavisi zordur” sözü akıldan çıkarılmamalıdır. Olaylar meydana geldikten, hatta sular köprülerin üzerinden geçtikten sonra bile tam tanı koyamadığımız durumlar ortadadır. Sadece Güney Doğuda değil, Ülkemizin hemen her yerinde sosyal ihtiyaçların, alınacak veya alınması lazım gelen tedbirlerin çok önünde olduğu gerçeği inkâr edilemez. Eğitim sorunlarımız her zaman öncelik arz etmesine rağmen, tedbirler manzumesi içinde en sonda yer almıştır. Sağlık, yol ve altyapı hizmetlerinin bırakın kırsal kesimi, büyük illerimizde bile halledilememiş durumda olduğu gerçeği ortadadır.

Bu bakımdan Güney Doğu’da bu katliamı, münakaşa edildiği üzere ne koruculuk sistemine, ne de eğitim sistemimize bağlayamazsınız. Orada, feodal yapı, eğitim-öğretim, ulaşım, iş olanakları, sosyal yaşam gibi sorunların bir yumağı şeklinde karşınıza çıkacaktır. Bu bakımdan sorunlara daha önce de üzerinde durulduğu üzere tek bir noktadan veya tek cepheden bakarak tedbirleri alacak olursanız, sonuç yine hüsran olacaktır. Çünkü, sosyal olayların temelinde çok kompleks yapılar vardır. Sadece bir hususun halledilmesi ile sorunların çözüleceğinin düşünülmesi bir hayaldir. Fakat, hep olduğu gibi bu olaylarda da, birkaç konu üzerinde durulacak ve günü kurtaracak sathi tedbirler alınarak durum geçiştirilecektir. Ülkedeki sorunların halledilmesinde mutlaka köklü tedbirlerin alınma gereği vardır. Ülkemizde, halen okul çağına gelen çocukları bile okula gönderemiyor isek, burada bazı sorunların olduğu gerçeği inkâr edilemez. Bunun yanında bir hususu da gözden kaçırıyoruz. Sadece okuma yazma ile, her şey halledilmiş olmuyor. “Okuma yazma bilmeyen cahil bir topluma okuma yazma öğretirseniz, bu toplum okuma yazma bilen cahil toplum olur” . Esas olan ise “O” toplumun kültür düzeyidir. Zira, medeniyetin temeli ise kültürdür. Kendine has kültürü olmayan ve bununla bir medeniyet yaratamayan Ülkeler, kültürü yüksek ülkelerin şu veya bu şekilde idaresi altına girerler. Ancak ve ancak bir ülkenin bütünlüğü de yaratmış olduğu medeniyet ve bunun ortaya koyduğu kültür düzeyine bağlıdır.

Türk kültürünün, Dünya kültürü içinde bir yıldız gibi parlaması dileği ile saygılarımı sunarım.Bu Haber 2162 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI