Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
18 Haziran 2013 Pazar
HAKAN KORKMAZ
Ordu Büyükşehir Bolaman'da olamaz mı?
arzkan68@hotmail.com

Gündem o kadar çabuk değişiyor ki, Ordu Büyükşehir, sohbetlerimizde öncelik olmaktan çıktı.

Kabullendik artık.

 

Feshedilen belde belediyeleri, büyükşehir hazırlıklarını, gazetelerde okuyor, yarın nasıl bir yapı ile karşı karşıya kalacağımızın hesaplarını yapıyoruz.

Kimi kulaktan dolma bilgiler veriyor.

Kimi büyükşehir avantajlarını anlatmak suretiyle geçiş dönemiyle ilgili yoğun bir mesai harcıyor.

 

Bazı belediye başkanları, durmaksızın büyükşehiri anlatarak, yerel seçimlerde yerini biraz daha sağlamlaştırma manevraları yapıyor, bu da dikkatlerden kaçmıyor.

 

Geçmişe şöyle bir baktığımızda, Ünye ile Ordu arasında yaşanan rekabetin, su üstüne çıktığı yıllar, çabuk hatırlanacaktır.

 

O dönemler “siyaseten kullanıldı” deyin.

Birileri gündem oluşturdu deyin, adına ne derseniz deyin ama bir gerçek var ki; Son yıllarda Ordu, Ünye ile açılan tüneller vasıtasıyla birbiriyle kaynaşma imkanı yakalamış İl’dir.

 

Ünye yıllardır kendini siyasi gücü nedeniyle il ayarında görmüş, büyük bir ilçedir.

Bulunduğu konum itibariyle, coğrafi koşulların getirdiği en büyük ilçe sıfatıyla hep bunu hak etmiş bir şehirdir.

Doğal plajları, sosyal ve kültürel yapısı, tarihi ve turizm potansiyeli ile dikkat çekmiş, fındığa dayalı ekonomisi nedeniyle zaman zaman ekonomik sıkıntılar yaşamış bir yerleşimdir.

İhtiyaç halinde il’de yapılabilir. Kanunda da böyledir. Her yönüyle kocaman bir ilçedir. Ama bu yapıda, büyükşehir statüsünde öncelik değildir.

 

Ünye, Büyükşehir içinde hizmet alacak, Akkuş, İlküvez, Pelitliyatak’ a kadar geniş bir hinterlantta belediye çalışmaları yürütecek yapının içinde yer alacaktır.

 

O halde!

Ordu Büyükşehir kuruluşunda yasal bir engel yoksa.

Kanunla belirlenmiş, “Büyükşehir, Valilik olan merkezde olur” hükmü yer almıyorsa;

Neden büyükşehir, il sınırları içinde, ortada bir yerde kurulmaz.

Niçin bu tartışılmaz?

 

Böyle bir hüküm varsa tadil edilemez mi?

Neden Bolaman bölgesine bir büyükşehir binası olmaz?

Bolaman, Ordu’ ya, Akkuş’a, İlküvez’ e en yakın coğrafyalardan biri değil midir?

 

Başka bir açıdan bakarsak, seçimler daha adil olmaz mı?

Bu sayede merkez ağırlığı olmadığı için, seçilmesi gerekecek başkan çeşitliliği artmaz mı?

Bence!

 

Bu konu önemsenmeli ve en doğru biçim neyse, kuruluş aşamasında böyle başlamalıdır.

Ordu, ilçeleriyle bir bütün haline gelen il konumunu, sözde değil, özde de başarabilmiş olmalıdır.

 

Kucaklaşamayacaksak.

Birbirimizi iyi anlamayacaksak

Büyükşehir’in ne anlamı var?

Olması gereken değil, kısır rekabetlere boyun eğeceksek

“Benden mi olsun, senden mi olsun” çekişmeleriyle zaman kaybedeceksek, vakit şimdi konuşma vakti değil midir?

 

Dedim ya incelemedim.

Yasa “merkezde olmalı” diyorsa, söylenecek bir şey yok.

Ama! “Demiyorsa”, konuşalım.

 

Benim fikrim bu!

Yok mu başka düşüncesi olan?

 Bu Haber 1314 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Büyük Şehir Ordu Tarih : 19 Haziran 2013 / Pazar Üye Adı :Ordu Büyükşehir
Sayın Hakan Korkmaz, yazınızı keyifle okudum, haklı olduğunuz birçok nokta var. Ben büyükşehir ordu için eski düşüncelerin yıkılması taraftarıyım, eskiden Ünye, Fatsa il olma derdindeydi, şimdi büyükşehir olunca ordu hemde tüm il sınırlarını kapsayınca, il olma şansları bitti. Açıkçası ben Ünye'nin il olması taraftarıyım, daha yakın bir zamana kadar Merkez İlçe ile irtibatı bulunmayan büyük bir ilçe Ünye, ilçenin merkezden kopuk olması bir yana insanlarda birbirinden kopuk. Ben Gülyalı da doğdum, büyüdüm, çocukluğumun bir kısmı Gülyalı'da bir kısmı da Piraziz'de geçti. Ünyeliyi, Akkuşluyu, Korganlıyı v.s. hiç hemşerim gibi hissedemedim, hissedemiyorum da. İstanbul, Ankara v.b. yerlere giderken trafiğin sıkışık olması ile aklımda kalmış ünye, ne gezdim ne de bilirim sadece içinden geçtim. İç kesimdeki ilçelerin ise bir kısmının adını bile bilmiyoruz, ve de hiç gitmedim, niye gideyim ki? Aslında bu durum beni üzmüyor değil. Kopuğuz birbirimizden, uzağız, bi haberiz. Gelenek göreneklerimizde dahi farklılıklar var. Çok uzadı gitti, bunları yüzyüze konuşmak daha güzel olurdu. Yazarken ne yazdığını unutuyor insan. Dileğim o ki Büyükşehir Ordu inşallah bütünleşir. Örneğin, Merkez ilçeden her ilçeye, Belediye otobüsleri çalışmalı, ulaşım daha ucuz ve kolay olmalı. Büyükşehir Belediyesinin, Merkez ilçede olması taraftarıyım, insanların Merkez ilçeye gelip, görüp, gezip tanıması için bir neden daha olmalı, hali hazırda zaten iç kesim ilçeleri ile kopuk olan Merkez ilçeyi Büyükşehir Belediyesindeki işleri için, Büyükşehir Belediyesinin sunacağı otobüslerle uygun fiyata gelmeleri lazım. Büyükşehir Belediyesinin iletişim ofisi veya bir kaç hizmetini sunabileceği hizmet noktaları ilçelerde kurulmalı, ufak tefek işleri içinde insanların uzun yollar gelmesine gerek yok. Ama Büyükşehir Belediyesi'nin Bolaman'da olmasına karşıyım. İlimiz son yıllarda büyük bir atılımın içerisine girmişken, Büyükşehir Belediyesi'nin merkez ilçede olması taraftarıyım, Ordu-Giresun Havalimanı, Karadeniz-Akdeniz Bölünmüş Yolu projeleri için daha isabetli bir karar olacağı kanısındayım. Aslında yazmak istediğim çok şey var... Sağlıcakla kalın. Gülyalı'dan sevgiler.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI