Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
25 Mayıs 2009 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Avrupa Birliği
Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ilişkilerin son zamanlarda Arap saçına döndüğü gerçeği inkar edilemez bir duruma geldi.

Esas olarak genel seçim öncesinde, Avrupa birliğinin aldığı bazı kararlar da bunun etkisi oldukça büyüktür. Çok kısa aralıklarla genel seçim ve daha sonra da mahalli seçimlere önem veren Türkiye, nerede ise AB çalışmalarını tamamen unuttu. Tabiatıyla bunda, bulunduğu coğrafyadaki problemlerin ön safa çıkması da önemli rol oynamıştır. Özellikle de, Avrupa Birliğinin kurucuları olan Fransa ve Almanya’dan, yani Sakozy ve Merkel ‘den gelen “stratejik ortaklık teklifi”, Avrupa Birliğinin Türkiye için düşündüklerini ortaya koymaktadır. Nerede ise kırk yıla varan süreç içinde Türkiye Mehter takımı örneği, iki ileri bir geri adım attırılarak, daha doğrusu iki geri bir ileri olmak üzere kapıda bekletilmektedir.

Açıkça ifade etmek gerekir ise, Avrupa birliği Türkiye’yi kabul etmek istemiyor. Kanaatime göre bunun sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz. 1. Öncelikle, Türkiye 75 milyon nüfusu ile büyük bir ülkedir. Türkiye’nin Avrupa birliğine kabul edilmesi ile, serbest dolaşım sonucu, Türkiye’deki bütün işsizlerin Avrupa ülkelerine gidebileceği düşünülmektedir. Bu bakımdan serbest dolaşım’ın 20 yıl sonra olması teklif edilmektedir. 2. Türkiye’nin GSMH ‘sı Avrupa Birliği Ülkelerinden çok düşüktür. Avrupa birliği içinde yer alan ülkelerde GSMH fert başına 30-40 bin dolar civarında olmakla birlikte 100 bin doları aşan ülkeler de bulunmaktadır. Türkiye, Avrupa Birliğine kabul edildiği takdirde, Avrupa Birliği fonlarından oldukça yüklü miktardaki paranın Türkiye’ye akması kaçınılmazdır. Bu durum halen Avrupa Birliği Ülkeleri arasındaki çatlağı daha da büyütecektir. Zira, Avrupa’nın yüksek GSMH sahip ülkelerin halklarında bu hoşnutsuzluk vardır. Türkiye bu hoşnutsuzluğu daha da büyütecektir. 3. Avrupa Birliği bir Hıristiyan kulüp olup, bu  kulüpteki anlayış ta Hıristiyan felsefesine göredir. Uzun yıllardır, Türklerle içi içe yaşayan Almanya bu durumu yakından bilmektedir. Bunun yanında, önemli bir Ermeni nüfus’unu ve bunların yarattığı kamu oyu Fransa’da çok etkilidir. Üzerinde durduğumuz bu üç sebep aleyhimize olmakla birlikte, Avrupa birliğinin Türkiye’den vazgeçememesinin ise iki sebebi vardır. 1. Türkiye’nin büyük bir nüfus’a sahip, az gelişmiş bir ülke olması, onu Avrupa Birliği nezdinde iyi bir pazar olmasını ortaya koymaktadır. Avrupa’nın bundan vazgeçmesi pek mümkün değildir. 2. Avrupa Birliği, Orta doğudaki çıkarları açısından Türkiye’den vazgeçemez. Bütün isteklerini yaptırabilmek için Avrupa Birliği üyeliğini ağzımıza bir parmak bal misali “stratejik ortaklık” ‘la kapamak istemektedir. Avrupa Birliğinin maalesef  Ülkemize bakış açısı budur.

Şunu açıkça ifade etmek yerinde olacaktır ki, Avrupa Birliğine, bu birliğin ortaklarının onur düzeyi ile katılmak isterim. Dış kapının, dış mandalı olarak katılmak, Ülkemiz açısından hem onur kırıcı olduğu gibi, halihazırda karşılaştığımız olmadık istekler her zaman karşımıza çıkacaktır.

Mustafa Kemal Atatürk, hayatı boyunca emperyalizm ile, yani batı ile mücadele etmesine rağmen; İstiklâl Mücadelemizi kazandıktan sonra, yüzünü batıya çevirmiştir. Elbette, bu yapılması gerekli olan bir hareketti. Çünkü, “0” nun düşüncesinde batı ilimin merkezi idi. Kendisine bu durum hatırlatılarak bunun bir tenakuz olduğu hatırlatılınca “Biz emperyalizm ile mücadele ettik ve kazandık. Şimdi, Ülkemizi kalkındırmak ve medeni milletler seviyesine eriştirmek için çalışmalıyız. Bunun için de, dün savaştığımız milletlerle bugün dost olmak durumundayız” demiştir. Bu sözü ile, milletlerarası seviyede kin ve sempatilere yer olmadığını, ancak orada ülke çıkarlarının olduğunu göstermiştir.

Özet olarak belirtecek olur isek, Avrupa Birliğine elbette “evet” diyorum. Yalnız, bu eveti derken, Ülkemin çıkarlarına halel gelmesini istemediğim gibi, onlarla ön koşulsuz olarak anlaşmalara gidilmesini istiyorum. Çünkü, Ülkemizin onuru, insanımızın onuru her şeyin üzerindedir.

Onurlu bir Ülkede, onurlu vatandaşlar olarak yaşamanın gururu ile saygılarımı sunarım.

 Bu Haber 1614 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI