Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
30 Temmuz 2013 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Siyasetin Dili
ecevit.osman@gmail.com

Çok partili demokrasiye geçtiğimiz yıllardan bu yana, siyasetin dilinin bu derecede düştüğü bir durumu görmedim. Çoğunluk kamuoyu gibi, benim de kullanılan bu dilden dolayı üzüldüğümü ifade etmem gerekecektir. Her gün siyaseti bir gün öncesinden daha kötüye götürecek şekildeki ifadeleri tasvip etmek de mümkün değildir. Ayrıca, Ülkemizin birçok sorunu ortada dururken, siyasilerin birbiri ile kıyasıya, küfürleşmelerini de hiç yakışık almadığı ortadır. Ciddi olarak ele alındığı takdirde, ülkemizin çok kısa bir zaman içinde halledilmesi gereken sorunları bulunmaktadır. PKK’nın çekilme süreci bitti mi? Eğer bitmedi ise bunun kısa zamanda sonlandırılması gerekmez mi? Anayasa çalışmalarının çıkmazdan kurtarılması için hiçbir çalışmanın yapılmadığı, sadece polemiklerle, ipe un serildiğini görüyoruz. Bu noktada gereken uzlaşma sağlanarak, anayasanın bir an önce tamamlanmasına ihtiyaç yok mudur? Suriye sınırındaki olaylar ve Suriye ile ilgili problemlerde bunu halledecek, çalışmalar yapılamaz mı? PYD yapılanması ile ilgili olarak, Türkiye’nin bu durumda bazı tedbirler alması gerekmez mi? Başta BDP olmak üzere, PKK, Kandil, Abdullah Öcalan’ın tehditlerine karşılık verilmesi gündemde yok mudur? Özellikle, dış siyasetteki olumsuzluklar için çalışma yapılıyor mu? Türkiye, şu anda Orta Doğu’da yalnızlığa itilmiş durumdadır. Dış işleri kendine göre, dış siyaseti iyi yönettiğini söyleyebilir, fakat bu milletlerarası ilişkiler bakımından uygun mudur? Bunun uygun olmadığı, Orta Doğu’daki itildiğimiz yalnızlık delilidir. Bu hususa çok dikkat etmek gerekmez mi?

Bir molla, medresedeki tahsilini tamamlayarak icazetini almak için hocasının huzuruna çıkar. Hocası mollayı tebrik eder ve hayatta başarılar diler. Molla hocasının elini öptükten sonra veda edip, kapıdan çıkacağı sırada; hocası “Oğlum Mehmet sana bir öneride bulunmak istiyorum” der. Bunun üzerine molla “Emrin başımın üzerine” der. Hocası “Oğlum bütün derslerini büyük bir başarı ile ikmal ettin. Seninle iftihar ediyorum. Yalnız, kırsal kesimde hoca’lık yapacaksın. Bunun için dini bilgilerin dışında bazı bilgileri de edinmen gerekir” deyince; molla “Hocam dini bilgilerimde bir eksik var mı? der. Bunun üzerine hocası “Her şey tastamam, yalnız İlmiye-i Siyasiye adlı bilimi de bir miktar öğrense idin, daha iyi olurdu” der. Bunun üzerine Molla, buna ihtiyacı olmadığını söyleyerek ayrılır ve köyüne doğru yola çıkar. Birkaç gün yol aldıktan sonra, akşamüzeri bir köye ulaşır. Akşam ezanının okunma sırasında abdest alarak camiye girer. İmam akşam namazını kıldırmağa başlar, ama duaları öyle galatlarla oku ki, molla’nın aklı başından gider. Cemaat camiden çıkmağa hazırlanırken molla “Durun ey cemaat, bu hocanın kıldırdığı namaz, namaz değil; hepiniz sevap kazanmak bir taraf günaha girdiniz” deyince; imam “Atın şu zındığı dışarıya” der. Bunun üzerine cemaat, molla’ya iyi bir dayak attıktan sonra, dışarı atarlar. Molla kendine gelince düşünmeğe başlar. Bu işte bir yanlışlık vardır. Hemen o anda karar verir, geriye döner ve hocasının elini öperek, İlmiye-i Siyasiye dersini almağa geldiğini söyler. Medresede bir süre kaldıktan sonra, yola çıkar ve aynı yolu takiben dayak yediği köye gelir. Akşam namazı kılınır ve cemaat dışarı çıkmağa hazırlandığı zaman, molla “Ey cemaat, sizin öyle bir hocanız var ki, ne diyeyim bilemiyorum; ermişlerle, velilerle eş değer. Eğer sakalından bir kıl kopararak saklarsanız, cennetin anahtarını almış olursunuz” der. Hoca, üzerine saldıran cemaatten zorla kaçarak, kurtulur ve köyü terk eder. Bizim molla’da o köye imam olur.

Bu bir hikâyedir, olmuş da olabilir; olmamış da olabilir. Yalnız, bizlere siyasetin nasıl yapılması gerektiğini işaret eder. Ben Ülkemde, demokrasiye yakışacak şekilde nezih konuşmaların olduğu bir siyaset arzu etmekteyim. Yalnız, siyasiler halk bunu anlamaz derler ise yanlış düşünürler. Zira, bizim milletimizin çoğunun okuması yazması olmayabilir; ama irfanı vardır. Bu irfan onlara asırlardır doğru karar vermesini ortaya koymuştur. Bir halk ozanın “Okumamız, yazmamız yok, cahiliz,/ Cehlimize de kailiz,/ Allah’a şükürler olsun;/ Okuması, yazması olmayan cahiliz” dizeleri önünde saygı ile eğilirim. Allah bizi okuması yazması olan cahillerden koruması dileklerimle saygılarımı sunarım.

 Bu Haber 1025 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI