Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
6 Ağustos 2013 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Cehaletin Diyeti
ecevit.osman@gmail.com

              Başta Mısır olmak üzere, bütün Orta Doğu ülkelerindeki olayların sebepleri üzerinde, şu veya bu şekilde; özellikle de kimilerinin düşünüş tarzlarına göre farklı sebepler ortaya atılabilir. Bu konuda değişik bir düşünce tarzına sahibim ve bana göre, bu olayların arkasındaki en önemli faktör cehalettir ve bu ülkeler bunun diyetini ödemektedirler. Bir şey olduğu zaman hemen dış güçleri devreye sokar ve özellikle, şark düşünüşü ile her şeyde komplo teorileri üretmeğe bayılırız ve bütün suçu da onun üzerine atar, kendimizi aklamağa çalışırız. Burada esas olan ise, hataları kendimizde değil dışarıda aramaktan kaynaklanır. Ülkeler arası ilişkiler, tamamen çıkarlara bağlı olarak ortaya çıkar. Burada insaf ve adalet duygularının yeri yoktur ve en önemli husus ise güce dayanmaktadır. Milletlerarası seviyede adaletin terazisinin kefesi, güçlüden yana ağır basar. Bunu bilmeden atılan nutukların da kıymeti harbiyesi yoktur, popülizmdir. Bütün Orta Doğu ülkelerinde gördüğümüz bu aynı hata dizilerinin nereden kaynaklandığının düşünülmesi gerekir ki, buna göre tedbirler alınsın, alınabilsin.

Orta Doğu ülkelerinde farklı mezhep ile bu kaynaklara dayanan anlayış tarzı ile etnik bölünmeler azami derecede fazladır. Bu düşünüş tarzı ile, bu farklılıkları ortadan kaldıracak ve ortak paydada birleştirecek unsurlar yok denecek kadar azdır. Buna örnek olarak Mısır’ı vererek durumu irdeleyelim. Gerek Mursi, gerekse darbeden sonraki durumda ülkeyi şer-i olarak idare etmeğe kalktığınız zaman, birbirine zıt iki soru karşımıza çıkmaktadır. Ülke Sünni anlayışa göre mi? Yoksa Şia anlayışına göre mi? Yapılacak kanunlarla idare edilecektir. Elbette, bunun yanında etnik farklılıklar da bulunmaktadır. Mısır’daki olayların temelinde yatan ise, Müslüman Kardeşler ile Selefiler arasında yatan rekabetten kaynaklanmaktadır. Mursi demokratik yolla seçilmiş olmasına rağmen sırtını Müslüman Kardeşlere dayamış idi. Darbeyi yapan Addulfettah el Sisi ve onun cumhurbaşkanı seçtiği, Adli Mansur ise arkasını Ordu ile birlikte Selefilere dayamaktadır. İktidara geliş şekli bir tarafa iki idare sisteminin birbirinden farkı yoktur. Çünkü iktidara darbe ile geliş şeklinize karşı diğer gurup veya gruplar, Müslüman kardeşlerin Adeviye meydanında yaptığı karşı gösteriler şeklinde tezahür etmiştir. Müslüman kardeşlerin karşı gösterilerine devam etmesi durumunda ise, ölüm olaylarının fazlalaşarak ortaya çıkması kaçınılmazdır. Hep olmayacağını bile, bile sağduyu temennilerimin arkasında bu yatmakta, dışarıdan şu veya bu şekildeki etkiler; darbecileri kızdırdığı gibi, boş yere Müslüman Kardeşleri ümitlendirmekte daha çok kan akmasına sebep olmaktadır. Öncelikle, kardeşkanının akmasının durması gereklidir.

Orta Doğudaki Müslüman Ülkelerini bir araya getirecek milli duyguları olmadığı gibi, çeşitli dini mezhep ve tarikatlarla bir yamalı bohçaya benzemektedirler. Eğer, bu ülkelere demokrasinin gelmesi isteniyorsa, anayasa karşısında bütün ülke vatandaşlarını aynı ölçüde kucaklayacak laik’liğin teessüs edilmesi gerekir. Batılılar demokratik laik ülke olmalarına karşı, bu ülkelere demokrasinin gelip, gelmemesi umurlarında değildir. Tam bunun tersi olarak bu grupların birbirlerini katletmeleri de hoşlarına gitmektedir. Onun için başta ABD olmak üzere bütün batı yapılana darbe dememekte ve ölen insanlar Müslüman oldukları için de rahatsız olmamaktadırlar. Bunları bilerek Mısır’da herkes aklını başına toplamalıdır.

Batılılar karşısında saygı görmek için, en az onlar kadar güçlü olma gereği açıktır. Bunun için de gücün bilimden geçtiğini kabul etmek de gerekecektir. Bugün bütün az gelişmiş ülkeler, batılılar tarafından üretilen internet ve bilgisayar teknolojisini kullanmakla birlikte; bu ülkeler sadece kullanıcıdırlar. Bu teknolojinin üretiminde katkıları yoktur. Bunun yanında AR-GE çalışmaları da yok denecek kadar azdır. Bilimsel araştırma yapmadan ve bunları teknolojiye dönüştürmeden ilerlemeden bahsetmek, çölde iglo yapmaktan öteye bir şey değildir. Dünya’da bilimsel araştırma ve teknoloji üretimi o kadar hızlıdır ki, bu teknolojiyi üretemediğiz takdirde, kısa zaman süreçleri içinde, teknoloji transferi yapmağa mecbur kalınır. Atatürk’ün “Hayatta en hakiki mürşittir” sözünü aklımızdan çıkarmamamız gerekmektedir. Bilim ülkesi olma dileklerimle saygılarımı sunarım.

 

 

 

 

 Bu Haber 893 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI