Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
17 Eylül 2013 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Ruh Sağlığı
ecevit.osman@gmail.com

Ülkemizde yaşayan insanların çoğunluğunun ruh sağlığının çok iyi durumda olmadığı gerçeği ortadadır. En basit ilişkilerde bile meydana gelen olaylara hayret etmemek mümkün değildir. Her gün televizyondaki ve gazetelerdeki olaylar insanın kanını durdurmaktadır. Bu bakımdan da evden dışarıya çıkarak veya otomobil ile bir yere giderken, ne olacak veya başımıza ne gelecek diye düşünmeden edemiyoruz. Birçok insan televizyon ve haberleri izlemiyor veya izlemek istemiyor. Bir gün bile insanımızın yüzünü güldürecek tek bir olay yok. Trafik kazaları güncelin değişmez bir parçası, bu kadar kaza nasıl olabiliyor hayret etmemek mümkün değildir. Türkiye’deki trafik kazalarının bilançosu savaşlardan fazladır.

Yaz boyunca orman yangınlarından bıktık. Açıkça ifade etmek gerekir ise, bu yangınların büyük bir çoğunluğunun, arazi kazanmak için çıkarıldığı gerçeği inkâr edilemez. İkinci Dünya savaşından sonra Ruslar, Doğu Almanya’yı işgal ederler. Savaş sonrası olduğu için yeterli yakacak temin edilemediğinden, Rusların yönetimindeki Almanya değim yerinde ise donmaktadır. Berlin’de halktan bir grup, Rus sıkıyönetim komutana çıkarak, meselenin halli için ricada bulunurlar. Bir gün sonra, Rus sıkıyönetimi, yakacak ihtiyacı olanların çevredeki ormanlardan ağaçları keserek ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini bildiren bir ilânı halka dağıtır. Bunu üzerine, aynı grup sıkıyönetime tekrar çıkarak “Siz istilacı bir ülkesiniz. Bir gün Almanya’yı terk edeceksiniz. Almanya bizimdir ve bizim olarak kalacaktır. Onun için Almanya ormanlarından tek bir dal kesilmesine izin veremeyiz” derler. Aradan 60 yıl geçtikten sonra, sıkıyönetime karşı çıkan Alman grubun söyledikleri gerçek olmuştur. Dinimizin en önde gelen hükümlerinden olan, yeşile saygı ve hürmete rağmen; yeşile bu kadar düşman olmanın ne anlama geldiğini anlamak mümkün değildir. Orta Asya’dan buraya geldik, burası son durak daha nereye gidebiliriz?

Eline tabancayı veya tüfeği alan birisi, ailesindeki bir ferde veya fertlere veya birilerine kızarak kurşun yağdırıyor, katliam yapıyor. Her gün birden fazla kadının öldürülmesini ise kenardan seyrediyoruz. Çoğunluğunda, şikâyet olmasına rağmen; bu kadını öldürmek senin hakkın anlamında gerekli tedbirlerin alınmadığını da görüyoruz. Haberlerde dinlediğim bir olay ise inanın kanımı dondurdu. Düşünün bir kere, bir kere değil bin kere; özel bir otomobil hasta taşıyan ambulans’tan yol istiyor. Elbette, geçiş üstünlüğü olan ambulans yol vermiyor. Bu olaya kızan vatandaşlar, ambulans’ın dönüşünü bekliyor ve üç sağlık görevlisini öldüresiye dövüyorlar. Bu nasıl bir ruh hali, nasıl bir anlayış, anlamak mümkün değildir. İnsanlar arasında hakkın ve hukukun olmadığı bir dönemi yaşıyoruz. Güçlü olan veya olduğunu zanneden herkes, kendini her şeyin sahibi olduğunu zannediyor. İnsanımızda, insanca davranışların bulunmadığı gerçeği ortadadır. İlişkilerimizde saygı ve özellikle de sevgiyi kaybettiğimiz gerçeği ortadadır. “Eğer rahat olmazsa hafıza-ı beşer,/ Her işinde görünür şurur-i şer”. Deyişinde olduğu üzere, Ülkemizdeki insanımızın hafızası rahat değil, ruhi durumunun tedaviye ihtiyacı vardır. Evvelden beri üzerinde durduğum bir hususu, bir daha gündeme getirmek isterim. Çocuklarımızın ve gençlerimizin yetişmesinde en önemli yer aile ocağıdır. Eğer, sevgi ve saygının egemen olmadığı bir aile ortamında çocuklarımızı yetiştiriyor isek, bu çocuklar yetiştiği ortamın şartlarına ayak uydurarak, normal yaşamın bu olduğu anlayışı içinde yetişeceklerdir. Daha rüştünü bile kazanmadan birer suç makinesi olarak ortamda yerlerini alacaklardır. Onlar için sadece ne yolla olursa olsun bir şeyi elde etmek önemlidir. Fakat, bir gerçek de şudur ki, şiddetle olmasa bile paranın gücü ile birçok şeye sahip olan kanunsuzların da bu çocuklardan farkı yoktur. Yeni yetişen gençlik, çalışmadan, terlemeden, emek sarf etmeden bir şeylere değil, her şeye sahip olmak istiyor ve “Ben insan değil miyim, ben de her şeye layığım” diyor. Şu unutulmamalı ki, insanlık layık olduğu şeylerin tümünü çalışarak elde etmiştir. Saygı ve sevginin esas olduğu bir toplum olarak hayatta kalabiliriz. Sevgi ve saygının egemen olduğu bir toplum ümidi ile saygılarımı sunarım.

 Bu Haber 895 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI