Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
1 Ekim 2013 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Yine PKK
ecevit.osman@gmail.com

Bir taraftan çözüm sürecinin parçası olarak demokratikleşme paketi çalışmaları sürerken PKK’nın da boş durmadığı geçeği ortadadır. Tutuklu olarak bulundukları hapishaneden kaçan 18 PKK’lıdan 17’sinin yakalanmasın da ise iç içe birçok anlaşılması güç durumun olduğu gerçeğini ortaya koymaktadır. Kanaatime göre, PKK’lıların kaçışı PKK örgütünün dışında ortaya çıkan bir husus olmasına karşılık; yakalanmaları ise çözüm sürecine bağlı olarak yapılan görüşmeler sonunda ortaya çıkmış olması akla gelebilecek olan en önemli husustur. Zira, bu PKK’lıların kaçtıktan bir gün sonra yakalanmaları hiç de bu kadar basit değildir. Ayrıca, hapishanede olanlarsa oldukça garip olan ve birbiri ile çelişen durumları içinde barındırmaktadır. İleride göreceğiz, bu işin sorumluluğu, birkaç güvenlik görevlisinin üzerine yıkılacaktır. Bunun dışında, bir kişinin geçebileceği 80  metre uzunluğundaki tünelden çıkan toprağın ne kadar olduğunu lütfen hesaplayınız. En azından, 80  metreküp toprak eder ki, bunu ancak 10 veya 15 kamyon ile taşımak mümkündür. Bundan yıllar önce de, böyle bir kaçış olmuştu. Tünel gibi şeylerin göstermelik olduğu ve mahkûmların kapıdan çıktıkları ortaya çıkmıştı. Bu şekildeki bir kaçış ve kısa bir süre sonra yakalanma olayında birçok soruları içinde barındırmaktadır. Yalnız, olaylar ne şekilde olursa olsun, PKK ile KCK’nın bize söylemek istediği bazı şeyler bulunmaktadır.

Daha önce de üzerinde durduğum gibi, PKK eskisinden daha güçlü olarak, Türkiye içinde ve dışında yeniden yapılanmış durumdadır. Elbette, bunu elinde bir koz olarak tutmaktadırlar. Las Vegas’ta bir kumarhanedeki salonda oyun oynanmaktadır. Bir kovboy kaybeder, kaybetmeğe devam eder. Sonunda restleşme ortaya çıkar. Kovboy’un karşısındaki şahıs elindeki floş ruayeli açar. Bunun üzerine, kovboy “yetmez, benim elimde iki yedili ve birde tabancam var” deyince; karşısındaki adam “sen kazandın” diyerek paraları kovboy’a doğru sürer. Eğer, PKK ve diğer gruplar bunu yapmak istiyorlarsa; TSK’nın elleri de armut toplamıyor. Bugün, bir olay olmuyor ise, bu PKK’dan kaynaklanmamakta, TSK, olaylara sabırla tahammül göstermektedir. Sınırda ortaya çıkan, kaçakçılık ile ilgili olayların altında kuşkusuz PKK’nın parmağı vardır. Bu kadar büyük çaptaki atlı ve yaya topluluğu bir araya getirmek kolay değildir. Organize olmuş durum tamamen PKK’nın işidir. Burada kaçakçıkları kullanarak işe, PKK’nın dışında bir olay süsü vermek, gelir kaynaklarını kurtarmak, gücünü ortaya koyma çabalarından kaynaklanmaktadır. PKK’nın silahlarının susması ise göstermeliktir.

Başta İmralı, Kandil, PKK ve KCK ile bir yerlere gitmek mümkün değildir. Onların sözcüsü durumunda olan BDP ise, her gün yeni, yeni isteklerle ortaya çıkmakta ve İktidar ve Devleti tehdit etmektedirler. Bu gücü nereden aldıklarına hep hayret etmişimdir. Elbette, dış şer güçlerle beraber hareket ettikleri gerçeği ortadadır. Onun için yazılarımda hep söylediğim gibi, yasal olmayan bu kuruluşlarla bir yere gidilemez. Yakında açıklanacak olan demokratikleşme paketinden memnun olmayacakları açıktır. Zira, bu paket mevcut Anayasa ve kanunlara göre olacaktır. Fakat, onlar değil Anayasa, memleketin sahibi gibi hareket etmektedirler. İşte, bunun için de kırsal kesimdeki silahlı gücü hazır halde tutmaktadırlar. Bana göre, PKK’nın hem çekilmesini tamamlaması, silahsızlanmasından sonra, çözüm süreci ve demokratikleşmeden bahsedilebilir. Bunun dışında her zaman; bunu yapmaz iseniz “iki yedilim ve bir tabancam var” sözünden kurtulmak mümkün değildir. Eğer, birinci dünya savaşından sonraki, büyük Kürdistan hayali ile ortaya çıkacak olurlarsa, sonuç elbette hayal sükûti ile sonuçlanacaktır.

Osmanlı İmparatorluğunun son zamanlarda oynanan; Araplarla, Türkler arasındaki oyunun diğer bir versiyonu oynanmaktadır. Maalesef, Kürtler bu oyuna gelmişlerdir. Orta Doğu’ya batılıların müdahalelerinin hiçbirinde hayırlı bir sonuç ortaya çıkmamış,  çıkmayacaktır. Orta Doğu için, Henri Wilhelm August Deterding(1866-1939)’in ortaya koyduğu plan uygulanmaktadır. Her şeyin hakkımızda hayırlı olması dileklerimle saygılarımı sunarım.

 

 

 

 Bu Haber 927 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI