Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
23 Ekim 2013 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
SİYASİ NEZAKET
ecevit.osman@gmail.com

Demokrasinin gereği olarak, iktidar ile muhalefetteki partilerin aynı kanaatte olmaları çoğunlukla mümkün değildir. Zira, demokrasi karşılıklı çatışan fikirlerin içinden en uygun olanının seçilmesidir. Yani, demokrasi çoklu fikirlerin armonisidir. Ayrıca, iktidarda olan partinin her istediğinin yapabilme durumunun da olmamasıdır. Açıkça ifade etmek gerekir ise, iktidarda olan parti yürütmenin başındadır ve hükümet etme durumundadır. Yoksa, hükümran olma durumunda değildir. Hükümran olan milleti ile birlikte devlettir. Bunun yanında, tenkit, kritik ve eleştiri demokrasinin içinde vardır ve olması da gereklidir. Gerek iktidar partisinin bütün ilgilileri ve gerekse muhalefetteki partilerin kızmaya hakları yoktur. Siyasi arenada her şey söylenebilir ve söylenmelidir, fakat bunlar nezaket kuralları içinde olmalıdır. Bu olmadığı takdirde, içeriği bile belli olmayan “Demokratikleşme, Çözüm sürecinde” olduğu gibi, kimin ne dediği belli olmadan, siyasilerin birbirlerini hakaretamiz sözlerle itham etmekten ileriye gitmemiştir. Açıkça ifade etmek gerekir ise, gerek iktidar ve gerekse muhalefet sınıfta kalmıştır. Milletin oyları ile iktidar ve muhalefet görevlerini yüklenen partilerden, millet devletin idaresinde hak ve hukuk ister. Birbirleri ile kavgalı iktidar ve muhalefet partilerinin ülkeyi idare etmenin dışında bir şeyler yaptıkları ortadadır ki, bunu siyasi nezaketsizlik olarak isimlendirebiliriz. Milletin gözü önünde ve televizyonlarda siyasilerin birbirlerine karşı sarf ettikleri sözleri anlamak ve bunları bir yere koymak mümkün değildir.

Öncelikle siyasilere tavsiyem şudur ki, haksız bir tenkide maruz kaldığınız zaman sinirlenebilirsiniz, kızabilirsiniz. Yalnız, televizyonların karşısına çıkmadan önce, bir süre düşünerek, sinirlerinizin yatışmasını ve aklınızın sinirlerinizin önüne geçmesini bekleyiniz. Zira, insan sinirlenince söylememesi gereken birçok şeyi söyleyebilir ve söz ağızdan çıktıktan sonra bunu geriye alamazsınız, onun esiri olursunuz. Asla, nezaket kuralları unutulmamalıdır. O zaman, milletin birbirine karşı yükselen tahammülsüzlüklerini de kınamamak gerekir.

Tarihte siyasi nezaketin ne derecede önemli olduğuna ve siyasiler hakaretamiz sözler söylemeden, nasıl hakaret ettiklerine ait örnekler vardır. İkinci Dünya Savaşında kendi ülkesini ve Dünyayı, Almanya Nazi’lerinden kurtaran Winston Churchill, savaş sonrasında İngilizlere “Kanlarınızı dökerek Dünya barışını teessüs ettiniz, ülkenizi kurtardınız; artık şimdi terlerimizi dökerek ülkemizi imar etme zamanıdır” demiştir. Fakat, aynı yıl başbakanlıktan ayrılmak durumunda kalmıştır. Ülkesini ve Dünyayı kurtaran bu insana yapılan haksızlık kabul edilebilir bir durum değildi. Elbette, bundan Churchill etkilenmiştir. Başbakanlığı terk ederken, yeni başbakan Clement Richard Attlee, başbakanlık makam arabası ile başbakanlığa gelmiştir. Orada bulunan gazeteciler, başbakanlıktan ayrılmak üzere olan Churchill’e “Sayın Churchill, yeni başbakan C.R.Attlee başbakanlığa geldi, onun hakkında ne düşünüyorsunuz” diye sorarlar. Bunun üzerine, Churchill “Ben başbakanlık makam aracının geldiğini gördüm, yalnız içinde kimse çıkmadı” der. İşte, kendinden sonra gelen başbakanı nezaket kuralları içinde kalarak, aşağılamanın yolu ince zekâ ve espri ile bu kadar olur. Nezaket kuralları içinde her istediğinizi söyleyebilirsiniz, yalnız bunu için ince zekâ, birikim ve espri gücü gerekir. Bundan yoksun olanlar ancak küfür edebilirler.

En küçük bir olayda, sesi yükseltmek ve ağza alınamayacak sözleri muarızlarınız için söylemek hiç de uygun değildir. Birbiri ile bağdaşamayan ve aykırı fikirleri olan iktidar ve muhalefet partilerinin Ülkemizi sağlıklı olarak idare edebileceklerine inanamıyorum. İster “Demokratik açılım” , ister “Kürt açılımı” deyiniz; bunlar kamuoyunun önüne gelmeden önce, iktidar ile muhalefetin yetkili kişileri, kurulları ve TSK tarafından kapılar ardında münakaşa edilmeli ve Ülkemiz için en iyi olanı ortaya konularak uygulanmalı idi. Kendi aralarında barışı sağlayamayan partilerin, Ülkemizdeki iç ve dış barışı sağlayabileceklerine dair fazlaca ümit besleyemiyorum. Ülkedeki barış havası, iktidarı ve muhalefeti ile beraberlik sonunda ortaya çıkar. Akl-ı selimin hükümran olduğu, iç ve dış barışın sağlandığı bir ülke olma arzusu ile saygılarımı sunarım.

                 Bu Haber 747 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI