Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
24 Ekim 2013 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Batı ile İlişkiler
ecevit.osman@gmail.com

Türkiye uyguladığı dış siyasetle birlikte; bir yalnızlık içine girdiği gerçeği inkâr edilemez. Komşularımız ve batı ile ilişkilerde "0" sorunla işe başlayan iktidarın, üst üste yaptığı yanlışlarla, bırakın sorunların tamamını halletmeği, hemen, hemen sorunsuz olduğumuz komşu ülke ve batılı ülke kalmamıştır. Irak ile başlayan sorunlara, İsrail, Suriye ve sonunda Mısır da katılmıştır. Orta Doğudaki sorunların en önemlisi İsrail ile olan sorunlardır. Türkiye'nin, İsrail'i karşısına alarak, Filistin ve özellikle Gazze için yaptıkları ortada iken; onların bize olan tavırlarını anlamak mümkün değildir. Fakat, gerçek olan şudur ki, tam Araplara özgü davranışın tezahürüdür. Filistin ve Gazze'yi kazanamadığımız gibi, İsrail ve özellikle de ABD'nin oklarını üzerimize çektiğimiz gerçeği ortadadır. İsrail'in binlerce yıllık geçmişinin ortaya koyduğu husus ise, asla toleranslarının olmamasıdır. İlişkilerde daima katı olarak davranırlar. Bu bakımdan Araplarla, İsrail arasındaki sorunlarda taraf tutmamak gereği ortadadır. Yalnız, Gazze'ye olan İsrail'in tutumunu tasvip etmek de mümkün değildir.

Birkaç yıl öncesine kadar, iyi ilişkiler içinde olduğumuz Suriye ile olan duruma anlam vermek de mümkün değildir. Elbette, Suriye'de Beşar Esad'ın yaptığı kıyım insanlık dışıdır. Kendi ülkesinin insanına reva gördüğü hareketlerden dolayı nasıl bir yaptırım uygulanabilir? İşte asıl olan soru da budur. Tüm batının bigâne kaldığı, çoğu Arap ülkelerinin de Beşar Esad'ın yanında yer aldığı durumda Türkiye ne yapabilir? Suriye'den, Ülkemize gelenlerin yükü zaten oldukça ağırdır. Ayrıca, Özgür Suriye Ordusunun desteklenmesi de, Ülkemize büyük mali yük getirmiştir. Ayrıca, daha önceki bir yazımda üzerinde durduğum gibi, Suriye'deki bu iç savaş, bir iç savaş olmaktan çıkarak, İslam Ülkelerindeki değişik fraksiyonların bir savaşı ve hâkimiyet temin etme mücadelesi haline gelmiştir. Bu bakımdan bir grubu desteklerken, masun insanların kıyımına neden olunmak bir tarafa, istenmeyen hususlar da ortaya çıkabilmektedir. Bu bakımdan, ezilen grupların acısını hissederken, yapılacak müdahale ile daha kötü durumlar da ortaya çıkabilmektedir. Bunun için yazılarımda Orta Doğu ve buradaki meselelerden uzak durmamız gerektiğini, zira Orta Doğu'nun bir yağlı kara olduğunu bulaşmaya gelmeyeceğini yazmıştım. Orta Doğu'da Araplar, hep Arapları katleder; olayların düzelmesi için yapılan mücadelede ise; diğer Araplar, Arapları öldürür.

Demokratik bir seçimle İktidara gelen Mursi'nin, darbe ile uzaklaştırılması, elbette onaylanmayacak bir durumdur. İktidarın bu konudaki tutumu ise, birçok ülkede olduğu şekilde doğaldır ve olması gereken durumdur. Yalnız, bunu olmazsa, olmaza taşıyarak; düşman kazanmanın da gereği yoktur. Gerek, Mısır ve gerekse Suriye'deki kıyımları ancak kınayabiliriz. Fakat, bundan ilerisi için elimizden bir şey gelmez. Burada bir soru sorulabilir: Bu mezalimlere karşı, bigâne mi kalalım? O zaman ben de bir soru sormak isterim: bu soruyu soranların önerisi nedir? Suriye ve Mısır'a savaş açmak mı? Başta ABD ve Batı olmak üzere hiçbir ülke buna cesaret edemedi. Türkiye'nin de cesaret edebilmesi mümkün değildir. Dünyanın süper gücü, ABD ile İngiltere'nin Irak serüveninin sonuçları ortadadır. Kuzey Afrika'daki Arap Ülkelerinin durumu da ortadadır. Bu bakımdan, bu İslam Ülkelerinin şapkalarını önlerine koyarak nerede hata yaptıklarını düşünmeleri gerekir. Küçük çıkarlar peşinde koşarak, ülkelerinin zararına olan hususlarından vazgeçmelilerdir.

Bu durum karşısında, Türkiye, Orta Doğu'nun kurtarıcılığına soyunması mümkün olmadığı gibi, bu ülkeler de bunu istememektedirler. Bir husus için Allah'a şükrediyorum ki, Irak'ta olduğu gibi, Suriye meselesinde de Türkiye savaşın dışında kaldı. Burada Türkiye'nin yaptığı diğer yanlış ise; dış politika bakımından olan yalnızlığını kapamak için, Çin ile uzun menzilli füze anlaşmasına gitmesidir. Türkiye NATO üyesi bir ülkedir. Böyle bir anlaşmaya, başta ABD ve Batılı ülkelerin izin vereceklerini de zannetmiyorum. Elbette, NATO içinde yer almanın birçok yaptırımları da olacaktır. Özetle söyleyecek olur isek, kısa dönem çıkarları için maceraya atılmamak gerekir. Dış siyaset, birikimlerin manzumesidir. Olaylar birbiri ile ilişkilidir. Orta Doğu'ya barışın egemen olması dileklerimle saygılarımı sunarım.Bu Haber 1004 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI