Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
29 Ekim 2013 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Ben Söylemiştim
ecevit.osman@gmail.com

Ben söylemiştim sözünü hiç söylemek istemiyorum, yalnız gelişen olaylar bunu söylemeğe mecbur ediyor. Bu sözü sarf ettiğimiz zaman ise, o konuda istenmeyen durumlarla karşı, karşıya gelindiğinin resmi oluyor. Makalelerimde en az 10 veya 15 kere tekrar ettiğim husus; başta PKK olmak üzere, KCK, İmralı ve Kandil ile oturup anlaşılamayacağını yazmıştım. Çünkü, bu yapılar kanunsuz olarak ortaya çıktıklarından, devlet yönetimi ve kanunların anlamını da kavrayamazlar. Kavrayamadıkları için de hep yüksekten atarak, tehdit savurmaktan da geri durmazlar. Silahların bırakıldığı bir dönemde bile, KCK’nın bazı olaylarını, Güney Doğu illerimizde ve sınırlarımızdaki faaliyetlerine şahit olduk. Bunun anlamı, biz tetikte duruyoruz, sakın isteklerimizi unutmayın mealindedir. PKK bu süreç içinde, gerek sayısal ve gerekse lojistik bakımından kendini teçhiz ettiği de ortadadır. Ayrıca, PKK’nın militanları Türkiye’yi terk etmemişlerdir. KCK eş başkanlarından Cemil Bayık, kanlı bir iç savaştan bahsetmekte, Öcalan ise verilen zamanın 15 Ekimde dolduğunu ifade etmektedir. Tabiatıyla, bu yasal olmayan gruplarla yapılan mutabakatta, sürece ait zaman ve içerik bakımından bilgimiz olmadığı için bu konuda kanaat sergilemek mümkün değildir. Yalnız, demokratik düzen isteyenlerin, bunun anlamını bilmediklerini ortaya koymaktadır. Bir idol olarak şişirilen A. Öcalan’ın da bu gruplar üzerinde etkisinin olmadığı gerçeği ortadadır. Sadece, kendi aralarında çekişmelerin olduğu bu gruplar bir beraberlik içinde olduklarını ortaya koymak için, İmralı’yı işaret etmektedirler. Bunun başka anlamı yoktur, kendi aralarında bir cadı kazanı kaynamaktadır.

BDP ise, her zaman birbirinden farklı isteklerle ortaya çıkmakta ve bir bütünsellik gösterememektedir. Bütün bu gruplarda eş başkandan geçilmemekte ve her eş başkan ise, kendine göre konuşmakta ve isteklerde bulunmaktadır. Daha, demokratikleşme paketi açıklanmadan, bu paketten, yukarıda üzerinde durduğum gruplardan hiç birinin memnun kalmayacağını söylemiştim ve gerçekten de memnun kalmadılar. Elbette, hükümetten de onların memnuniyetini ortaya koyacak ve onlardan icazet alarak yapacağı bir paket beklememek gerekir. Benim endişem şudur ki, bu eli silahlı, kandan başka bir şey düşünmeyen insanlar, Ülkemizi çözümü olmayan bir çıkmaza sokabilirler.

BDP dâhil, bunlar, bu günden yarına; ortaya konulacak sihirli bir paket ile, her şeyin istedikleri yönde olmasını istemektedirler. Bu istekler, demokrasinin beşiği olan ülkelerde var mıdır? Bunu düşünmek gerekir. Başta ABD olmak üzere, tüm batılı ülkelerce, Kürtlerin hakları umurlarında bile değildir. Onlar için esas olan tavşana kaç ve tazıya tut örneğinde olduğu şekildeki bir tutumdur. Araplar, batılılarla beraber olarak Türklere kaşı yürüttükleri mücadeleden nasıl da kârlı çıkmışlardır! Onların kârlı çıktıkları şekilde, aynı paralelde Kürt’lerde kârlı çıkacaklarıdır. Lütfen, başta Orta Doğu olmak üzere, bütün Arap ülkelerine bir bakınız. Hepsinin hali pürmelâli perişan durumdadır. Hepsi de kurtarıcıları olan batılılar tarafından sömürülmektedirler. İdarecileri ve halkı ile bu ülkeler, gözleri kör ve kulakları sağır olarak olayların yorumunu bile yapmaktan acizdirler. Birinci Dünya savaşından mağlup olarak çıkan Osmanlı topraklarında, harita üzerinde cetvel ile çizilerek ortaya konulan devletlerden, bundan fazlası da beklenemez. Bu ülkeler, kendilerini 500 yıl batıya karşı korumuş olan, İslamiyet’in kılıcı olmuş Osmanlılara yaptıkları ihanetin cezasını çekmektedirler. Yalnız, içim kanayarak düşündüğüm husus ise İslamiyet’i düşürdükleri durumdur. Osmanlılardan sonra, Türkiye’nin onlara yardım için uzattığı eli de, ellerinin tersi ile itmişlerdir. Bütün bunlara rağmen onlardaki durum, içinde bulundukları çıkmazı bile fark edememeleridir. Benliklerini kaybetme kelimesini kullanmak bile yetersiz kalır, benliklerini bulamayanlar, diğer ülkelerin yemi olurlar. İşte, Kürt’leri bekleyen akıbet de budur. İleride, ideallerinin nasılda, çöllerdeki iglo’lar gibi erdiğini göreceklerdir. Cumhuriyet bayramınızı en içten dileklerimle kutlar, Cumhuriyetimizin ilelebet payidar olması temennisi ile saygılarımı sunarım.

 

 Bu Haber 685 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI