Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
8 Kasım 2013 Pazar
MUHAMMED SIDDIK ÖZ
Hicri Yeni Yıl Hicri Yılbaşı ve Kutlamalar
m.siddikoz@gmail.com

Aziz okuyucular 04.Kasım 2013 Pazartesi günü (01.Muharrem.1435.Hicri) tüm İslam alemi gibi biz de Hicri Yıla girdik.Bilindiği gibi HİCRET; Peygamber  (S.A.V.) efendimizin HZ. Ebubekir ile Mekke'den Medine'ye göç edişidir.Bu göç ediş tarihi de hicri takvimin başlangıcı olarak kabul edilmiştir.Hicri takvim Kameri aylardan meydana gelir ve kameri hicri bir yıl 354 gün 8 saattir. Ayın dünya etrafında dönmesinden oluşur. Bu hesaba göre hicri yıl miladi bir yıldan 10 gün kısadır Ramazan ve dini bayramlar her yıl 10 gün geri gelmektedir.

Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Prof. Mehmet Görmez de Karadeniz gezisi esnasında 31.Ekim Perşembe günü Ünye’mize geldiğinde “Önümüzdeki hafta İslam tarihinin çok önemli bir hadisesinin (hicretin) yıl dönümü, Hicri yılbaşı olacak. Şimdiden ben hicri yılbaşınızı kutluyorum.” demişti.   O günden 4 gün sonra bizler de 4 kasım Pazartesi gün Tüm İslam alemi gibi Hicri yıla girdik. İlk Hicri yılbaşı kutlama programı Yavuz Selim Vakfı Ünye Şubesi tarafından YSV Fevzi Çakmak İlim, Kültür ve Eğitim Merkezinde yapıldı. Vakıf binası konferans salonunda verilen yemek ve aşure ikramının arkasından  Din görevlisi Veysel Kılıçarslan, Mehmet Çaylak ve Davut Çelen tarafından Kuran’ı kerim okundu, ilahiler, salavatlar ve tekbirler getirildi. Peşinden Kuran ve kelime-i tevhid hatimlerinin duası yapıldı. Daha sonra da Yine din görevlisi Nurettin Doğancı hoca tarafından “Hicri yeni yıl, yılbaşı ve Müslümanların bu günkü durumu konulu”  bir konferans verildi.

İkinci olarak Darul Erkam Abdulhamid Derneği salonunda bir sohbet programında Hicret Konusu ve Hicri Yılbaşı anlatıldı.                                                                                                                                                                   Üçüncü kutlama ise Çamlık Halil Efendi düğün salonunda, ÜNYE Müftülüğü bayan Kur'an kursu hocaları ve vaizeleri tarafından bir program yapıldı. Burada da sinevizyon gösterisi ile şiir ve ilahiler, ney dinletisi ve salavatlar, Ünye Vaizesi Özlem Kalyoncu Şirin'in Hicret ve Önemi konulu sunumu gerçekleştirildi. Program dualarla sona erdi.

Yine 4 Kasım 2013 Pazartesi günü yani Hicri yılbaşı olan 1 Muharrem günü Diyanet İşleri başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, yayımladığı Hicret mesajında: “Hicret bir hayat tarzıdır. Dünya döndüğü müddetçe hak ile batıl, adalet ile zulüm, hayır ile şer, iyilik ile kötülük mücadelesinin devam edeceği bilinci ile yaşamaktır. HİCRET her durumda zulmün ve zalimin karşısında hak ve hakikatın tarafında yer almaktır. Her fırsatta iyinin daha güzelin, doğrunun ve hakkın arayışı içinde olmaktır. Hiç bir zaman fani dünyanın aldatıcılığına kanmamaktır. Nefsin heva ve arzularının tuzağına düşmeyerek Allah’ın haramlarından uzak durmaktır. Hicret, Müslümanlar için bir milat ve dönüm noktasıdır. İslam Tarihi ve medeniyetinde Hicretin yüksek mana ve değeri vardır. Müslümanlar hem bireysel hem de toplumsal anlamda özgürlüklerine Hicret sayesinde kavuşmuşlardır. Hicret vasıtası ile İslam diğer toplumlara ulaşmış ve onların hakka ve hakikate doğru hicretleri başlamıştır. Hicretin neticesinde Hz. Peygamber(S.A.V) adalete ve ahlaka dayalı yeni bir toplum inşa etmiştir" dedi.

Muharrem ayının 10. Günü Aşure günü olarak bilinir Müslümanlar o günlerde en az 3 gün oruç tutarlar. Yine o günlerde Kerbela vakası meydana gelmiş ve Peygamber(SAV) efendimizin torunu Hz. Hüseyi şehid edilmiştir. Şii Caferi mezhebi bağlıları o günleri hem oruçlu hem de yas tutarak geçirirler.

    Bu olaylardan ve hicretten hicri yılbaşından günümüz Müslümanlarının büyük çoğunluğunun haberi ve bilgisi maalesef yoktur.  Ünye de bile bir televizyon kanalının yaptığı ankette katılımcıların %80-%90ının bilgisi ve haberi yoktur. Diyanet işlerinin ve başkan sayın M.Görmezin bu konuya önem vererek insanlarımızı uyarması ve bilgilendirmesi çok önemli ve gereklidir ve bu görev bu yıl daha bir yüksek sesle ifade edilmiştir. Biz de bu faaliyetlerden ve açıklamalardan dolayı çok çok memnun olduk,  müstefid olduk(istifade ettik). Emeği geçen herkesten Allah razı olsun tebrik ediyoruz, şükranlarımızı ifade ediyoruz . Nice Hicri yıllara sağlık ve mutlulukla kavuşmak dileğiyle inşallah.

Kalın sağlıcakla.   Bu Haber 960 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : kitap basımı Tarih : 20 Kasım 2013 / Pazar Üye Adı :Palmiye yayınları
Palmiye yayınları olarak gazeteci, yazar, şair arkadaşlarımıza bir imkân sunuyoruz. Destekli yayıncılık kapsamında yazılarınızı kitaba dönüştürebiliriz. Siz yazın biz basalım yayınlayalım. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen iletişime geçiniz. İletişim bilgilerimiz: bilgi@palmiyeyayinlari.com https://www.facebook.com/palmiyeyayinlari Tel: 0555 2915061-0539 3602045
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI