Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
12 Kasım 2013 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Kutuplaşma
ecevit.osman@gmail.com

2014 yılı seçim bakımdan oldukça bereketli bir yıl olup, bu yılda en az üç seçimi idrak edeceğiz. Açıkça ifade etmek gerekir ise, seçimin olmadığı yıllar da, seçimin olduğu yıllardan pek farklı değildir. Hep gergilik içinde yarın seçim olacak şeklinde bir anlayışımız var. Bence bu politikaları hiç değilse kısa bir süre için bir tarafa bırakarak; biraz da geçim üzerine konsantre olsak daha iyi olur. Demokrasinin, siyasetin olmazsa olmazı, elbette partilerdir. Yalnız, siyaset ülkeye hizmet yarışı için yapılan mücadele olması lâzım gelirken, hizmet bir tarafa bırakılarak, hep seçim ve oy alma peşinde koşunlunca da, demokrasinin büyüsü bozulmaktadır. Demokrasiden bahsederken, kutuplaşma ve klik yaratma özelliğimizden bir türlü vazgeçemiyoruz. Osmanlı Devletinin son zamanlarındaki, İttihat ve terakki ile İtilaf ve Hürriyet Partileri arasındaki mücadele devam edip gitmektedir. Cumhuriyetin 1923 yılında ilân edilmesinden sonraki demokrasiye geçiş döneminde de, yine kutuplaşmayı görüyoruz. Bazı nedenlerle bu partiler kapatılmış olmasına rağmen, aynı parti içinde veya parti olmadan da kutuplaşmaların olduğu gerçektir. 1946 yılında çok partili demokrasinin önünün açılmasından bu güne kadar bu ayrımcılığın ve kutuplaşmanın çeşitli örneklerini gördük.

ABD’nde bulunduğum süre içinde, birkaç seçime şahit oldum. Seçime çok yakın süreçte bile tansiyonun hiç yüksek olmadığını ve halkın bir soğukkanlılık içinde olduğunu gördüm. Siyasilerin konuşmalarında, bizde olduğu şekildeki ağza alınmayacak sözleri de duymadım. Eğer, ABD’nde bir siyasi bu şekildeki ifadeyi sarf edecek olur ise, mezarını kendi kazmış olur. Elbette, politika, çoklu oyun anlamındadır. Yalnız, asla küfür etmek, muarızları aşağılamak anlamında değildir. Diğer müşahede ettiğim husus ise, seçim olur; iktidara gelen parti idareyi eline alır ve dört yıl ülkeyi eder. Asla partiler arasında polemikler ve siyasi konuşmalara rastlanmaz. Seçim bitmiştir ve artık hizmet ve geçim için çalışmalar yapılır. Ayrıca, gazeteler de sayfa, sayfa iktidar ve muhalefetin yazıları ve beyanları da yoktur. Ancak, hükümetin icraatlarını denetleyen, iyi veya kötü taraflarını ortaya koyan yazarlar grubu bulunmaktadır. Bunlar, iç siyaset, dış siyaset, ekonomi bakımından hükümetin icraatlarını delilleri ile siyasete bulaşmadan yazarlar. Yazılar, oturdukları yerden değil, delillere dayandırılır. Demokrasinin ABD’nde nasıl işlediğini, ABD’nde olduğum süre içinde ortaya çıkan Watergate olayından anladım. 15 Haziran 1972 günü, 5 hırsız Watergate girerken polisler tarafından yakalandı. Watergate, Washington DC’de bir işyeri ve Demokratik Partinin merkezinin bulunduğu bir binadır. Bunun üzerine ABD Başkanı Richard Nixon, durumu araştırmak üzere, Adalet Bakanı, Elliot Richardson’u görevlendirdi. O da durumu derinliğine araştırmak üzere, savcı Archibald Cox’a tam yetki ile görev verdi. Yapılan tahkikat sonunda, Başkan Nixson’un, böcek ile Demokratik Partinin merkezindeki konuşmaları dinlediği ve bunları kasetlere kaydettirdiği ortaya çıktı. Savcı kasetleri R. Nixon’dan geri vermesini istedi. Nixon bunu reddetti ve Adalet Bakanı, Elliot Richardson’dan, savcıyı görevinden almasını istedi. Adalet Bakanı kendi partisinden olmasına rağmen; savcıyı görevden almayacağını açıkladı. Savcı A. Cox, Nixon’un istifa etmesini yoksa, onu mahkum ederek görevden alacağını bildirmesi üzerine; Richard Nixon istifa etti. Bu olay benim ABD’nde tahsilde olduğum zaman içinde cereyan etti. Bu bana iki noktada uyarıcı oldu. 1. ABD gibi ülkelerde bile üçkâğıtçılar belirli yerlere gelebilirler. Fakat, yasalar ve bunu uygulayan savcılar onları kulağından tutarak atabilirler. 2. Adalet bakanı, Nixon ile aynı partiden olmasına rağmen savcıyı görevden almamıştır.  Adalet Bakanı, Elliot Richardson çok namuslu olduğu için, Nixon’u reddetmemiştir. Orada önemli olan; adalet bakanının, Başkan Nixon’a değil seçmeninin oylarına saygı ve şükran duymasıdır. Eğer, bu şekilde hareket etmez ise, siyasi kariyeri orada noktalanacağını bilmesidir. Bunu da adalet bakanı çok iyi bilmektedir. ABD’nde milletvekilleri başkan’a değil seçmene saygı duyar. Halka, hak için hizmet edecek milletvekili seçim sistemi uygulamalarının bir an önce gerçekleşmesi ümidi ile saygılarımı sunarım.Bu Haber 781 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : bizlerin vekilimi Tarih : 12 Kasım 2013 / Pazar Üye Adı :süleyman
Bizde Millet Vekiline saygı gösteririz seçtik temsilcimiz diye ,Oysa onların bizlere biraz saygısı olsa ,her parmak kaldırışında binlerce kez düşünürlrdi vebal altında kalmadan ve gurubun tesirinde kalmadan karar vermek için.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI