Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
20 Kasım 2013 Pazar
HAKAN KORKMAZ
Ünye, Ankara’dan bir başka görünüyor
arzkan68@hotmail.com

Gazeteci arkadaşlarımla Ankara ziyareti yaptık.

Ankara’dan Ünye nasıl görünüyor.

Siyasi açıdan, birinin diğerine üstünlüğü nedir? Buna baktık.

Üst düzey görüşmelerimiz oldu.. Buradan izlenimlerle bu haftayı değerlendirelim:

Ankara, geçmişte birbiriyle kavgalı siyasetçilerin kucaklaştığı, her siyasetçinin yönünü aradığı yer olmuş. Hiç ummadığınız bir kişiyi, ummadığınız yerlerde görebiliyorsunuz.

Geçmişte birlikte yola çıkanların, sebepleri belli nedenlerle, şimdi çok uzak olduklarını müşahede ediyorsunuz.

Ordu’da gerçekleşen temayül yoklamasını sorduğumuz, üst kurulda da  görevli Grup Başkan Vekili ve Giresun Milletvekili Nurettin CANİKLİ, dertli.

 “Ordu ve Giresun, iki il birleşmeliydi” diyor. Bu birleşmenin ardından ilin bütünün büyükşehir olmasının daha doğru olacağını ama fırsatın kaçtığını ifade ediyor. Giresun’un 2 büyükşehir arasında kalması O’nu belli ki, oldukça rahatsız ediyor.

Kasım sonu, en geç Aralık ayının ilk haftası adayların belli olacağını, öncesinde tüm konuşulanların gerçeği yansıtmadığının bilgisini veriyor. Hatta “Hemşerilerim burada ne arıyorsunuz? Sorusuna verdiğimiz. “Büyükşehir adayını arıyoruz “ cevabı karşısında espri yaparak. “Ben geleyim aday ben olurum” sözüyle sıcaklığını hissettiriyor.

Ordu Büyükşehir Aday Adayı Mustafa HAMARAT köşesinde keyifli.

Özgüven içinde. Kendisinin Ak Parti Ordu’da en doğru isim olduğunu ifade eden cümleler kuruyor. Neden Ordu Büyükşehir adayı olması gerektiği sunumunu yapıyor. Saatlerce sohbet ettiğimiz HAMARAT  Ordu’da “Ben de varım” diyor.

Mütevazi kişiliğiyle seviliyor!

Yine bir başka Ordu Aday Adayı Enver YILMAZ ile yaptığımız sohbetten çıkan sonuç, beni biraz şaşırtıyor.

YILMAZ teşkilatta üst kurula yakın vekillerle sürekli bilgi alışverişinde bulunuyor. Ordu için en doğru isim olarak kendini görüyor ve temayülde en çok oyu aldığını iddia ile söylüyor.

“Adaylık şansının kendisinde” olduğunu kesin ifadelerle söylemekten çekinmiyor.

Ziyaretlerimizde kendisine de yer verdiğimiz. Yıllarca Ak Parti saflarında çalışıp Grup Başkan Vekilliği görevi yapmış. Eyüp FATSA, Ordu temayül yoklamasında herkese en yakın aday olduğunu, teşkilatta kucaklaşmayı sağladığını, aday olması durumunda birleştirici rol oynayıp, Ordu bütününde sıkıntısız bir siyaset yapacağının işaretini veriyor. FATSA’ da bu süreçte adaylık yolunda kendi isminin önde olduğunu bize ifade ediyor.

Burada yaptığımız görüşmelerde sürprizler de çıkıyor.

 Açıkça, Ünye Belediye Başkanlığı için  “beklenmedik bir isim bile gündeme gelebilir”. Deniyor.

Her aday adayı, kendi çalışacağı isimi, örtülü olarak ifade ediyor. Ama Ak Parti’de seslendirilen şekliyle aday adaylarına:

 Ünye adayınız kim? Sorusuna “en çok oy alabileceğimiz kişi kim ise o” cevabı, bazı dengeleri bozuyor.

Pırlanta gibi bir evladımız var. AB Bakanlığı’nda Müşavir olarak çalışıyor. Yavuz Selim KIRAN kardeşimizi ziyaret ettiğimizde ise Ünye havasını koklamaktan, böyle bir yerde bir hemşerimizin olduğunu görmekten gurur duyuyor, O’nun la da siyasi gündem ile ilgili sohbet ediyoruz.

Bakanın en yakınında bu kardeşimizin de önü açık. Hissediyoruz.

Eski Enerji Bakanımız Hilmi GÜLER.

Şimdilerde Turkcell’ in üst yönetiminde ve siyaseten de harıl harıl projeler üretiyor. Sessiz ve derinden Ünye’yi takip ediyor. Biraz kırgın. Ünye siyasetinde eksikleri gördüğünü anlatıyor.

Ünye’de şu an doğalgaz var. Biliyorsunuz değil mi?” sözüyle biraz şaşırtıyor. Tren yolu projesi ile ilgili “ilgilenilmediği” yönünde eleştirisini yapmaktan geri kalmıyor.

Vee!

Son olarak bizi kabul eden Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan KURTULMUŞ.

Her zamanki içtenliği ve kibarlığıyla bizleri dinliyor. Ordu’nun bu gün ki siyasetinden haberdar olduğunu ifade ediyor. Hiç bir adaya yakın olmadığının altını özellikle çiziyor. Partinin adayı kim olursa adayım O’ dur. Söyleminin dışında dikkat çekici cümlesi: “Başbakanımızla sırası geldiğinde Ordu’yu konuşacağım” sözü, görüşlerini aktaracağı anlamını ortaya çıkarıyor.

Verimli Ankara ziyareti bizlere de ufuk açıyor. Her siyasetçiden aldığımız bu bilgiler bize önümüzdeki günler ile ilgili Ordu’da yol haritası sunuyor.

Ankara’dan CHP’nin Ünye adayının İsa MARAL olacağı yönünde aldığımız bilgi ise, partinin adayı açıklamasının AK Parti adayının beklendiği yönünde bir bilgiyle bize ulaşıyor.

Çoğu gazetecilikte var olan “Off the record” “yazılmaması kaydı” ile olduğundan Ankara değerlendirmesi şimdilik bu.

Buradan da anladık ki;

Ünye Ankara’dan bir başka görünüyor.

Şimdi yapılacak anket bekleniyor.

Bu hafta içinde yapılacak ankette çıkacak isim Ordu Büyükşehir adayı,

En çok oy alan isim ise Ünye Belediye Başkan adayı olacak.

Sonra:

Akp, CHP, MHP

Şimdi bu ipi bakalım kim göğüsleyecek?

 

NOT : Çarşamba günü sabah saat 09.00 Flash Radyo’da Ünye Ak Parti Belediye Başkan Aday Adayı Mimar Levent AKÇAY konuğum olacak.Dinlemenizi tavsiye ederim.Bu Haber 991 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : genç işsizlik Tarih : 21 Kasım 2013 / Pazar Üye Adı :KÜBRA KILIÇ
merhaba hakan bey, aday adaylarının seçim sonucunda, genç yetenekli başarılı ve kabiliyetli işsizlerin, yada sağda solda harcanan kendi işi haricin de başka işlerle uğraşan gençlerin sonu ne olacak. mesela ben başarılı, verimli, ilçemize faydalı bir çalışan olmak istiyorum. ama şuan çalıştığım firmada zaman öldürdüğümü, bütün bilgilerimi ve azmimi kaybettiğimi düşünüyorum. bizede bu konuyla ilgili açıklama yapabilir misinizz. iyi çalışmalar,
Başlık : kitap basımı Tarih : 20 Kasım 2013 / Pazar Üye Adı :Palmiye yayınları
Palmiye yayınları olarak gazeteci, yazar, şair arkadaşlarımıza bir imkân sunuyoruz. Destekli yayıncılık kapsamında yazılarınızı kitaba dönüştürebiliriz. Siz yazın biz basalım yayınlayalım. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen iletişime geçiniz. İletişim bilgilerimiz: bilgi@palmiyeyayinlari.com https://www.facebook.com/palmiyeyayinlari Tel: 0555 2915061-0539 3602045
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI