Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
26 Kasım 2013 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Dershane Problemi I
ecevit.osman@gmail.com

Ezeli ve iyi olmayan bir özelliğimiz, hatada ısrar olmasına rağmen; vazgeçmemiz de mümkün olmuyor. Son zamanlardaki konu ise, dershaneler sorunudur. Önüne gelen bu sorun ile ilgili yazı yazdığını ve önerilerde bulunduğunu görüyorum. Kırk beş yıllık bir akademik yaşamından sonra emekli oldum. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrenimimi toplayacak olur isek bu süre tam, tamına 60 yıl etmektedir. Bu süre içinde değişen eğitim sistemleri ve yapılan hatalar demek biraz hafif kalacak; yeni nesillere uygun olamayan sistemlerle onların kobay yerine konularak, işlenen cinayetlere şahit oldum. Konu sadece bir dershane sorunu olmayıp; anaokulundan başlayarak, 4+4+4 sistemini de içine alan birinci ayak; dershaneler ikinci ayak ve üçüncü ayakta üniversiteler olmak üzere durumu masa üzerine yatırarak ameliyat etmek gerekir. Eğer, konuyu tümü üzerinden değil de sadece dershane hataları üzerinde durulacak olur ise işin içinden çıkamayız.

YÖK kurulmadan önceki dönemde, yani 1960 yıllarda, az sayıdaki üniversite, üniversiteye giriş sınavlarını çoğunlukla kendileri yapıyorlardı. Kimi üniversiteler, kendileri sınav yapmakla birlikte, kimileri ise bunun zorluğundan kaçarak, lise mezuniyet derecesine göre seçme yaparak öğrencilerini alıyorlardı. 1973 kabul edilen 1750 sayılı Üniversite Kanununu ile ilgili olarak, 1974 yılında merkezi olarak, Üniversiteler arası seçme ve yerleştirme merkezi (ÜYSM) üniversite sınavları düzenlenmeğe başladı. İki aşamalı olan sınavın birinci bölümü ÖSS (Nisan ayında), ikinci aşaması ise ÖYS (Haziran) olarak yapılıyordu. 1981 yılında kabul edilen 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanuna göre bu kuruluş YÖK’e bağlanarak ÖSYM adını aldı. Özellikle de bu dönemlerde az sayıda üniversitenin oluşu ve buna bağlı olarak lise sayısının azlığı nedeniyle, yükseköğretime girmek için müracaat sayının azlığı sebebi ile fazlaca bir sıkıntı yaşanmadığını görüyoruz. Lise sayısını artışı ve üniversite sayısının artışı, buna ilâve olarak hükümetlerin yüksek öğretimde okullaşma oranını yükseltme çabaları, üniversiteye müracaat sayısını giderek artırarak, bu yıllarda olduğu şekilde iki milyonlu rakamlara dayanmış bulunmaktadır.

Orta öğretimde okullaşmanın fazlalaşması ve üniversiteye olan müracaatın fazlalaşmasına vesile olmuştur. Üniversite kontenjanlarının istenilen ölçüde olmayışı sebebiyle burada bir rekabetin olmasını ortaya koymuştur. Bizim zamanımızda, bazı hocaların münferit olarak ders verme durumu ihtiyacı karşılayamadığı için, dershanelerin açılmasını gündeme getirmiştir. Öncelikle, büyük şehirlerde başlayan dershane açma furyası, Türkiye’nin en küçük birimlerine doğru yayılmıştır. Giderek ortaya çıkan bir düşünce “Devlet okulları yeterli öğretim verememektedir. Bunun için, çocuğumun üniversite veya iyi bir üniversiteyi kazanabilmesi, dershaneye gitmesini gerektirir” anlayışının genel bir kanı olarak ortaya çıkmasına neden olmuştur. Burada gözden kaçan iki husus üzerinden durmak isterim. Birincisi, devlet okullarına birkaç lira vermek istemeyen veliler, özel dershanelere binlerce lirayı çekinmeden, verdiğini görüyoruz. Bana göre, milli eğitim bakanlarının tam tersine olarak, kim ne derse desin, velilerin güçleri ölçüsünde, devlet okullarına yardım etmeleri inancını taşıyorum. İkinci olarak, özel dershanelerin büyümelerine paralel olarak, devlet okullarında temayüz etmiş öğretmenleri kendi saflarına katmaları, milli eğitimde yetişmiş öğretmen gücünün, başka yerlere transfer olmasını ve devlet okullarında seviyenin tabii olarak düşmesine neden olmuştur. Bu durum, veliler arasında bir rekabetin ortaya çıkmasına ve aileler hayat seviyelerinden feragat ederek; çocuklarını, eğitimin olmazsa, olmazı olarak kabul edilen dershanelere göndermeğe başladılar. Bunun sonucu olarak bizim yanlış eğitim politikaları ile yarattığımız dershaneler imparatorluğu ortaya çıktı. Üzerinde tam olarak bilgi vermem mümkün değil ama, dershanelere bir yılda akan paranın 5-10 milyar lira gibi yüksek miktarda olduğu gerçektir. Bu parayı eğer birkaç yıl milli eğitime aktarabilirseniz, milli eğitimin ne hale geleceğini düşününüz. Gelecek yazımda YGS sınavları üzerinde duracağımı saygılarımla arz ederim.Bu Haber 863 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI