Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
28 Kasım 2013 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Dershane Problemi II
ecevit.osman@gmail.com

Bir önceki yazımda dershanelerin ortaya çıkışı ile ilgili olarak bilgiler vermiştim. Bu yazımda ise, Yüksek Öğretime Giriş Sınavı (YGS), Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)’nin durumu ve orta öğretim ile dershaneler açısından olan ilişkilerine ait bilgiler vermek istiyorum. Burada, bir konu birçoklarının gözünden kaçmaktadır. Eğitim-öğretimden maksat, yeni nesillere bilgilerin aktarılması, onların hayata hazırlanması ve en önemlisi de kültürel olduğu kadar ekonomik bir faaliyet olarak ortaya çıkması arzu edilir. Fakat, Ülkemizde uygulanan sistemi ile hayatta kullanmak ve yararlanmak üzere değil, sadece ayaklı kütüphane şeklinde nesiller yaratma peşindeyiz. Elbette, her türlü bilginin yararlı olmadığını söylemek mümkün değildir.

Üniversiteye giriş sınavlarını, tek başına ele aldığınız takdirde; bu sınavların bilgiyi ölçme ve değerlendirme bakımından çok iyi olduğunu, bu sınavların başladığı, 1974 tarihinden itibaren gözlemlerime göre söyleyebilirim. Yalnız, burada gözden kaçan bir husus olduğunu da açıklamak isterim. Öncelikle, bu sınavlar öğrencideki bilgi birikimi ile tercih ettiği fakülte arasındaki ilişkiyi ortaya koyması gerekir. Bu sınav sisteminin ölçme ve değerlendirme bakımından mükemmel olmasına rağmen; burada bir açığın olduğu da gerçektir.  Görev yaptığım fakülteye kayıt yaptıran öğrencilerimde; özellikle ilk yıllardaki derslerde şu hususu müşahede ettim. Öğrencilerime baktığım zaman, gözlerinde “Hocam siz ne anlatıyorsunuz, bizim bunlardan hiç haberimiz yok” ifadesini görüyordum. Onlara sorduğum sorular ve cevaplar ile sordukları sorular aynı paralelde idi. Yani, kendi seçtiği fakültenin ders içeriklerine öğrenciler yabancı değil, çok yabancı idiler. O zaman düşünelim; ilkokul, ortaokul ve lise, dershaneler, üniversiteye hazırlıkta, bir şey ifade etmiyor ise, on bir yıllık eğitim-öğretimin anlamı nedir? İşin garip tarafı ise, ilkokul, ortaokul ve lise eğitim-öğretim sistemi bu düzen içinde yerini alarak; çarpık bir eğitim-öğretim sistemini ortaya koydu. Maalesef, devlet okulları, özel okullar, dershaneler kendileri arasında bir koordinasyona girerek yerlerini aldılar. Bu bakımdan üniversiteye girişte bilgi birikimi bakımından faydası olamayan bu sistem büyüyerek gelişti. Burada bir hususun tartışmasını yapmadık. Milyarlarca liraya mal olan bu sistemin getirisi nedir. Hazırlık bakımından faydası olmayan bu sistemin düzeltilmesi gereğini de aklımıza da getirmedik. Üniversiteler bu durumu görmekle birlikte, kendileri bir sistem yaratmak istemediklerinden ve öğrencileri, kontenjanlarına göre kaydettikleri için de kolaycılığı seçtiler. Bu hususu değişik fakültelerdeki, öğretim üyesi arkadaşlarıma sormama rağmen aynı cevabı aldım. Çok yüksek puanla öğrenci alan fakültelerde de durum aynı idi. Eğitim-öğretimin gerçek gayesi, mezun öğrencilere verilen bilgiler ile hayatta karşılaşacakları problemleri çözebilmedeki uyumluluğun olmasıdır. Bu uyumluluk ne kadar yüksek değerde olur ise, eğitim-öğretimin başarısı ortaya çıkar. Sadece, diploma almağa yönelik olan sistemlerden bir şey beklenemez. Diploma ile birlikte, diplomanın öngördüğü yetenekleri barındırmayan mezunlardan ne beklenebilir ki?

Birçok işverenle konuştuğumda, “Hocam eleman bulamıyoruz” ifadesi ile karşılaşıyorum. Ben de istedikleri sahada çok sayıda mezun olduğunu söyleyince, sadece diplomanın işe yaramadığını yetenekler bakımında, öğrencilerin iyi yetişmediğini, onları tekrar eğitmek durumunda kaldıklarını ifade etmektedirler. Ben dershaneler kaldırılsın veya işlevlerine devam etsinler diye bir konunun gündeme getirilmeden önce, eğitim-öğretim sistemi ile bundan istenilenin yararlılığın tartışılmasını öneriyorum. Üniversite, üçüncü sınıftaki bir öğrencimle, derste ilâç konsantrasyonları ile ilgili problem çözüyor idik. Problemi hala hatırlarım, öğrencim 1,65/50= ……..’nin işleminde takıldı. Öğrencim, 1,65’in, 50’den çok küçük olduğunu ve bu itibarla bölmenin yapılamayacağını ifade etmişti. Üniversite üçüncü sınıfta, ilkokulda öğretilmesi gereken bir aritmetik işlemini öğretmemiz mi, gerekiyor. Benim şahsi kanaatim odur ki, eğitim sistemimizi; öğrencilerimizi hayata hazırlayacak şekilde yapılandırmamız gerekmektedir. Dershane ve okulların bilgi birikimine önem vermeleri ve sınav kazanmanın yan ürün olması dileklerimle saygılarımı sunarım.Bu Haber 846 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI