Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
16 Aralık 2013 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Üniversite II
ecevit.osman@gmail.com

Bir önceki yazımda, özellikle1960’lı yıllardan sonra yükseköğretim kanunlarındaki değişiklikler üzerinde durmuştum.  Amerika Bileşik Devletlerinde, özellikle de 19. Yüz yıllarda ülkenin kalkınması açısından yapılan çalışmalar meyanında, her eyalete bir tane Land-Grant tipi Üniversite kurulması gündeme gelmiştir.  Avrupa’daki  üniversitelerden farklı yapıdaki bu üniversiteler, özellikle bulundukları eyaletin tarımsal ve sanayi bakımından kalkınmalarında önderliği yapmışlar ve kısa bir dönemde Amerikan mucizesini gerçekleştirmişlerdir. Bu üniversiteler, Avrupa’da olduğu şekilde, Ülkenin ihtiyacı olan elemanları yetiştirmenin yanında;  sanayici ve tarım kuruluşları, özellikle de çiftçilerle işbirliği içinde üretimi artırmak için, araştırmalar ve uygulamalar içinde bulunmuşlardır. Bu üniversiteler, üç konuyu birden: Araştırma yapmak, öğrenci yetiştirmek ve araştırma sonuçlarını köylüye iletecek şekilde yayın programlarını uygulamak üzere görev üstlenmiş bulunmakta idiler. Araştırmanın, öğrenci yetiştirmenin yanında, eyalet olarak üretimi artırmak bakımından üreticilerle omuz omuza çalışmışlardır. Yani, klasik anlamda, bilim kokmasın diye onun salamurasını yapan üniversiteler yerine, uygulamaya  ve üretimi artırmayı yönelik çalışmalar içinde bulunmuşlardır. Klasik Elen medeniyetindeki,  deneye dayanmayan akademia şeklindeki öğretimi, deneysel bir eğitime dönüştüren Bologna tipi üniversite eğitimini de değiştirerek “Bilim, bilim içindir, fakat bilim yaşam içindir” felsefesini ortaya koyan, Amerikan Land-Grant tipi üniversitelerdir. Uzun bir süre bu şekilde çalışan bu üniversiteler, özellikle uygulamada geliştirdikleri yöntemler ile de, dünyadaki diğer ülkelere örnek olmuşlardır. Bugün ABD’nde 4000 kadar üniversite olmasına rağmen; halen bu üniversiteler, kuruluşlarındaki işlevleri yerine getirdikleri gibi, çoğu milletlerarası seviyedeki çalışmaları ile haklı oldukları yeri işgal etmekte ve bilimsel olarak dünya lideri durumundadırlar.

Uzun yılları içine alan akademik çalışmalarım sonucunda şu kanaate vardım ki, elbette salt bilimsel çalışmaların araştırıcılara verdiği haz çok büyüktür. Onlar, bilinen ve bilinmeyen sınırlar içinde, bilinmeyenleri bulma çabasındaki isimli veya isimsiz savaşçılardır. Bu hazzı bir nebze tatmış olmanın huzuru da hiçbir şeyde yoktur. Elbette, bilenler ile bilmeyenler bir olmaz, olmayacaktır. Yeni fikirler ve buluşlar, o zamana kadar olan anlayışların tam tersi olarak ortaya çıkmaktadır. Bu bakımdan da, bilim adamları çoğunlukla bu anlayış yüzünden de şimşekleri üzerlerine çekmişlerdir. Binlerce yıllık birikim ve anlayışın değişmesine sebep olabilecek fikirler çoğunlukla reaksiyon görmüş ve deli saçması olarak nitelendirilmiştir. Fakat, bütün bunlara rağmen, geçen zaman içinde onların dedikleri doğru olarak ortaya çıkmıştır. Galileo Galilei’nin, dünyanın yuvarlak olduğunu ve güneşin çevresinde döndüğünü iddia etmesi; onun hakkında ölüm cezası verilmesine neden olmuştur. İtibar sahibi ve sevilen birisi olması nedeniyle, Kilise tarafından affedilmiş olmasına rağmen; kiliseden çıkarken merdiven taşlarına ayağını vurarak “Yine de dönen dünya” demesi onun büyüklüğünü ortaya koymaktadır. Kristof Kolomb, yeni karaları keşfinden sonra, kendisi ile alay edenleri, yumurta testine tabi tutmuş ve hiç kimse yumurtayı sivri ucu üzerinde durduramamıştır. Kristof Kolomb, yumurtayı alarak, sivri ucunu hafifçe masaya vurması sonunda yumurta sivri ucu üzerinde durmuştur. Etrafındakiler,” biz bunu bilmiyorduk, biz de yapabildik deyince; Kristof Kolomb “bilinen her şey kolaydır. Zor olan bilinmeyeni bulmaktır” sözü çok önemlidir. İnsanlık yaşamına yön veren insanların hayatı ibretlerle doludur.

Öğretim üyeliği ve öğrenci ilişkileri ise çok ayrı bir konudur. Onlar aileleri tarafından, üniversiteye teslim edilmiş Türkiye’nin gelecekleridir. Onları şımartmadan, bir sevgi otoritesi ile idare etmek gerekir. Asla onları bilgi ile doyururken acımağa ve müsamahaya gerek yoktur. Onları modern çağın bilgileri ile donatmak ve bunun ötesinde, bilim ve bilimselliğin ne olduğunu vermek mecburiyetinde olduğumuzu unutmamamız gerekmektedir. Esas olan şudur ki, onların başarıları bizim için kıvanç kaynağı olmalıdır. Çoğunlukla, öğrenci iken benim ile pek arası iyi olmayan öğrencilerimin, mezuniyetten sonra bana karşı duydukları saygıyı anlatamam mümkün değildir. Bir öğrencimin bana gönderdiği e-mail “Hocam, sizin derslerinizden hiç hoşlanmıyordum. Dersinizin bitmesini de dört gözle bekliyorum. Yanız, şimdi ………. firmasında çalışıyorum. Bize verdiğiniz bilgiler için size minnettarım” ifadesi çok önemlidir. Esas olan mezuniyetten sonraki kanaatlerdir. 

Bilim ve bilimsellik çok önemlidir. Beyinlerini bilimsellik ve bilim ile doldurduğumuz gençler, bu ülkenin geleceğinin mimarlarıdır. Bu her türlü faydalılığın önündedir. Saygılarımla.

 

 

 Bu Haber 918 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI