Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
31 Aralık 2013 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Yeni Yıl
ecevit.osman@gmail.com

Zamanı durdurmak mümkün değil, coşkulu ümitlerle karşıladığımız 2013’ü hüzün ve kederlerle uğurluyoruz. Bu yılda gerçekleşmeyen ümitlerimiz, 2014 yılına kaldı. İnsanlık hep içinde bulunduğu yılda gerçekleşmeyen ümitlerini, belki gerçekleşir diye bir sonraki yıla ciro eder. Yalnız, bir sonraki yılın ne getireceği de belli değildir. Yaşamımdaki deneyimlerime göre, bir sonraki yıl hep bir önceki yıla göre, bizim için daha cimri olmuş ve kötü sürprizler hazırlamıştır. Gerçekten öyle midir, bu tartışmalıdır, ama hep “neydi o günler” sözleri ile maziyi anarız. Şöyle, dikkatlice irdelediğimiz zaman, o günlerin pek te ahım şahım olmadığı ortaya çıkar. Her nedense, yine de geçen zamanı geriye döndüremeyeceğimiz için olsa gerek, böyle konuşuruz. Zira, geriye getirilemeyecek olan zamanla birlikte; ömrün bitişi bizi karamsarlığa sürüklemektedir. Bazı yazarlar, zamanın olmadığını ve değişen ise kendimizin olduğunu ifade ederler. Her ne ise değişemeyen, bizi için tek hayat veya yaşam var.

Bugün kullandığımız, Miladi takvim veya Gregoryen takvimi, Jülien takvimi yerine Papa XIII Gregory tarafından yaptırılmıştır. Miladi takvim başlangıç olarak, Hazreti İsa’nın doğum tarihini esas alır. Yalnız, burada da çeşitli görüşler bulunmaktadır. Kimileri, Hz. İsa’nın 24 Aralıkta doğduğunu, kimileri ise 7 Ocakta doğduğunu ileri sürerler. Her ne ise, 1 Ocak başlangıç tarihi ve Dünya’nın Güneşin etrafında, 365 gün ve 6 saatte döndüğünü esas alarak, bunu bir yıl kabul eden bir takvimdir. Yılda 10,8 saniyelik hata ile Dünya’da kullanılan diğer takvimlere göre en güvenlisidir. İlk olarak 1582 yılında kabul edilerek kullanılmağa başlamış ve önce Avrupa kıtasındaki ülkeler, daha sonra Dünya’daki diğer ülkeler tarafından kullanılmıştır. 1 Ocak 1926 tarihinden itibaren de Ülkemizde kullanılmağa başlamıştır. Bu takvimde, 11 ay 30 veya 31 gün olarak kabul edilmiştir. Genellikle Şubat ayı 28 gün olmakla beraber, yıla ait rakamı 00 ile bitmeyen ve 4’e tam olarak bölünebilen yıllar, artık yıl olarak isimlendirilir ve bu yıllarda şubat ayı 29 gün olarak kabul edilmektedir. Bu hali ile bakıldığı zaman bu takvim sadece Dünya ait olarak ortaya çıkmaktadır.

Çoğunlukla düşündüğüm bir şey ise zihnimi her zaman işgal eder. Dünyadan uzaklaşarak uzaya çıktığımız takdirde zaman ne olacaktır. Ayrıca, Einstein’in izafiyet teorisine göre, zaman kavramı dünyadaki kavramdan çok farklıdır. Zamanda yolculuk yapan ikizlerden, Dünyada kalanı ile uzayda zaman yolculuğuna çıkan ikizlerin durumu bunun en belirgin ifadesidir.  Zamanda ışık hızı ile hareket eden ikizin dönüşünde, dünyada kalana nazaran çok genç kalması, hız ile zamanın kısalabileceğini ortaya koymaktadır. Douglas Adams’ın “Zaman yanılgıdır, yemek zamanı ise iki kat yanılgıdır” sözü oldukça manidardır. Elbette, Einstein’in izafiyet(görelilik teorisi) teorisi üzerinde fazlaca durmak istemiyorum.  Yalnız, bir meraklının, “Sayın üstadım, benim fizik ve matematikle ilgili bilgilerim çok kısıtlı. Bu itibarla kitabınızı okudum ama, bir şey anlamadım. Bana benim anlayacağım şekilde izafiyet teorisini anlatabilir misiniz” der.  Bunun üzerine Einstein “Sizin kızgın bir sobanın üzerinde oturduğunuzu, benim ise güzel bir kadınla olduğumu düşününüz. Size ve bana göre zaman nasıl değişiyor ise, izafiyet teorisindeki zamanın kıyaslaması budur” der.  Gerçekten de, Einstein’a yakışan bir cevaptır. Einstein asrımızın en büyük bilgini olmasının yanında, büyük de bir düşünürdür. Elbette, böyle bir düşünürden başka bir şey de beklenemez. Bir gün zamanının çok güzel film yıldızlarından birisi, Einstein’e tanıştırılır. Film yıldızı Einsten’e hitaben “Teorilerinizi anlamamakla birlikte, sizin çok ünlü ve zamanını aşan bir bilim adamı olduğunuzu biliyorum. Yalnız, sizin buluşlarınızdan bir şey anladığımı da söyleyemem. Yalnız size bir teklifim var. Eğer, sizinle evlenecek olursam, yani evlenecek olur isek; çocuklarımız benim gibi güzel ve sizi gibi zeki olurlar” der. Bunun üzerine, Einstein “olabilir, ama ya aksi olursa” diye cevap verir. Zira, Einstein fiziksel olarak çirkin bir insandır.

 

Sevgili okurlarım. Sizlerle, zaman kavramı üzerinde kısa bir söyleşi yaptık. Ben de sizlere zamanı nasıl değerlendireceğiniz üzerine bilgiler vermek isterim. Zamanımız kısıtlıdır. Bu kısıtlı zaman içinde çok şey yapmanın yolunu size göstermek isterim. Elinize bir kutu alınız. Bunu ceviz büyüklüğünde taşlarla doldurunuz. Hayatınızdaki önemli işler bunlardır. Şimdi bir soru: kutu dolmuş mudur? Hayır dolmamıştır. Şimdi de elimize deniz kumunu alarak taşların arasını, kum ile dolduralım. Şimdi bir soru daha soralım: Kutu dolmuş mudur? Hayır dolmamıştır. Elimize bir maşrapa alalım ve kutuyu dolduracak şekilde suyu dökelim. Evet, şimdi kutu tamamen dolmuştur. Eğer, zamanınızı buna göre doldurursanız, çok şeyleri yapabilirsiniz. Lütfen, zamanınızı boşa harcamayınız.” Vakit, nakit değil; vakit ömürdür”. 2014’te her şeyin sağlık ve sıhhatle, gölünüzce olmasını dilerim, saygılarımla.Bu Haber 920 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI