Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
18 Şubat 2014 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Kırılganlık
ecevit.osman@gmail.com

Siyasetin toz duman olan arenasına kulaklarımı tıkıyorum ve bu konuşmaların büyük bir çoğunluğu ise hep aynı minval üzere tekrarlanmakta ve değişik bir durum da yoktur. Özellikle, kıyıda köşede kalmış olan ve Ülkemiz için önemli haberleri öne çıkarmak gereği vardır. Özellikle, Amerikan Merkez Bankası (Fed)'in açıklamaları benim için çok önemlidir. Fed'in açıklamalarına göre Türk ekonomisinin çok kırılgan bir yapıda olduğu açıklanmıştır. Türk ekonomisinin ABD'lerindeki bir eyaletin ekonomisinden küçük olduğu için fazlaca üzerinde de durmadıkları ifade edilmektedirler. Türkiye ekonomisi kırılganlık bakımından en sonlarda yer almaktadır. Elbette, bu durum bana pek yabancı gelmedi. Her  gün ekonomimizin çok iyi durumda olduğu ile ilgili açıklamalar, Fed'in açıklamasıyla gerçek  durumu ortaya çıktı. En küçük birim olan aile ekonomisi ile devletin ekonomisi tamamen aynı yapıdadır.

Hiç bir siyasiden "Sizlerden terlerinizi istiyorum. Şimdi çalışma zamanı" ifadesini duymadım. Hep tüketime yönelik ve hiç çalışmadan yüksek hayat seviyesinde yaşama vaatlerini izliyorum. Yoktan var eden sadece Allah'tır. Siyasiler konuşurken bunu bilmelerinde yarar vardır. Eğer, "yalandan kimse ölmemiş" ifadesi ile ortaya çıkacak olur isek, Türkiye oldum olası yoksulluktan kurtulamayacaktır. Kuzey-Güney savaşının akabinde, Güney Kore'nin fert başına düşen gayri safi milli hasılası 50 $ idi. Şu anda Dünyadaki en gelişmiş ülkelerle yarış halindedir. Her zaman örnek verdiğin bir hususu yine açıklamak isterim. Yedi iklim, 3 kıtada hükümran olan Osmanlı İmparatorluğunu yıkan, tembellik, iltimas, ihtikar ve haksız kazançtır. Osmanlı İmparatorluğu, bir ekonomik devlet olma yolunu tutmamış ve fetihlerin olduğu dönemlerde, kazanılan ganimetler ve kazanılan toprakların işletilmesindeki "ikda" sistemi ile yücelmiştir. Lojistik olarak son sınırlara erişilmesi ile, her iki gelir kaynağı da giderek azalma olmuş ve bu da Osmanlıların sonunu getirmiştir. Cumhuriyetin ilânından bu yana nerede ise bir asır geçmesine rağmen; Osmanlıdan tevarüs eden, çalışmadan lüks içinde yaşama alışkanlıklarımızdan bir türlü kurtulamadık, kurtulmamızın imkânını da göremiyorum.

Hükümet bazı ürünlerin alımında taksit miktarına bazı kısıtlamalar getirdi. Bu kararname çıkmadan önce, bunun nasıl delineceğini bilmiyordum, ama delineceğini biliyordum. Telefon  kılıfını 1000.- TL'ye satmak veya bankaların 5000.- TL'lik faizsiz kredisine ne denir?

Adam telefon alıyor ve taksitsiz alma mecburiyetinin hiç de iyi olmadığını, 1900-TL'lik telefonu böyle olursa alamayacağını, zira 1900.- TL'yi bir arada görmediğini ifade ediyor. Benim olmadı ama, televizyon ekranı gibi olan telefonda, parmakla dokunarak aramaların yapılmasının zevki başka olsa gerek. Tabiatıyla madalyonun diğer tarafında ise, 5 milyar $ ithal telefon için ödenen döviz ve 5 milyar $ 'da iletişim masrafının olduğu gerçektir. Sadece dedikodu için facebook, twiter ise bunun dışındadır. Elbette, her insan, insan olarak her şeye lâyıktır, ama bunun çalışarak üretimden geçtiği unutulmamalıdır. Çok sık olarak otomobillerde model değiştirmek, diğer bir yanlıştır. İthal edilen otomobillerin, Türkiye'de üretilenden fazla oluşu da diğer bir müsriflik örneğidir. "Arabayı hiç kullanmasam bile, kapımın önünde olmasının anlamı başkadır" ifadesi ne anlama gelmektedir. Birçokları aldıkları otomobile binmiyorlar, otomobil onlara biniyor. Çocuklarının ve ailesinin mutlak gerekli ihtiyaçlarını kısarak, kullanmadığın otomobile sahip olmanın anlamı olmasa gerektir.

Dünyada en az tasarruf eden ülkeler arasında Türkiye başı çekmektedir. Bankalara yüz milyarlarca borcun oluşu ve bunların büyük bir oranında geriye dönüşün olmaması çok garip bir durumdur.

Tasarruf olmadıkça, hangi ekonomik modeli uygularsanız, uygulayınız bunun önemi yoktur. Hep dışarıdan gelecek olan yatırımlara bel bağlayarak kalkınma olmaz. Her zaman ihracatımızın yükseldiğinden bahsederiz, ama ithalattan bahsetmeyiz. Bu şekildeki ifadelerle cari açık kapanıyor ise diyeceğim yoktur. Üretimi kendi kaynaklarımıza dayandıracak, modeller ve çalışmalar üzeride yoğunlaşmalıyız. Yoksa, ekonomimizdeki kırılganlık devam eder gider. Saygılarımla.

 

 

 

 



Bu Haber 989 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI