Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
27 Şubat 2014 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Küresel Isınmayı Engelleyici Önlemler
ecevit.osman@gmail.com

Öncelikle bir hususu belirtmek gerekir ise, Dünyadaki küresel ısınmayı ortaya koyan unsurları ortadan kaldırılacak olursak, doğa kendini süratle tamir ederek, insanların yüzüne gülecektir. Burada insanlığın aldandığı en önemli husus, belirli bir süre kirletilmiş olmasına rağmen doğanın buna reaksiyon göstermesidir. Yalnız, bu bizleri aldatmamalıdır. Belirli bir noktadan sonra geriye dönüşebilir durum ortadan kalkınca, intikamını da çok acı olarak almaktadır.

Alınacak tedbirlerin en önde geleni ise, yeşilin korunmasıdır. Ben bir ağaç kesiyorum ama bin tane dikiyorum sözünün anlamı yoktur. Bir fidan ancak yüzyıl sonra bir ağacın verdiği oksijeni verebilir. Burada üzerinde durmak gereken bir husus daha vardır, o da 2B arazileri ile ilgili çıkarılan kanundur. Bana göre orman niteliğini kaybetmiş alanların satılarak kullanılması büyük bir hatadır. Orman arazisi, niteliğini kaybetse de orman arazisidir. Bu arazilerin ihya edilerek orman arazilerine iade edilmelidir. Ülkemizdeki orman yangınların büyük bir çoğunluğunda, orman arazisinin niteliğini bozmak, bunlara sahiplenmek yatmaktadır.

İkinci olarak, enerji elde edilmesinde, yenilenebilir enerji kaynaklarına; hidrolik, rüzgar, güneş, dalga, deniz su akıntılarından yararlanmak gerekir. Ülkemizde hidrolik kaynaklardan istifade edilmekle birlikte, diğer kaynaklar üzerinde yeterince durulmamaktadır. Rüzgar enerjisi ile toplam enerji ihtiyacımızın %20'sini karşılayacak potansiyelimiz vardır. Güneş enerjisi ise sonsuz bir kaynaktır ve güneşlenme bakımından çok fakir olan ülkeler bile bunu fazlaca kullanmaktadırlar. Dalga ve akıntılar için çalışmalara ihtiyaç vardır ve sonsuz bir enerji kaynağını oluşturmaktadırlar. Yalnız, nükleer santrallere doğru yönelmemek gerekir. Bırakın üretim esnasındaki kazaları, radyasyon sızıntılarını; burada en önemli sorun, kullanma süresi dolmuş olan uranyum çubukları ve üretim süresi dolmuş olan reaktörlerin yok edilmesi büyük bir problemdir. Avrupa'daki birçok ülke bu problemden nasıl kurtulacağını düşünmektedir. Almanya ve Fransa'da bu şekilde kullanım süresini doldurmuş ve beklemekte olan reaktörler bulunmaktadır. Bu atık uranyumların çevreye zarar vermeden yok edilmesi reaktörün inşası kadar pahalıdır ve reaktör yapılırken bu husus göz önünde tutulmamaktadır.

Üçüncü olarak üzerinde durmamız gereken husus ise, geriye dönüşümdür. Özellikle, gelişmiş ülkeler bu konuda başı çekmektedirler. Gelişmiş ülkelerde, kullanılan kağıdın yarısından fazlası eski, toplanmış olan kağıttır. Bunun orman varlığı üzerinde % 50 oranında fayda sağladığı gibi, enerji ve çevre kirliliği acısından da % 50 oranında faydalılığı vardır. Kullanılmış suyun % 50'sinin arıtılarak yeniden kullanılabilir olması, gerek suyun ekonomik olarak kullanılması ve enerji tasarrufunu ortaya koymaktadır. Bunun yanında organik gübrenin de ortaya çıkması ile tarımda yardımcı olunmaktadır. Cam, plastik, demir, diğer metaller, çöplerdeki atıklar, baş belası olara çevreyi kirletme yerine altın madeni değerinde kabul edilmektedir. Bu şekildeki geri dönüşüm, yenilemeyen birçok metal ve diğer maddeler bakımından önem taşımakta ve bunun yanında büyük bir istidamı da ortaya koymaktadır.

Dünyanın kaynakları bize verilmiş armağanlardır. Onları en ekonomik bakımdan kullanmamız gerekmektedir. Zira azalan kaynaklar dolayısı ile bir çok şeyin elde edilmesi için harcanan para ve emek daha yüksek değerde ortaya çıkmakta, maliyetler artmaktadır. Her zaman söylediğim gibi ekonomi ve tasarrufa önem verme dileği ile saygılarımı sunarım.

 

 

 



Bu Haber 1140 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI