Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
12 Mart 2014 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Değirmenin Suyu
ecevit.osman@gmail.com

Partilerin seçim ile ilgili çalışmalarını izliyoruz. Tabiatıyla bütün bunları izlerken de, bu kadar gösteriş,  şatafatın  gereksizliğine inandığım gibi, bütün bunların para ile olduğunu ve saf edilen paranın nereden geldiğini de düşünmemek mümkün değildir. Elbette, bütün bu paraların bir yerlerde gelmesi gerekir. Hiç bir şey yoktan var edilemeyeceğine göre, sarf edilen paralar bağış olsa bile sonuçta milletin cebinden çıktığı inkâr edilemez bir gerçektir. Bu toplantılara ve mitinglere iştirak edenler burada harcanan paraların bizatihi kendi ceplerinden, kendi keselerinden çıktığını bilmeleri gerekir. Elbette, bu toplantılar demokrasinin gereği olarak yapılmaktadır. Yalnız, seçime girme durumunda olmayan siyasilerin  durumu genel seçim gibi algılamalarının bir anlamı da yoktur. Özel uçak ile ulaşımın yapılması yanında, seçim otobüslerinin kara yolu ile hareket etmeleri, meydanların bayrak ve flamalarla donatılması, ses cihazları, meydanda görev yapacakların giderlerini hesapladığınız zaman bir toplantının neye mal olduğunu bulabilirsiniz. Bunlara ilâve olarak bastırılan el ilanları, kitapçıklar, bilbord'lardaki veya asılan posterler önemli yekûn tutmaktadır ve bunlar şehirleri bayram yerine çevirmektedir.  Ayrıca, mahalli olarak kiralanan otobüs, minibüs ve diğer araçların haddi hesabı yoktur. Mahalli toplantıların yanında, ev, ev dolaşmalar da yapılmaktadır. Buna ilâve olarak, herkesi canından bezdiren ve gürültü kirliliğine neden olan anonslar vardır. Bütün bunların yanında hiç bir trafik kuralına uyumayan parti araçlarının çokluğu da trafiği felç etmektedir. Bu bakımdan kimileri seçimin bitmesi ve hayatın normale dönmesini istemektedirler. Yalnız, bunun da bir hal çaresi olabileceğini zannetmiyorum. Zira, sayısını bilmiyorum, ama herhalde bu yıl birkaç seçim daha var.

ABD'nde bulunduğum süre içinde iki seçime şahit oldum. Halkın büyük bir soğukkanlılık içinde ve Ülkemizde olduğu şekilde propagandalara hiç rastlamadım. Bir gerçek de şudur ki, ABD'nde yapılan seçimler Türkiye'de, orada olduğundan daha heyecanla takip edildiği gerçeği inkâr edilemez. Elbette, bunun sebepleri vardır. Amerikan halkı, iktidardaki partinin aynı kalması ve değişmesinin; ülkenin dış ve iç siyasetinde büyük değişiklikler meydana getirmeyeceğini bilir. Ayrıca, standart olarak iktidarın değişmesi ile 300 milyonluk ülkede sadece 2000 bürokratın değişeceği ve bunların kimler olacağı da önceden bellidir. Orada alt kademelerde, benim partin iktidara gelince bana şu şekilde çıkar sağlayabilir anlayışı da yoktur ve particilik orada geçim kaynağı da değildir. Ülkemizde ise bunun tam aksine olarak, hizmetlilere kadar değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Diğer bir husus ise Ülkemizde aidiyet hususu çok önemli olarak ortaya çıkmaktadır. Herhangi bir A veya B veya C partisinden olmak çok önemli prestij meselesidir. Aynı durum, spor kulüplerinin birisinin taraftarı olmak da önemlidir. Zira , bir spor kulübünün taraftarı olmak onlara aidiyet hissi ile rahatlık sağlamakta ve 11 futbolcunun kazandığı zaferin, taraftarlar ortağıdır. Yalnız bu durum sporun dostluk için ve insanları birbirine yaklaştırma yerine onları birbirinden ayrıştırmakta ve kardeşler bile birbirleri ile konuşmamaktadırlar.

Bu anlayış içinde siyaset yapmak, kendi siyasi grubunun dışında olanları düşman gibi görme durumunu ortaya çıkarmaktadır. Kahvehaneler, dernekler, hatta camilerin bile ayrılmasını ortaya koymaktadır. Hayatım boyunca bütün bunlardan nefret ettim ve nefret etmeğe devam ediyorum. Zira, soyadım dolayısı ile ne kadar mağdur olduğumu anlatamam. İlk olarak tanıştığım insanlar, öncelikle, B. Ecevit ile ünsiyetimi soruyorlar. Kimi memnun kimi ise yüzünü buruşturmakla kalıyorlar. Kimileri ise, ben bir şey söylemeden B. Ecevit'in yaptıklarını tenkit etmeğe başlıyorlar. Türkiye'de belirli dönemde siyasi hayata damgasını vurmuş şahıs, Allah rahmet eylesin, hakkın rahmetine kavuşmuştur. Benim bir garabetim yok, ama olsa bile ne olacak ki! Hayatım boyunca bu ilkellikten nefret ettim. Zira, birçok hususta haksız olarak mağduriyetler de yaşadım. Demokrasinin bu şekilde anlaşıldığı ülkede, seçimlerin bir seçimden başka, haçlı seferlerine çevrilmesine şaşmamak gerekir. Zira, seçimi kazanmak bir grubun çıkarına olacaktır, siyaset ise şahsi çıkar demektir. Saygılarımla.

 

 

 

 Bu Haber 1122 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI