Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
20 Mart 2014 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
18 Mart’a Sahip Çıkmak
ecevit.osman@gmail.com

I. Dünya savaşı sırasında, Çanakkale savaşları, İtilâf Devletlerinin Rusya’ya yardım için Boğazlardan geçme çalışmaları içinde yer alan, 18 mart 1915 günü başlayarak, 09 ocak 1916 günü İtilâf devletlerinin güçlerini çekmeleri ile, yani İtilaf Devletlerinin yenilgiye uğraması ile sonuçlanan bir savaş olduğunu bir önceki yazımda belirtmiştim. Osmanlı Devleti, Trablus-Garp ve daha sonra da Balkan savaşından sonra, istemeden olsa da kendini I. Dünya savaşı içinde bulmuştur. Çanakkale Savaşı I. Dünya savaşı içinde yer alan bir savaştır. Esas olarak, 1.Dünya savaşında Osmanlı Devleti, birçok cephede çarpışmış olmasına rağmen, kesin olarak mağlup olduğu cephe de yok gibidir. Yalnız, Almanya’nın yenilerek teslim olması dolayısı ile, Osmanlılı devleti de mağluplar safında yer almış oldu. Sonunda, Mondros Ateşkes antlaşması ve daha sona da Serv‘i imzalamak durumunda kalmıştır. Elbette, 1 Dünya Savaşı sırasında, Çanakkale savaşları Türkiye tarihi açısından ve Dünyadaki sonuçları bakımından itilaf devletlerine, 7 düvele rağmen önemli bir yer tutmaktadır.

Çanakkale savaşları öldü denilen Osmanlı Devletinin, daha ölmediğini, dipdiri olduğunu göstermesi bakımından da önemlidir ve Türk’ün gücünü bir defa daha Dünya’ya ilân etmiş ve bununla da kalmayarak, yedi düvele karşı İstiklâl savaşını kazanmasına vesile olmuştur. Şurası açıktır ki, Çanakkale savaşlarının Dünyadaki etkilerini bir tarafa bırakacak olur isek bile, bu savaş muzaffer komutan Mustafa Kemal Paşayı ortaya çıkardığı gibi, İstiklâl savaşının da kaynağı, yaratıcısı olmuştur. Dile kolay 250 bin şehidin kanına mal olan, kanın dere olarak aktığı bir savaştır. Bu bakımdan her Türk’ün mutlaka Gelibolu yarım adasını ziyaret etmesini tavsiye ederim. Aradan 99 yıl geçmiş olmasına rağmen, Gelibolu’nun hatırası insanları etkilemekte ve bu zaferin neye mal olduğunu ziyaretçilerine huşu içinde, kanlarını donduracak şekilde vermektedir.  Bunun yanında, insanlığın savaşlarla değil barış ile, kardeşlik ile yüceleceğini göstermektedir. Orada Mehmetçik ile birlikte, Yeni Zelanda, Avustralya (ANZAK), İngiliz, Fransız kuvvetlerinin askerleri kucak, kucağa yatmaktadır. Bu savaşı çıkaran liderlerinin ayıbını ortaya koyarak, kucak kucağa yatan bu ayrı renk ve dinden olan masum askerler büyük bir ders vermiyor mu? Anlayanlara çok dersler verdiği açıktır.

Çanakkale savaşları ile ilgili olarak, olayların üzerinde durmak istemiyorum. Onu,  Mehmet Akif Ersoy gibi milli şairlerimiz anlatabilir ve anlatmıştır. Milli şairimizin dizelerini dinlerken, heyecan ve acılarımızı dindirmemiz mümkün olmamaktadır. Ama, bir de bu cehennemi yaşayanların durumunu düşünmek bile insanın kanını dondurmaktadır. Beni düşündüren en önemli husus ise, atalarımızın kanları ile terleri ile ortaya koydukları fedakarlıkların ve kazanımların değerini ne derecede takdir ettiğimiz ve onlara lâyık olacak şekilde davranışlar içinde olup, olmadığımızdır. Bunları düşününce, daha da kötü olduğumu burada açık olarak ifade etmek isterim. İnsan hayata bir defa gelir ve yaşam ona Allah’ın verdiği en büyük nimettir. Vatanı için bundan vazgeçebilmenin ne derecede kutsal olduğu açıktır ve bakımdan dinimizde şehitlerin çok önemli bir yeri vardır. 18 Mart’a sahip çıkmak, tarih olarak bunu yapan M. Kemal Atatürk'ü ve dizelerinde bunu anlatan Mehmet Akif Ersoy’un okuyarak, nutuklar atmak değildir. Bunun için, kanlarımızı dökmememize de gerek yoktur. Çalışarak, çalışarak ve yine çalışarak, Ülkemizi milletler arasında yüksek seviyeye çıkarmamız gerekir. Çünkü onlar kanlarını bizim için, bizim emperyalistlerin çizmeleri altında yaşamamamız, hür ve bağımsız olarak yaşamamız için döktüler. Bizden istenenin, onların verdiklerinin milyonda biri kadar bile değildir. Ülkemizin üzerindeki bu ölü toprağını anlamak da mümkün değildir. Türk’ün asaletini, çalışkanlığını, yaratıcılığını unutmuşuz. Ben yapamam, biz yapamayız, bizden adam olmaz; sözlerini bir tarafa bırakarak, imkânsızı başarabiliriz. Zira “Muhtaç olduğumuz kudret, damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur”. Onun için, dışarıdan ithal fikirlere, güçlere ve projelere ihtiyacımız yoktur. O gücün bu Ülkenin insanında olduğuna inanıyorum. Atalarımıza lâyık nesiller olma dileği ile saygılarımı sunarım.

 

 

 Bu Haber 1139 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI