Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
1 Nisan 2014 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Hayat Prensipleri I
ecevit.osman@gmail.com

Prensipleri olmayan veya prensipsiz bir yaşamın tadı, tuzu olmadığı gibi, böyle bir yaşam ile insanın mutlu olması da mümkün değildir. Pusulası olmayan bir gemi, dalgaların etkisi ile bir yerlere gidebilir veya karaya vurabilir. Fakat, gelinen yerde ise, ortamın durumuna göre ne yapılacağı bilinmediği için mutlu olmak da mümkün değildir. M. Kemal Atatürk, bir avuç kalmış insanı ile, yedi düvele karşı mücadelesini sürdürerek, modern Türkiye Cumhuriyetini kurmuştur. Bütün bunları yaparken de, prensiplerinden asla fedakarlık yapmamış ve sonuca ulaşmıştır. M. Kemal Atatürk'ten farklı yöntemle ülkesinin istiklâlini temin eden diğer bir lider ise, Mahatma Gandhi(1869-1948)'dir. M. Kemal Atatürk, düşmanlara karşı mücadelesini sürdürürken milletine inancı tam idi. Fakat, M. Gandhi, yola çıkarken ülkesinin insanın İngilizleri kovacak gücü olmadığını biliyordu. Bunun için de bir pasif direniş ve ülkesini  yaya olarak dolaşarak, kah da hapis yatarak Hindistan'ın istiklâlini temin etmiştir. Bir gün Gandhi halka İngilizce hitap ediyordu. Bir yabancı, kendisine kılavuzluk eden Hintliye "Bütün bu halk İngilizce biliyor mu?" diye sorar. Kılavuz, "hemen hiç birisi İngilizce bilmez, ama onlar Gandhi'nin ne demek istediğini anlarlar" der.  Onun için Gandhi'ye, Hindistan'ın "Bapu" , yani babası derler. Gandhi bir prensipler insanı idi, prensiplerinin ne olduğunu sonraki nesillere bırakmıştır.  Prensip olarak, hayatından çıkardığı dersleri, insanoğlunun sonunu hazırlayan yedi ölümcül günah olarak ortaya koymuştur. Hayatı incelendiği zaman bu ilkelere sıkı sıkıya bağlandığını, onun felsefesinin özünü oluşturduğu gerçek ve hayatı, hep insaf, şeref'le ilgili prensipler içinde geçmiştir.

Şimdi de, onun bu yedi prensibini inceleyelim. Bunlar bugün dahi güncelliğini korumaktadır:

1. Zahmetsiz Servet: İnsanlar hayatları boyunca, yaşam şekillerine bağlı olarak hak ettiklerini elde ederler. Kolay yolla servet ve şöhret elde etmek isteyenler elbette, çoğunluktadır. Vergi ödemek ve çok gayret sarf bir şeyler elde etmekten çoğunlukla hoşlanılmaz. Fakat, alın teri ile elde edilenlerde, bereket vardır. Bütün bunların bilincinde olan prensip sahibi insanlar, sosyal günahtan uzak dururlar ve az da olsa helâl lokma peşinde koşarlar. Yastığa başlarını koyunca da rahat uyurlar.

2. Bilinçsiz Haz: Yirmi birinci yüzyılda insanlığın arkasında koştuğu husus ise, bilinçsizce hayvani zevklerini tatmin yolundadır. Elbette, olgunlaşmamış, bencil, hırslı ve doyumsuz kişilerin sözde nefislerini tatmin için peşinde koştukları ve şuursuzca elde edilen zevklerin sonucu yine hüsranla sonuçlanır. Bunun sonunda tatmin olmadıkları için de tekrar değişik zevkleri tatmak için serüvenlerine devam  ederler. Sonuçta ise, öncelikle ailevi, daha sonra da içinde bulundukları sosyal ortamı da karartırlar. Prensip sahibi insanlar ise, sorumluluklarının dairesinde hareket eder ve eğlenirler.

3.Karaktersiz Bilgi: Şurası açıktır ki, günümüzde en büyük güç bilgidir. Bilgi insanlık ve insanlığın yücelişi için kullanılmalıdır. İnsanlığın yararına kullanılmayan bilimin, bünyedeki kanserden farkı yoktur. Bir taraftan büyürken, bünyeyi tahrip ettiği, yok ettiği gerçektir.  Alfred Bernhard Nobel(1833- 1896), dinamiti icat ederken bunun, insanları öldürmek için bir savaş silahlarında kullanılabileceğini düşünmemiştir. Albert Einstein(1879-1955) izafiyet teorisini, E=mc² ortaya koyarken, bilimde büyük bir çığır açmıştır. Fakat, bunun insanlık için ileride neler getireceğinin farkında olmamıştır. Yalnız, ikinci Dünya savaşında, 6 Ağustos 1945'de Hiroşima'ya, üç gün sonra 9 Ağustos 1945 günü Nagazaki'ye atılan atom bombalarını da yaşarken görmüştür. Bu iki örnek, hiç bir ön yargısı olmadan sadece insanlık için yapılan buluşların; karaktersizce habis, bilimsel etikten yoksun insanların elinde ne hale geldiğinin en önemli örnekleridir. Bilim, bilim için, en önemlisi insanlığın huzur ve saadeti için yapılmalıdır. Tarihteki yüzlerce, binlerce örneklerde bunu görmemiz mümkündür. Günümüzde de, bilimi ve gerçekleri bir tarafa bırakarak konuşan bilim adamları yok mudur? Gerçek bilim adamlarını maddiyatlarla ilgisi olmamalıdır. Onların gönüllerini dolduran, öğrenmenin ve araştırma sonuçlarında elde etiklerinin verdiği huzur olması gerekir. Bir sonraki yazımda devam edeceğim, saygılarımla.

 

 Bu Haber 1049 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI