Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
8 Nisan 2014 Pazar
HAKAN KORKMAZ
ÜNYE O.S.B.
arzkan68@hotmail.com

Ünye OSB’de, süreçle ilgili bilgi veren ve % 10 payıyla küçük, beklenti noktasında büyük bir kurumun başı olan Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Durmuş ZOR’ un açıklamalarını okudunuz sanırım.

Okumayanlara hatırlatalım:

Ne diyor Başkan ZOR?

Hazine arazileriyle birlikte parası verilen arazilerle birlikte,  80-100 dönüm arazi kamulaştırılmıştı Ünye Kaymakamı Mustafa Demir ve şu anda ki Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’ ın da gayretleriyle. Mahkememiz 209 dönümlük yerin kamulaştırılmasıyla ilgili basın aracılığıyla ilana çıktı. Mahkeme gönderdiği tebliğle 28 Ocak 2004’e kadar arazi sahiplerine elinizdeki bilgileri belgeleri mahkemeye ulaştırın dedi. Bu yerin toplamı 209 dönümdür. 

209 dönüm yerle ilgili mahkeme karar verdi, bedel tespitlerini yaptı. Ünye Organize Sanayi Müteşebbis Heyetine ‘Buyurun yer sizindir, ama bunun karşılığı olan parayı yatırın’ dedi.

Peki ne oldu? Para yatırılabildi mi?

ZOR şöyle diyor: Ankara’da görüşmeler yapmamıza rağmen ayın 31’ine kadar bu para yatırılamadı. Mahkeme iki kere 15 gün+15 gün süre uzatmıştı. Yani süre uzatılmasına rağmen para yatırılmadı.

Şimdi ne olacak sorusuna da cevap veriyor ZOR:

“Bundan sonra ki süreç hukuki süreçtir. Bu 209 dönüm yer sonuçta iptal mi edilir,  ya da edilmez mi bilmiyorum. Hem kaymakamımızla hem belediye başkanımızla önümüzdeki günlerde görüşeceğiz.”

Bu açıklamalarından sonra ÜTSO Başkanı ZOR, Organize Sanayi Bölgesi’nin ve diğerlerinin, neden gerekli olduğunu belirten açıklamasına devam ediyor.

Ünye kalkınacaksa Ünye Organize Sanayi Bölgesi kurulmalı, Akkuş Tokat yolumuz yapılmalı, Ünye Limanımız büyütülmeli.  Bu üçü olduğu an, fakülte binası da, otellerde, turistlik tesislerde peşinden gelir. Önemli olan ekonomisi yüksek olan bir bölge olmamız, zengin olmamızdır.  Bizim yarımız kadar olan Bulancak’ta Organize Sanayi var. Çevresiyle birlikte 200 bin nüfusa hitap eden Ünye, Akkuş,  İkizce, Çaybaşı’yla bizim bölgemizdir.  Bu 200 binlik nüfuslu bölgede Organize Sanayi yoksa bu bizim ayıbımızdır.”

Daha ne desin?

Yıllarca bunlar söylenmedi mi?

Şimdi en güçlü yapının olduğu Ak Parti’de Büyükşehir sürecine girildi. Bizim beklentimiz çok.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız’ da artık bu konuya vakıf. Bu nedenle ÜTSO Başkanı’nın da temas ettiği çizgilerle, başta Organize Sanayi Bölgesi için bir Ünye’ li olarak şiddetle desteğe ihtiyacımız olduğunu belirtmem gerekiyor.

Ankara’da konu hakkında bilgilendirilen Genel Başkan Yardımcısı hemşerimiz Numan KURTULMUŞ’ da konu hakkında bilgilendirildi.

Ve, bugün Ankara’ da olan Büyükşehir Belediye Başkanı Enver YILMAZ’ ın, belediye başkanlığı nedeniyle milletvekilliğinden istifa dilekçesini vereceği ve Ünye Belediye Başkanı ÇAMYAR’ ın, bana bizzat “OSB konusunda 18 milyonun aktarılması için Başbakan ile de görüşecek” dediği, bilgiyi de sizlere aktarmak istedim.

Buradan da anlaşılıyor ki;

Yerel yönetimde bu konuyu önemsiyor.

Önemli olan bu paraların ödenmesi ve OSB’ye yer tahsisi için bu alanın tamamıyla yasal statüye kavuşması gerekiyor.

Tamam!

Biz ne yapıyoruz?

Ordu’nun birçok konu başlığında, bu iş geriye düşmesin, en öncelikli konu olarak gündemde kalsın istiyoruz.

Niyetimizin esası bu!

 

Ayrıca; Ordu Büyükşehir bünyesinde yapılan atamalarda görev alan hemşerilerimiz, başta Mustafa ÇÖPOĞLU ve Fatih YÜRÜK’ e başarılar diliyor.

Basın camiasında Ordu’da bizlere gösterdiği yakın ilgi ve alakasıyla takdir ettiğimiz ve Büyükşehir’e Basın ve Halk ile İlişkiler Daire Başkanlığı’na atanan Vedat ÖZ kardeşimize de yeni görevinin hayırlar getirmesini temenni ediyorum.Bu Haber 1370 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI