Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
20 Mayıs 2014 Pazar
MİSAFİR KALEM
Eyüp Yeniyıldız / Neden Şaban Değil?

Etrafınızda 20li yaşlardan küçük Şaban isminde kaç kişi tanıyorsunuz?

Şaban ismini duyduğunuzda aklınıza ne geliyor?

Çocuğunuza Şaban ismini koymayı düşünür müsünüz?

Müsaadenizle üç soruyla başladığım yazıma, üç cevapla devam etmek istiyorum. Etrafımda 20 li yaşların altında Şaban isminde tanıdığım kişileri düşündüm, bulmaya çalıştım ancak bulamadım.  Varsa da hatırlamıyorum.  Şaban ismini duyduğumda affınıza sığınarak söylüyorum aklıma “İnek Şaban”  geliyor.  Beraberinde “salak” “aptal” “avanak “ gibi algı oluşuyor.  Üçüncü ve son sorunun cevabına gelince bir erkek çocuğum oldu ve ismini Şaban koymadım.  Peki neden? 

Her anne baba daha çocuğu doğmadan çocuğuna güzel isim vermek ister. Zaten güzel isim çocuğun anne baba üzerindeki haklardan ilkidir. Hatta ismin çocuğun karakterine de olumlu ya da olumsuz anlamda etki edeceği söylenir.

İçinde yaşadığımız toplumun bir isim algısı vardır. Bu algı zaman içinde toplumun dinamikleri ile değişebilir ki, bu değişime kimsenin itirazı olamaz. Ancak Şaban ismindeki algı değişimi toplumun kendi dinamikleri ile değil; bilinçli bir şekilde sinsice hazırlanmış bir kara propaganda ile oluşturulduğunu düşünüyorum.  Nasıl mı? Kemal Sunal filmleri ile…Kemal sunalın Süt Kardeşler, Tosun Paşa, Hababam sınıfı tatilde gibi filmlerindeki Şaban karakterine baktığınızda ya da direk olarak Umudumuz şaban, Şendul Şaban, İnek Şaban, KatmaDeğer Şaban, Atla gel Şaban,Gerzek Şaban….isimli filmler ile…Hepsinin de başrol oyunculuğunu  Kemal Sunalın canlandırdığı karakterlerin oluşturduğu Şaban profilinin “aptal,salak” oluşu bu algıyı oluşturdu. Bu dönemlerde kim bilir kaç Şaban isimli çocuk ile dalga geçildi “inek” diye. Sadece ismi Şaban olduğu için ciddi psikolojik etki yaşayan bir dönemden sonra Şaban ismi unutuldu gitti.

Acaba Rıfat Ilgazın Hababam Sınıfını kaleme aldığı tarih ve yerde Şeyh Şabanı Veli hazretlerinin de yaşıyor olması sadece bir tesadüf mü? Umarım tesadüftür.  Umarım yanıyorumdur. Şaban ayına girme arefesinde Şaban isminin kötü algısından kurtulma temennisi ve selamlarım ile…

 

 Bu Haber 2148 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI