Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
6 Haziran 2014 Pazar
YAHYA CUMHUR TAPÇI
Yunus Emre Üzerine…

Yunus Emre, bir gönül adamıdır. Hiçbir övgüye, reklama ve tanıtılmaya ihtiyacı yoktur. O, ezelden Hak aşığı, Hak sevdalılarının gönül sultanlarındandır. Bu cihetle biz ne yaparsak yapalım onu anlatmaya bilgimiz yetişmez. Çünkü o, velilik mertebesinin en üst seviyesine çıkmış olmasına rağmen velilik davasında bulunmamış bir garip Hak aşığı olarak Hak yolda Hak için çalışmasına devam etmiştir. Onun içindir ki Türk Milleti onu sevmiş, bağrına basmış ve sahiplenmiştir.

 

Ünye de Yunus’u sahiplenenlerden, sevenlerdendir.

 

Geçmişinden, manevi şahsiyetlerinden bîhaber yetişmiş nesillerden Yunus’u ve Yunus’un sevdasını anlamasını beklemek safdillik olur.  Onu bilen bilir ve sahip çıkar. Bu millet de ona Ünye’de Şeyhnus demiş. Belli ki Şeyh Yunus’un zamanla söyleyiş farklılığı ile bu hale dönüşmüş. Adı, sanı ne olursa olsun, eğer Yunus,  bizim Yunus anlayışında isek o bizim Yunus’umuzdur. O, bizim ona sahip çıktığımız kadar bizimdir.

 

Bugün, Yunus Emre’nin Ünye’de olmasına istihza ile bakanlar şunu bilmeliler ki onlar için Yunus Ünye’de değildir. Ancak biraz edebiyat bilgisi olan kişi kaynaklara baktığında pek çok yerde mezarı olduğu söylenen Yunus’un biri de Ünye’dedir. Kaldı ki Yunus bu millet üzerinde o kadar etkili olmuştur ki aynı tarz ve üslupla ve aynı adla şiirler yazmış ve söylemiş birçok Yunus’a rastlanır. Bunlardan hangisi gerçek Yunus’tur bilinmez. Hepsi de hem aynı Yunus’tur hem de ayrı… Mesela Niyazi Mısrî ismini görmesek onun şiirlerini de Yunus şiiri diyebiliriz.  Siz eğer onun burada olduğuna inanmıyorsanız o burada değildir. Ama biz “Yunus Emre Bizimdir, bizdedir Yunus Emre” diyenlerdeniz. Bu cihetle her türlü çalışmanın ve tanıtımın yanındayız.

 

Şimdi gelelim asıl konumuza.

 

Bir önceki yazımı biraz öfkeyle yazmıştım. Uzun süredir de yazı yazmadım. Çünkü Yunus Emre Bahçesindeki heykelin altındaki yazılar beni çok rahatsız etmişti. Bir vesileyle o yazıyı değiştirmişler. Kısmen düzeltmişler. Ancak işgüzarlıktan da geri kalmamışlar. Bu heykelin altında uzunca bir yazı var. Niye var hayret ediyorum. Arkadaş, Yunus’u bir heykel alt yazısında tanıtamazsınız. Merak eden araştırır öğrenir. Sen oraya sadece,  Yunus Emre ve yaşadığı tarihleri yaz yeter.  Gerisi lafı güzaftan öte bir şey değil. Ayrıca çok şey anlatmaya kalkmak Yunus Emre’nin Ünye’de olduğu konusunda birilerini inandırmaya çalışma gayreti gibi görünür ki bu da Yunus Emre’nin Ünye’de olmadığı düşüncesini güçlendirir.  O halde Bu heykelin altındaki ayrıntılı yazı da kaldırılmalı ve sadece isim ve tarihler kalmalıdır. Ayrıca Yunus’un heykelini dikmek pek akıllıca olmasa da haydi yaptınız neden oraya, ağaçların arasına gizlediniz ki… Gelin Hanboğazı mevkiine, asfalt kenarına koyun ki aynı zamanda Yunus Emre türbesine giden yol güzergâhında olsun.

 

Türbe civarında yapılan çalışmalar hoş… Mesire alanına dönüştürülmesi güzel ancak biz insanlar ileride bu güzelliği de bozar bir garabete döndürüveririz diye endişe duyuyorum.

 

Gelgelelim sözün özüne…

 

Bütün bu çalışmalar Ünye için çok önemli çalışmalar. Çevre yolunun faaliyete geçmesiyle Ünye’de hızla turizm tanıtımlarına gidilmesi gerektiğini herkes biliyor. O halde harekete geçmek gerekir. Bunun için de ilkin ve en önemli görev kime düşüyor? Ünye Belediyesine. Herhalde onların da bir çalışma ve tanıtım planları vardır. Fazla sözle işgüzarlık yapmayalım. Öyle değil mİ?

 

 

 

 Bu Haber 4616 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Ellerinize sağlık Tarih : 13 Kasım 2017 / Pazar Üye Adı :kamil kutluay
Ellerinize sağlık. Acaba işaret ettiğiniz gibi, ismi ile doğum ve ölüm tarihlerinin üstüne,Yunus'un "Bu dünyadan gider olduk/Kalanlara selâm olsun/Bizim için hayır dua/Kılanlara selâm olsun" şeklindeki dörtlüğü yazılsa güzel olmaz mı? Saygılar.
Başlık : kaleminize sağlık Tarih : 24 Şubat 2016 / Pazar Üye Adı :ibrahim gürkan
Sayın hocam, Sizin de bahsettiğiniz gibi bir elimizle Yunus'u kendimize çekerken diğer elimizle de kendimizden uzaklaşıyoruz. Yunus konusunda yüzlerce araştırma, yazı, makale, kitap v.s. varken hala niye gerçek olmayan yazı ve şiirlerle Yunusu sahiplenmeye çalışırız anlamak zor. Herhalde Ünye de bir bilene sorma işi rafa kaldırılmış ve sığ yalan yanlış bilgileri Yunusun üzerine atmışız. Sizin de bahsettiğiniz gibi Yunus Emre (Şehnuz) türbesinin bulunduğu alan ihya mı ediliyor imha mı ediliyor bunu da anlamak zor...
Başlık : Tanıtım Tarih : 13 Ocak 2015 / Pazar Üye Adı :süleyman
Ünye Belediyesi tanıtımda daha atak olmalı.Bırakınız turst'i ünyede yaşayanlar dahi Ünyeyi bilmiyor.Gezilecek,görülecek yerlere ulaşmak için belediye öncülük yapmalı.Gerekirse zararına Kale,Milli park,Kaya mezarları vs gibi yerleri tanıtıp otobüst seferleri ile turizme hizmet etmeli. Eger Turizm hedefte var ise biraz da kafalar degişmeli. Gelen insana uygar şehirlerin sundugu her imkan sunulmalı,üzerinde şehir baskısını bulmamalı.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI