Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
13 Haziran 2014 Pazar
İSMAİL SARI
“Ahmet Çamyar Belediyeyi Yıkmış…”

Yöneticiliğin mektebi yoktur; yaparak öğrenilir, demişler. Toplum hayatı için yöneticilik çok önemlidir. İyi ve becerikli yöneticiler çok sık olarak yetişmiyor. Yetişmiş olan becerikli yöneticileri de yoktan bahanelerle harcamamak lâzım. Dünya genelinde çok kötü bir gelenek var ki, bugüne kadar yok edilememiş; bundan sonra da önlenebileceğini sanmıyorum. Çünkü, insanın mayasında yani yaratılışında var olan KISKANÇLIK, haset etme ve çekememezlik gibi kötü huyları yok etme şansımız maalesef yoktur. Dinimizin çok şiddetle yasaklamış olmasına karşın çok dindar görünümlü insanlarda bile zaman zaman bu huyların harekete geldiğine tanık oluruz.

***                     ***                   ***

Muhalefetten bir arkadaşla sohbet ederken bana takılmak için, “Ahmet ÇAMYAR, Ahmet ARPACIOĞLU’nun Başkanlık odasını tamamen yıkmış, sizin düzeninizi bozmuş. Bir Başkanlık odası yapmış ki, bir görmen lazım” dedikten sonra, “Keşke Belediye binasının tamamını yıksaydı da Ünye’ye yakışır bir Belediye binası yapılsaydı.” sözleri ile kendi özlemini ilave ediyor. Tabii ki, Ünye’miz için daha güzel bir Belediye binası bizim de özlemlerimizdendir. Muhalif arkadaşıma, Ahmet ARPACIOĞLU ve Ahmet ÇAMYAR, aynı partinin yani Ak Partinin Belediye Başkanları olmaları nedeniyle bir ayrıcalıkları yoktur. Yaptıkları ve yapacakları aynı etiketin hizmetleridir. O nedenle “sizin düzeninizi bozmuş” ifadenizi kabul etmiyorum; siz muhalefetsiniz, karşınızdaki büyük gücün parçalanmasından medet umarsınız ama, avucunuzu yalarsınız dedim. Sonra, şu hatıramı anlattım:

 

Yıl, 1974. Bir kurumda bir sene idareci yardımcılığı yaptıktan sonra müdür olarak bir kuruma atandım. İdari tecrübem ve görev sürem az olduğu için bir başka kurumda müfettiş olan arkadaşıma, daha doğru bir ifade ile ağabeyime sordum: “Ben, yeni bir memurum; bir kuruma müdür olarak atandım. Sizler tecrübelisiniz. İlk yapmam gerekenlerden olarak bana neler tavsiye edersiniz?” Genç yöneticiler için belki faydalı olur diye anlatıyorum. Müfettiş arkadaşımın tecrübelerinden oluşan tavsiyelerinden birini hiç unutmadım ve uygulayarak çok önemsediğim için zaman zaman anlatıyorum. Ve şu tavsiye benim için önemli idi. “Ataman yapılan müdürlük yeni mi kuruluyor, yoksa eski mi?” diye sordu. Ben de, kırk yıllık bir müdür varmış, yaş  haddinden (65 yaşını doldurduğu için) re’sen (tepeden inme) emekli etmişler, dedim. “Öyle ise göreve başlayınca ilk yapacağın iş, o müdürün odasını değiştirmek olmalıdır. Çünkü, idarecilikte çok önemli olan hususların başında, personele hakimiyet gelir. Oradaki personel, o müdürün etkisinden uzun süre kurtulamaz. Yani bir oda ile yeni bir idareci havanı belli edeceksin. Bunu önemsiyorum” dedi. Göreve başladım. Emekli olan müdür, oranın yerleşik halkından olduğu için sık sık ziyaretime geliyor, yardımcı hizmetlerde çalışan personelimden birilerini kendi işleri için pazara gönderiyor, evine gönderiyor; eski alışkanlıklarını devam ettirmek istiyordu. Benden müsaade alarak yapıyor ama, fena halde rahatsız oluyordum. En kısa zamanda müdür odasını değiştirdim. Bir gün, tekrar ziyaretime geldiğinde gördü ki, yeni bir müdür odası yapılmış, onun yıllarını geçirdiği odası atıl hale dönüştürülmüş. Aynen şunu söyledi: “Benim kırk yıl müdürlük yaptığım odamın nesini beğenmedin ki değiştirdin İsmail Bey, ben bundan sonra daha ne buraya gelirim ne de sizinle irtibat kurarım” dedi. Gönlünü almak için bazı uygun lâflar söyledimse de bir gitti ki, bir daha dönmedi. Hedefe ulaşılmıştı.

***                     ***                   ***

Sayın Ahmet ÇAMYAR’ın değişikliğini görmek için dün (11 Haziran 2014 Çarşamba), Belediye Başkanı’nın bir kahvesini içeyim diye gittiğimde gördüm ki, gerçekten çok güzel bir başkanlık odası ve müştemilatı (özel kalem ve sekreterlik odaları) dizayn edilmişti. Serpil Hanıma da “oda olarak terfi ettirilmişsiniz” diyerek şaka yaptım. Başkan Bey, toplantı için Ankara’ya gitmişti. Başkan vekili olan sayın Mustafa TELCİOĞLU’nun bir kahvesini içtim ve Başkanlık odasının yenilenmesini yapan sayın Hasan ÇOLAKOĞLU da vardı. Kendisine de teşekkür ettim ve ellerine sağlık, dedim. Yapılan her hizmet güzel Ünye’miz için yapılmaktadır. Hep birlikte sevinir ve gurur duyarız. Hızla gelişen ve büyüyen Ünye için sürekli değişiklikler yapılmalı, kurumlarımız da değişime ayak uydurmalıdır. Bu nedenle sayın Çamyar’a teşekkür ediyorum. Başlangıcın güzel olması, sonucun da çok daha güzel olacağının işaretlerini vermektedir. Başarı Allah’dandır. Dualarımız da o yoldadır.

 

Sevgi, saygı ve selamlarımla…      Bu Haber 1285 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI