Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
22 Haziran 2009 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
ÖSS sınavı
2009 yılı ÖSS sınavı, 14 haziran 2009 Pazar günü, 1 milyon 349 bin 782 adayın katılımı ile yapıldı.

Öğrenciler 09.30 da başlayan sınavda , 195 dakikada, 180 soruya cevap verirken terlerini döktüler. Daha doğrusu, 12 yıllık bir eğitim-öğretim sürecinin sonunda elde ettikleri birikimlerini gösterdiler. Elbette, dershanelere verdikleri paraları ve emekleri de burada zikretmemiz gerekir. Şunu açıkça ifade etmek gerekir ki, elbette üniversite sınavı ve üniversiteye girerek mezun olmak çok önemlidir. Yalnız, Ülkemizde yanlış anlaşılan husus her şeyin üniversite sınavını kazanmak ve üniversiteyi bitirmeye göre planlanmış olmasıdır. Üzerinde durulması gereken en önemli husus ise, ilk ve orta öğretimde bilgi birikimi yerine, sadece ve sadece profesyonel olarak test yöntemi ile sorulara cevap verme yeteneğinin geliştirilmesi üzerinde durulmasıdır. Bana göre, esas olan husus gençlerimizi bilgi ve becerilerle teçhiz etmek olmalı, sınav ise bunun yan ürünü olmalıdır. Maalesef Ülkemizde bilgi birikimi yerine test çözme sistemleri üzerinde çalışılmaktadır.

 Elbette, ÖSS sınavının bilgi ölçmede ve değerlendirmedeki durumu tartışmasız mükemmeldir. Bu bakımdan ÖSS sınav sistemi cidden çok başarılıdır. Burada gözden kaçan bir husus üzerinde önemle durmak istiyorum. ÖSS sınavı kendine göre bir sistem içinde bilgiyi ölçüp değerlendirmekle birlikte, herhangi bir fakülteyi seçen adayın bilgi birikimi ile, o fakültenin istediği birikim arasındaki paralellik nedir ? Asıl olan bunun üzerinde yoğunlaşmamız ve tartışmaları bu yönde yapmamız gereği vardır. Uzun yıllar yaptığım öğretim üyeliğinde gözlemlediğin husus şudur ki, ÖSS sınavı, üniversitelerin önünde biriken öğrenci topluluğunu kendi sistemine göre eleyerek yerleştirme işlemini başarılı bir şekilde yapıyor. Yalnız, fakültede eğitimine başlayan öğrencinin, kendi isteği ile seçtiği ve ÖSS’nin  sınavını da başarmış olmasına rağmen anlatılan konuları anlamada tamamen yabancı olmasıdır. Yani, orta öğretim  ve dershane işlenen konular içerikleri bakımından üniversiteye uyum bakımından çok farklı olduklarını gördüm. Bana göre bu sınavların, fazla miktardaki öğrenciyi elemenin yanında, yetenek ve beceri bakımında uygun yerleştirmeyi yapması esas olarak doğru olanıdır. Bu hususun gözden kaçtığı gerçektir.

Bundan başka, gelecek yıl sınavın iki aşamalı yapılacağı da gündemdedir. İki aşamalı sınav daha önce de uygulandı. Bu husus yeni değildir. İki aşamalı sınav da birçok tenkitler sebebi ile terk edildi. Tekrar bu sisteme dönülmesinde ne yarar olabilir, bu konuda şüphelerim bulunmaktadır. Yalnız, Türkiye’deki eğitim-öğretim sistemi bu şekilde devam ettiği, yani öğrencilerin üniversite kapısına gelmeden önce seçimin yapılmadığı sürece bu şikayetler ve olumsuzluklar devam edecektir. Liseyi bitirmiş öğrencilerini hepsinin üniversiteye girdiğini, hatta, istedikleri üniversitenin fakültesine girebildiklerini düşününüz. Durumun bugünkünden daha kötü olacağı da aşikâr olarak ortaya çıkacaktır. Bugün bile, buna benzer durum ile karşı karşıya bulunuyoruz. Üniversiteden mezun olanların  aşağı yukarı % 50 yakını işizdir. Kontenjanları bir bu kadar daha artırdığınız takdirde issizler ordusuna, bir bu kadar daha işiz  üniversite mezunu ilave edilecektir.

Üniversite öğretimi pahalıdır. Üniversiteden mezun olanların bir işte çalışarak, gerek ebeveynlerinin ve gerekse devletin yatırımlarının üretime dönüştürülmesi gereklidir. Bu kadar yatırımın üretime dönüştürülmemesi atıl halde kalması, dahası geçimleri ebeveynlerinin üzerinde bir yük olarak ortaya çıkması elbette, son yıllardaki trajik bir durum olarak ortaya çıkarmaktadır. Bu bakımdan, üniversitedeki kontenjanları artırırken, mezun olan gençlerin istihdam sorununu da düşünmek gerekir.

Bir dönemde, bu durumu bir YÖK başkanına hatırlattığım zaman bana “Sen, bakanlar kurulumusun, devlet misin; sen, sana verilen öğrencilerin eğitimleri için çalış. Diğer hususları bize bırak” demişti. Okuyucularım bu sözlere ne derecede bu sözlere katılırlar, bilemiyorum. Yalnız, bu konudaki paradoks ile her zaman karşılaştım. Fakülteyi kazanan öğrencinin velisi, “Hocam çok zorluklar çektik ama, Allah’a şükürler olsun, bizim çocuk fakülteyi kazandı” derler. Yıllar sonra fakülte bitince de “Hocam niçin, çok fakülte açıyorsunuz ? Kontenjanlarınız niçin çok fazla ? Mezun olan öğrenciler iş bulamıyor, bunu niçin düşünmüyorsunuz ? “ sözünü söylerler. İşimizin eğitim-öğretim olduğunu, istihdam ile ilgili sorunların bizim elimizde olmadığını söylemesine, söyleriz. Ama, bu sefer de lütfen, durumu ilgililere ileterek gerekli tedbirlerin alınmasını da yine bizden rica ederler. İşin en kötüsü de, “Hiç iş bulamadı, bari sizin yanınızda doktora yapsın” derler.

Görüldüğü gibi, üniversite eğitim- öğretimi ve Türkiye’nin içinde bulunduğu, özellikle de işsizlik sorunlar yumağı olarak çığ gibi büyümektedir. Açılan yeni üniversitelerle ve açılan kontenjanlarla birlikte, üniversitedeki öğrenci sayımız, Avrupa’daki birçok ülkenin nüfus’una yakın hale gelmektedir. Bunun yanında bu pahalı öğretim için gerekli tahsisatların ayrılamaması nedeniyle, üniversitelerimiz mali olarak sıkıntılar içindedir ve bundan önemlisi, bilimsel araştırmalar için gerekli paraları tahsis edememektedir. Bu da üniversitelerimizin Batı Ülkelerindeki üniversitelerle olan yarışında zorluklara karşılaşılmasına neden olunmaktadır.

Bir ülke için en önemli kurumların başında, elbette üniversiteler gelmektedir. Gerek yaptığı araştırmalar ve bunların AR-GE projeleri ile üretime dönmesi yanında, geleceğimiz olan gençlerin ve bilim adamlarının yetiştirilmesinde Üniversitelerin görevleri çok büyüktür.

Bunu için, M. Kemal Atatürk “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir” demiştir. Bilimi başına taş edinmiş nesillerin yetiştirilmesi dileği ile saygılarımı sunarım.Bu Haber 1663 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI