Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
1 Temmuz 2014 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Yine Orta Doğu
ecevit.osman@gmail.com

Çeşitli vesilelerle yazdığım gibi, Orta Doğu bir yağlı karadır, asla bulaşmağa gelmez. Dünyadaki milletlerarası meseleleri toplasanız ve bunu yüz ile çarpsanız, Orta Doğudaki problem sayısına erişmeniz mümkün değildir. Tarihin ilk çağlarından başlayarak inceleyecek olursanız, Orta Doğudaki karışıklıkların o zamanlara kadar gittiğini görürüsünüz. Bu yapının temelinde de millet olamama ve müşterek bir kültür yaratamama durumu yatmaktadır. Hala, Orta Doğu aşiret kavramını üzerinden atamamıştır. Son zamanlarda faaliyetlerine şahit olduğumuz IŞİD (Irak-Şam- İslam Devleti)'in esas gayesi, Orta Doğuda bir Sünni devlet kurmaktır. Selefi olmaları, daha doğrusu kendilerine göre yorumları ile, özellikle Şiilerin  düşmandırlar. Bunun yanında Hıristiyan ve Museviler de düşman  olarak kabul etmektedirler. Esas olarak, El Kaide 2006 yılında Irak'da yeni bir cephe açmak için Irak İslam Devleti(IRİD)'ni kurdu. Suriye için ise Nusra Cephesini kurmuştu. Bu örgüt 2011 yılında adını değiştirerek  IŞİD adını aldı. Buradaki Şam kelimesinin anlamı Osmanlı zamanındaki Şam Eyaletinin karşılığı olarak; Suriye, Ürdün, Irak, Filistin ve İsrail'de içine almaktadır. IŞİD, El Kaide'nin bir kolu olmakla birlikte, onunla olan ilişkilerini askıya alarak kendine has bir kuruluş olarak ortaya çıkmıştır.  Yalnız, garip olan husus, IŞİD'in  Orta doğu'daki savaşın neresinde olduğu da kati olarak belli değildir. Elbette, zaman, zaman belirli gruplarla birlikte olduğu gerçektir. El Kaide tarafından Suriye'de tarafından teşkilatlandırılan bu kuruluşun, Şii olan Beşar Esad ile aynı kefede olması imkansız bir husustur. İlk kuruluşlarında, bazı organizasyonlarla ilişki halinde olabilirler, ama bugün kendi çıkarları yönünde hareket etmektedirler. Muhtemeldir ki, Suriye'de Beşar Esad'dan da yardım aldığı gibi Sünni muhalif grup olarak, muhalifleri destekleyenlerden de yardım görmüş olabilir. Bu görünüşü ile yapısı ve işlevleri ile karanlık bir terör örgütü olarak ortadadır. Son olaylarla birlikte, Irak'ta Maliki'ye karşı hareket etmekte olmalarına rağmen, Maliki güçlerinin  hiç mukavemet göstermeden Musul'u bırakıp gitmeleri de üzerinde durulması gereken ayrı bir olaydır. Maliki, "Kürt yönetimindeki petrol benim değil ise, kimin olursa olsun, anlayışı ile mi, Musul'u bırakmıştır? Yoksa, Maliki askeri güçleri IŞİD'den korktukları içim mi, Musul'u terk etmişlerdir". Bu husus  karışıktır ve Maliki bu anlayışla hareket etti ise, petrol ve dolarları IŞİD'e teslim ederek kendi sonuna da imza atmış olabilir.

Musul'un ele geçirilmesinden sonra, Erbil ile Kerkük'e ve sonra da Bağdat'a doğru  hareketleri  bu terör örgütünün hedefinin çok büyük olduğunu göstermektedir. Bu hareketler Barzani ve özellikle de PKK ile bu terör örgütünü karşı karşıya getirmektedir. Yalnız, PKK'da olaylarla ilgili olarak bir açıklama da gelmemiştir. Orta Doğuda bu terör örgütünden korkulduğu gerçektir. IŞİD, tarihte örneklerini gördüğümüz din ve mezhep temeline dayanan terör örgütlerinden birisi olacağı ve önü alınmadığı takdirde dengeleri değiştirerek çok kan döküleceğe benzemektedir. Bu hareketleri ile başta ABD ile AB'ni de karşısına almış olarak ortaya çıkmaktadır. Yalnız, bu terör örgütü Orta Doğu bataklığına girmek istemeyen batılıların bu davranışından istifade ederek faaliyetlerini sürdürmektedir.

IŞİD bu faaliyetleri ile kalmayarak, 32 adet tır şoförümüzü rehin olarak almasından sonra, Musul Elçiliğindeki, Elçi dahil 49 kişiyi rehin almaları akıl, mantık ile nasıl izah edilebilir, anlaşılması zor bir durumdur. Orta Doğu'da olayların karmaşıklığını ortaya koyan bu durum, gerek diplomatik ve gerekse güç kullanma bakımından problemleri içinde barındırmaktadır. Karşımızda bir terör örgütü vardır ve bir devlet değildir ve kanunlardan uzaktırlar. IŞİD için Suriye'ye girecek olursanız Suriye'ye; Irak'a girecek olursanız, Irak'a savaş açmış olmaktasınız. Bunun yanında milletlerarası seviyede sınırlarla belirlenmiş durumları da yoktur. Türk şoförlerini bırakmak için 5 milyon $ talep etmeleri niyetlerini açık olarak ortaya koymaktadır. Türk konsolosluğundaki 49 personel için neler isteneceğini veya istendiğini bilmiyorum. Yalnız, bir şeyler isteyecekleri  de açıktır. Konsolosluk personelini katledeceklerin zannetmiyorum. Yalnız, Orta Doğu'da ben de varım iddiasındadırlar. Saygılarımla.

 Bu Haber 839 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI