Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
3 Temmuz 2014 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve Çözüm Süreci
ecevit.osman@gmail.com

Mahalli idareler seçiminden hemen sonra, Cumhurbaşkanlığı seçimleri için hemen düğmeye bastık. Ülkemizde seçimden başka bir konu da yoktur. Türkiye'nin en önemli konularını bir tarafa iterek hep seçim indeksli olarak yaşamak, Ülkemizin üzerinde durulması gereken sorunlarının devamlı olarak ötelenmesini ortaya koymaktadır. Diğer önemli olan husus ise, seçim kazanmak için her türlü tavizin verilmesi veya verilebilmesidir. Her seçimde olduğu gibi, bu seçimde de demokrasinin temel unsurları bir tarafa bırakılacak şekilde usuller uygulanmaktadır. Bu da yeşertmek istediğimiz demokrasimizin budanarak gelişmesine mani olmak demektir. 1946'dan beri bunun sancısını çekiyoruz.

Şu anda seçim için üç adet aday bulunmaktadır. Bunlardan birincisi, AKP'nin adayı olarak Recep Tayyip Erdoğan, CHP ve MHP'nin müşterek olarak gösterdikleri ve çatı aday olarak isimlendirilen, Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP'nin adayı olarak ta Selahattin Demirtaş' tır. Buraya kadar her şey olması gibi ortaya çıkmış olmasına rağmen; çözüm süreci ile ilgili olarak, 6 maddelik bir kanunun TBMM'ne sevk edilmiş  olması, kamu oyunun zihnini bulandırmaktadır. Acaba bu kanun seçimin yanaştığı bu dönemde, belirli bir gruba verilmek istenen seçim tavizi mi dir? İnsan bunu düşünmeden edemiyor.

MHP ile CHP ayrı, ayrı kendi partilerinden aday yerine, kendilerinin de ifade ettikleri gibi, Ekmeleddin İhsanoğlu'nu aday göstermişlerdir. Bunda kendi partilerine ait oyların, kendi partilerinden gösterecekleri adaya yeterli olmayacağını bildikleri için böyle bir karar almışlardır. Bunun da kendi içinde problemleri vardır. Zira, her iki parti içinde, gösterilen çatı adaya oy vermeyeceklerini ifade eden gruplar bulunmaktadır ve bunu açıkça deklere etmişlerdir. Bu gruptakilerin kime oy verecekleri belli değildir. Eğer seçime iştirak etmezler veya geçersiz oy kullanacak olurlarsa, bu AKP'nin işine yarayacaktır.  Ben kerhen bu grupların yine de çatı adaya oy vereceklerini tahmin ederim. Ama, bunun yanında, mecliste grubu bulunmayan partilerin büyük bir çoğunluğu AKP karşıtı oldukları için, Ekmeleddin İhsanoğlu'da oylarını vereceklerdir.  Ekmeleddin İhsanoğlu'nun çatı adayı olarak gösterilmesi, AKP'de şaşkınlık yarattığı gerçeği ortadadır. MHP'nin tabanına çok yakın olan aday, CHP'dekilerin çoğunun anlayışına aykırıdır. Özellikle, ulusalcı laik'lerin kabullenmesi pek de mümkün değildir. Ayrıca, CHP oldum olası kliklerin çok fazla olduğu, disiplinsiz bir parti olarak bilinmektedir. Horozu çok olan yerde sabah erken olur misali, CHP içinde kaos'un olmadığı zaman yoktur ve bu yüzden de, seçim kazanamamaktadır. Bırakınız, empati ile seçmene yaklaşabilmek, kendi aralarında bir tesanüt yoktur. Bu husus demokratik olma bakımından tabii olmakla birlikte, mutlak olarak liderinin  hakimi olduğu partiler karşısında bir zaaf olarak ortaya çıkmaktadır. AKP'den, çatı adaya ve Selahattin Demirtaş veya HDP'e oy verecek seçmen olacağını zannetmiyorum. Yalnız, genel seçimden farklı olarak, sadece ırki kimlik bakımından, AKP'den ayrılan seçmenler olabilir mi? Bunu bilmiyorum. Genel tahminlere göre, bir aksilik olmaz ise, AKP'nin Cumhurbaşkanı adayı, Recep Tayyip Erdoğan ile CHP-MHP çatı adayının oyları eşit olacağa ve birinci turda seçimin bitmeyebileceği yönünde izlenim vermektedir. Burada, Selahattin Demirtaş alacağı oylarla, elbette cumhurbaşkanı olamayacaktır. Bunu kendisi kadar partisi de bilmektedir veya bilmiş olması gerekir. Yalnız, TBMM'ne gelen çözüm süreci ile ilgili kanunun içi boştur ve bunun içinin doldurulması gerekmektedir. Acaba, HDP birinci turdan sonra, daha çok taviz alabilmek için mi? böyle hareket etmektedir. Şurası açıktır ki, Cumhurbaşkanlığı için daha ne türlü pazarlıklar yapılmaktadır, bütün bunlar bizim için malum değildir. HDP tarafından istenen ise, Abdullah Öcalan'ın aday gösterilmesi idi. Demirtaş'ın mahkumiyet dolayısı ile aday gösterilemeyenden kastının bu olması gereği ortadadır. Cumhurbaşkanını doğrudan milletin seçmesi, TBMM'nin seçmesinden daha kolay olan bir durum değildir. Zira, % 51'lik oy, TBMM'ndeki, 367 oydan daha güç bulunan bir durum olarak ortaya çıkmaktadır. Elbette, sonucu bekleyip göreceğiz, yanız sadece seçim veya seçilebilmek için istenmeyen tavizler verilmemelidir. Saygılarımla.

 

 Bu Haber 772 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI