Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
5 Temmuz 2014 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Yanlış Yol
ecevit. osman@gmail.com

Esas olarak da yanlış yol değil, yanlış yollar dememiz gerekmektedir. Doğru yol bir tane olmasına rağmen, yanlış yol veya yollar çok fazladır. Bu bakımdan doğrunun önünde çok fazla sayıda engel çıkar. Fakat, yanlış yolda olanlar engelleri dolaşarak aşma eğiliminde oldukları için onlar, eskilerin değimi  ile, menzili merhaleye kolaylıkla ulaşırlar. Ülkemizdeki durum aynen budur ve bunun sonucu olarak yanlışların hepsini toplasanız elbette, bir doğru etmemektedir. Hemen konuşmağa başlarız "Adam o kadar kurnaz ki, minareyi bile kılıfını hazırlayarak yürütüyor". Ülkemizdeki en önemli, geçerli özellik kurnaz olmaktır. Esas olarak ise, akıllı olmak gereği vardır ve insanlar sadece kendi çıkarları için değil, kendilerinden sonraki nesillerin, geleceklerini düşünecek şekilde hareket etmelidirler. Eğer, her gün altın yumurtayı keserseniz, gelecekten ümidi de kesmeniz gerekir. Bir ülkenin tarihinde 20 veya 30 yıllık sürelerin önemi yoktur. Yapılacak projelerde yüzlerce hatta binlerce yılı düşünmek ve ona göre hareket edilmelidir. Hiç bir kefende cep görmedim, öbür tarafa giderken hiç kimse birkaç metre bezden başkasını götürememektedir. Son yıllardaki insanımızdaki edinme, daha çok edinme hırsını anlayamıyorum. Ayrıca, bir insanın midesi 0,5 litre yani; yarım litredir. Besili bir birisi ile, zayıf birisi fark etmez; ikisini de böcekler yiyecektir. İnsanlar bu dünyadan göçüp gittikleri zaman hep hayır ile anılmalıdırlar. Haram para ile yapılacak olan yardımın, sevabı da olmayacaktır.

Lütfen, biraz düşününüz, Ülkemizde doğru giden ne var. Mahkemeler, mahkemeler; sil baştan yeniden mahkemeler. Bunların hangisine inanacağız. En büyük teminatımız olan adalete ne derecede güveniyoruz. "Adalet mülkün temelidir" sözü nerede kaldı. Eğer, adalet ve hakkı bir tarafa bırakacak olursanız, mülk de olmaz, onu kimileri istila ederler. Çünkü, tabiat boşluk kabul etmez.

Japon kadını kocasından kıvançla "Benim eşim çok çalışır" diyerek gururunu ifade eder. Ülkemizde ise, çalışanlar veya çalışkanlar enayi olarak görülür ve birçok kimse, ne iş yaptığı belli olmadan, üretmeden, en yüksek derecede tüketicilerdir. Tabiatıyla, bu da üreten ve çalışanların aleyhine bir durumdur. Bir ülkenin gerçek zenginliği, üretim ve alın terinin değerlendirilmesinde yatmaktadır. Hiç bir yeteneği ve üretim gücü olmayanların, en yüksek hayat seviyesini arzu etmelerinin temelinde, bu yanlış yollardan birisi yatmaktadır. İşte, cari açığın temelinde de bu vardır. Üretmeden, çok , çok fazla tüketecek olursanız, cari açığı kapatmanın yolu yoktur.  Bundan yıllar önce genç arkadaşlara hitaben yaptığım bir konuşmamda "Eğer, aldığınız otomobile siz binecekseniz, otomobil alabilirsiniz. Aldığınız otomobil sizin üzerinize binecek ise, lütfen otomobil almayınız" demişim. Aradan 20 yıl  geçtikten sonra bir arkadaşımız bana bu sözü hatırlattı. Otomobilinizin masraflarını karşılamak için, rızkınızdan ve önemli ihtiyaçlarınızdan kesiyor, yakıt alamayıp arabanız bekliyor ise, araba size biniyor, demektir. Öncelikle, insan olarak yaşam için gerekli, yeme, içme, sağlık, barınma, giyinme ve tahsil gibi ihtiyaçların yerine getirilmesi gerekir. Asgari ücretle çalışan birisinin elinde 2 veya3 bin TL'lik telefon, ayağında marka ayakkabılar ve üzerinde marka  giysilerin olması durumu en önemli örneklerdir. Bunu ifade ettiğiniz zaman, "ben insan değil miyim, bunlara lâyık değil miyim?" sözleri ile karşılaşıyoruz. Elbette, iki yakanın bir araya gelmemesi, kanunsuz yolların fazlalaşmasını ortaya koymaktadır. Eskilerin "ayağını yorganına göre uzat" sözü nerelerde kaldı, bilinmemektedir. Değişen ve gelişen Dünyada çok şey değişmiştir, hızla değişmektedir. Yalnız, değişmeyen tek şey üretim ve çalışmadır. Çalışmadan nasıl üretilebilir, bunun yolunu bu yaşıma kadar bulamadım. Üretmeden yaşamak isteyen toplumlar, diğer toplumların yemi olurlar. Mübarek Ramazan ayını idrak ederken, bütün İslam aleminin aklını başına toplayarak, Müslüman kanının durmasını Allah'tan dilerim. Yalnız, bu ayda bile oluk , oluk İslam kanının akacağını tahmin ediyorum. Ramazanınız mübarek olsun. Ayrıca, Ramazanı fırsat bilerek gıda ürünlerine zam yapan esnafları da tebrik ediyorum. Müslümanların şişmanlamamaları için, az olan lokmalarını daha da az olamasını temin ediyorlar. Saygılarımla.

 

 

 

 Bu Haber 909 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI