Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
15 Temmuz 2014 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Ayıp olmuyor mu?
ecevit.osman@gmail.com

Müşteri selam vererek bakkala girer. İki pirinç çuvalının önünde durur. Bakkala sorar "Bu pirinçlerin fiyatı  nedir". Bakkal birisinin 60 kuruş, diğerinin ise 70 kuruş olduğunu söyler. Adam pirinçleri elle yokladıktan sonra "Bu iki pirinçlerin arasındaki fark nedir? Bakkal her iki pirincinde aynı olduğunu ifade eder. Zira, 60 kuruş olan pirinç daha önce gelmiştir ve 70 kuruş olan pirinç ise yeni gelen pirinç oluğunu bakkal açıklar. Bunun üzerine, müşteri 60 kuruşluk pirinçten alarak ayrılır. Bu hikaye gerçekten 60 yıl önce olmuştu. Müslümanlıkta kâr haddi bellidir. Bunun üzerine çıkmak mümkün değildir. Bugün olsa, bakkal eski ürünü yeni gelen ürün fiyatından sattığı gibi, muhtemeldir ki, üzerine 10 kuruş daha koyar. O zamanda yaşamış olan gerçek esnaflara saygılar sunar, Allah'tan rahmetler dilerim. Şimdi ise, esnaf rüzgar esse zam yapıyor, yağmur yağsa zam yapıyor. Yazımın başında ayıp olmuyor mu? demiştim; elbette ayıp olmuyor, zira utanmayana ayıp olmaz. Ramazanı, bu mübarek ayı, rahmetin yağdığı bu ayı; zam yağmuru haline getirenlerin, ocaklarına rahmet yağmayacaktır. Gazetede çıkan haberlere göre de zam yapanların hiç suçu yok, birisi zammı diğerinin üzerine atıyor. Artan enerji ve hizmet fiyatlarından dolayı zam yaptıklarını ifade edenler de var. Fakat, ben burada bir suç duyurusu yapmak istiyorum. Esas suçlu, tüketicidir, halktır. Onun tutuklanması gerekir, zira aldığı için o suçludur. Suç işlememek için öl ama hiç bir şey almayınız. Avrupa, dünyadaki diğer ülkelerden çok pahalıdır. Buna rağmen, gezdiğin bütün Avrupa ülkelerinde etin fiyatı Türk lirası olarak, 12 ile 20 lira arasında değişmektedir. Ülkemizde, ise bunun tam iki katıdır. Etin fiyatının bu şekilde olması, gerçek maliyetten değil, spekülasyondan, kâra doymayan aracılardan kaynaklanmaktadır. Kurban bayramına doğru, kurban keseceklere nasıl tuzak hazırlandığını göreceğiz. Bir kurban bayramı öncesinde, pazarlık ederken, satıcıya "Bu kurbanın eti kasaptan aldığımız etten daha pahalıya geliyor" deyice, satıcı pişkin, pişkin "Allah adına kurban kesiyorsun, birkaç kuruş ta fazla veriver" demez mi? Ona " Allah adına kurban kesenlerin manevi duygularından yararlanarak sen de keseni dolduruveriyorsun" demiştim. Allah'ı ve dini kullanarak kesesini dolduranlar ne kadar da çoğaldı?

Ramazandan önce, birçok din adamı toplu yemeklerin gösterişten uzak ve ihtiyaç sahiplerine yönelik olmasını söylemelerine rağmen; toplu yemeklerin şaşaalı ve televizyonlarda gösterilerek verilmesini anlamış değilim. İftara katılanlara baktığım zaman ise, tokların doyurulduğunu görüyorum. Ayrıca, yemek verilen merkezler, ihtiyaç sahiplerinden çok uzak yerlerdedir. Onların ulaşmaları bir tarafa, o kalabalığa giremezler utanırlar. Bana göre bu iftar sofraları, ihtiyaç sahiplerinin bulunduğu ve şehirlerin yoksul semtlerinde verilmelidir. Yalnız, bu yerlerde iftar sofraları kurulunca da kimsenin haberi olmayacaktır. Zira reklama ihtiyaç vardır ve bu dindeki şekilselliktir. Bunun yanında, ben senden daha iyi Müslüman'ım yarışı da var. Elbette, kimileri diğer birilerini kandırmağa çalışabilir veya kandırabilir. Fakat, Allah ve kendini asla kandıramaz. Nasıl Müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz ise, Müslüman mahallesinde, bir Müslüman'ın diğer Müslümanlara ben sen daha iyi Müslüman'ım diye kurum satamaz. Bütün bunlar ayıp ama, sadece utanması olanlar için ayıptır.

Bütün din adamları kardeşlik üzerinde, kul hakkı üzerinde salık vermelerine rağmen; bunun böyle olduğunu göremiyorum. Kalplerde kin ve nefret duyguları egemen ve bunun ağızlardan ne şekilde çıktığını her gün görüyoruz. Yardımlaşma yok. Zira, yardım duygularımızı, itimat ettiğimiz birçok dernek, cemiyet veya kuruluş  yok etti. Toplanan yardımların ne şekilde ve kimlere peşkeş çekildiğini defalarca gördük. Birçok defalar güvenerek yardım ettiğim bazı kuruluşlarda ortaya çıkan yolsuzluklar beni rencide etmiştir. Elbette, yardımlarım yerine ulaşamadı. Ama, bunu yapanların nasıl rahat uyku uyuduklarını anlayamadım. Dini konular çok hassas konulardır, iyi niyet esas olması lâzım gelir ve istismara çok müsaittir. Artık, camiden ses cihazlarını çalmak, yardım kutularındaki paraları çalmak, halı çalmak günlük olaylar arasındaki rutin olarak kabul edilmektedir. Saygılarımla.Bu Haber 1119 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI