Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
17 Temmuz 2014 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Orta Doğu Nereye Gidiyor?
ecevit.osman@gmail.com

Orta Doğu başını almış bir yerlere doğru gidiyor, ama doğruyu bir tarafa atarak yanlış yola gittiği gerçeği alenen ortadadır. Aynı dinden ve aynı ırktan olan toplulukların birbirine olan barbarca davranışları ise çok ama, çok elim olayları ortaya koymaktadır. Bütün bu olaylar olur iken de, özellikle batılıları suçlamanın manası yoktur. Zaten batının istediği bir gözdür, niçin ikinci gözü reddetsinler ki? Doğulu anlayışın ortaya koyduğu bu hususu her zaman tenkit etmişimdir. Eğer, ortada bir hata var ise ve biz bu hatlardan dolayı kimilerini suçluyor isek, bu hataların tekrarından kaçınamayız. Allah-ü Ekber diyerek  Müslüman, Müslüman'ı öldürüyor ise, elbette Hıristiyanlar kendilerinin yapmak istediklerini  Müslüman'ların, Müslüman'lara yapmasından dolayı mutluluk duyacaklardır. Kim tarafından öldürüldüğü belli olmayan sadece üç İsrailli için, İsrail'in Gazze'ye reva gördüğü yıkım ve mezalim dünyanın gözü önünde cereyan etmektedir. Araplar kendi aralarında çekişirken,şimdi de kara harekatına başlayan İsrail, Gazze'yi işgal edecektir. İsrail yayılma politikası içinde, Gazze öncelik sırasında yer almaktadır. Asıl hedef ise Kenan'dır. Araplar kendi aralarındaki, mezhep çekişmelerinden gerçeği görmüyorlar mı, yoksa İsrail'e mi, hizmet ediyorlar? Bu belli değildir. İsrail'in kuruluşu ile ilgili olarak Arapların yaptığı hataların ceremesini, daha çok çekeceklerdir. Osmanlının hakim olduğu dönemde, İsrail'in kuruluşu ile ilgili çalışmalar olmakla birlikte; hasta adam olarak buna izin verilmemişti. Osmanlılar Orta Doğu'dan çekilince ise, Arapların hal-i pür melali ortadadır. Son olarak IŞİD'in yıktığı, tahrip ettiği camilerin görüntülerini televizyonlardan izliyoruz: Bu örgüt ise Sünni Müslüman olduğunu iddia ediyor. Din adamlarının ve bilginleri her konuşmalarındaki Müslüman'lar kardeştir sözünü ne olduğunu anlayamıyorum. Lütfen, şu dizelere kulak verelim:

                          Şive-i yağmada ehibbâ mebhut eder adayı,

                          Hüda göstermesin âsâr-ı izmihlâl bir yerde.

(Anlamı: Ortada bir yıkıntı ve geriye gidişi, Hüda göstermesin; bu takdirde dostlar birbirine taarruzda, boğazlamada düşmanları geride bırakırlar). Petrol gibi yer altı zenginliklerine rağmen; Orta Doğu'da bilgisizlik, cehalet ve mezhep çatışmaları,  onların sonunu hazırlayacaktır ve bu süreç kaçılmazdır. Araplar, Müslüman bir ülke olmasına rağmen, Türkleri Müslüman kabul etmezler ve liderliğini de istemezler. Orta Doğu'daki diğer Ülke, Mısır ise kargaşaların bitmediği, "kendi muhtaç bir de, nerde kaldı ki bir kimseye yardım ede" durumundadır. İran ise, İslam dünyası tarafından, özellikle Araplar tarafından oldum, olası ırk ve mezhebin ayrılığı nedeniyle dışlanan bir ülke konumundadır.

Şimdi ortaya bir soru çıkmaktadır: Orta Doğu ne zaman durulacaktır. Bunun cevabı ise çok basittir. Batılılar, Orta Doğunun petrolünü tükettikleri zaman, birbiri ile çatışan aşiret döneminde olduğu şekilde Arapları terk edeceklerdir.  Irak'ı Saddam'dan kurtararak, demokrasiyi getireceğini vadeden, ABD ve İngiltere'nin geride bıraktıkları ortadadır. Suriye'nin durumu da, Irak'tan farklı olmayacaktır. Batılılar tarafından sağmal inek gibi kullanılan diğer Arap ülkeleri ise, sömürülmenin diyetine bağlı olarak şimdilik sakindirler. Açıkça ifade etmek gerekir ise,  Orta Doğu'nun aklını başına toplayarak, kendilerine geleceklerinden  ümidim yok. Orta Doğu'da cinayetler, talan yıkımlar hep devam edecektir. Bunun için de, batılılara suç yüklemenin anlamı yoktur. Aklını başına toplayamıyorsanız, bilimin yanından geçmiyor iseniz, halâ orta çağda yaşıyor iseniz; fiili olarak veya ekonomik olarak dış güçlerin istilâsından kendini kurtarmanız mümkün değildir. Batılılar arasında çifte standart yoktur. Elbette, burada öncelik Hıristiyan olmaktan geçer. Uzun süre kaldığım Amerika Bileşik Devletlerinde öğrendiğim en önemli husus; bilgi, beceri ve yetenekler bakımından onlar gibi, hatta onlardan ileri olabilirsiniz, size gülümseyerek (mekanik olarak) bakarlar, ama ikinci sınıf insansınızdır. Bir an önce İslâm Dünyasının aklını başına toplamalıdır. Bu başarılamadığı takdirde, Batılıların yemi olmaktan kurtulmak da mümkün değildir. Göz göre, göre İsrail büyümeğe devam edecektir. Saygılarımla. Bu Haber 1017 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : zamana çok uygun yorumlar. Tarih : 21 Temmuz 2014 / Pazar Üye Adı :COŞKUN KÖYCÜ
anlamak isteyenlere gerçek yorum ve görüşler.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI