Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
22 Temmuz 2014 Pazar
MİSAFİR KALEM
Yaşar Arslan…Müftü Vekili / Kadir Gecesi

Bizleri bin aydan daha kıymetli Kadir Gecesine kavuşturan Rabbimize sonsuz şükürler olsun. Bu gece İslam alemi, hüzünle sevinci birlikte yaşıyor. Hüzünlüyüz çünkü Allah katında ayların en hayırlısı olan Ramazana veda ediyoruz. Ramazan ayı boyunca İslam coğrafyasında, kadın, çocuk yaşlı demeden kardeşlerimize reva görülen zulüm, şiddet ve cinayetlerin üzüntüsü yüreğimizi dağladı. Özellikle İsrail’in Gazze’ye attığı her bomba  adeta yüreklerimize saplandı. Mazlumların yere düşen her damla kan ve göz yaşı zihin ve gönül dünyamızı param parça ediyor. Ve biz Dua etmekten başka bir şey yapamıyoruz. Bu hüzünle Ramazan-ı buruk geçirdik. Kur’an gibi muhteşem bir kitabımız olmasına rağmen dünyanın bir çok yerinde halen kan akıyor, çocuklar ölüyor, anneler göz yaşı döküyor, kardeş kardeşi katlediyor olması ne hazin bir durumdur. Bugün İslam coğrafyası, barış ve esenlik coğrafyası olmaktan gittikçe uzaklaşıyorsa, Kur’an’a hak ettiği değerin verilmiyor olmasından kaynaklanmaktadır.

 Sevinçliyiz, çünkü bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesine kavuşuyoruz. Kadir Gecesi, Müminlerin ve tüm insanlığın kadrini yücelten gecedir. O gecede insanlığın hidayet rehberi ve önceki vahiylerin tasdikleyicisi olan Kuran-ı Kerim inmiştir. Bizler Kadir gecesinin faziletini, gecenin karanlığında değil, karanlıkları ortadan kaldıran Kur’an’da aramalıyız.

"Kur’an’ın ifadesiyle: 'bin aydan daha hayırlı' (Kadr, 97/1-5) olduğu bildirilen Kadir Gecesi, insanlık için kurtuluş reçetesi olan Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı, aydınlık ve esenliğin bütün dünyayı kuşattığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği  kutlu bir gecedir. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi, ilahi rızayı kazanmak, tövbe ederek günahlardan arınmak, hayatına yeni bir başlangıç yapmak isteyen Müslümanlar için bulunmaz imkanlar sunmaktadır. Kadir Gecesi, kadir kıymet bilme, Rabbimizin bizlere sunduğu sayısız nimetlerin farkında olma zamanıdır. Kadir Gecesi'ni gereği gibi anlayıp hakkıyla değerlendirmenin yolu, Kur'an'ı lafzıyla okumanın ve dinlemenin yanında, yaptığı çağrıyı anlamaktan, üzerinde derin bir şekilde düşünmekten ve mana ikliminde yol alarak hayatımızda O'nu rehber edinmekten geçer."

Hz. Aişe Annemiz anlatıyor; Rasûlullah (sas)'e: “- Ey Allah'ın Rasûlü! Kadir gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?” diye sordum. Rasûlullah (sas): “- Allahümme inneke afüvvün tühıbbü'l-afve fa'fu annî: Allah'ım sen çok affedicisin, affı seversin, Beni Affet.” diye dua et, buyurdu (Tecrîd-i Sarih Tc. VI, 314).

Kadir Gecesi'ni, namaz kılarak, Kur'ân-ı Kerim okuyarak, tevbe, istiğfâr ederek ve dua yaparak değerlendirmeliyiz. Üzerinde namaz borcu olanların nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir.

Bu gecenin öyle bir anı vardır ki o anda yapılan ibadet ve dualar mutlaka makbul olur. Bu önemli anı yakalamak için gecenin bütününü tevbe ve istiğfar ile geçirmek gerekir. Gecenin bütününü ibadetle geçiremeyenler en azından teravihten sonra bir miktar oturup dua etmelidirler. 

Kadir Gecemiz mübarek olsun. Bu gece, Rabbimiz katındaki kadrimizin yücelmesine vesile olsun. Allahım!  Bu gece hürmetine, İslam coğrafyasında akan kan ve gözyaşlarının durmasını, bütün kardeşlerimizin bayrama huzur ve güven içerisinde ulaşmasını nasip eyle.

 Bu duygu ve düşüncelerle, Ünyeli Kardeşlerimin ve İslam âleminin mübarek Kadir Gecesini en içten dileklerimle kutluyor, huzur, güven ve barış içinde Ramazan Bayramına kavuşmayı Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.                                                         

 Bu Haber 1002 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI