Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
31 Temmuz 2014 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Protestolar ve İlerisi...
ecevir.osman@gmail.com

Önceki yazılarımda da üzerinde durduğum üzere, İsrail kendine göre kurguladığı Gazze'deki savaşına devam etmektedir. Bunun ne zaman son bulacağı ise bilinmemektedir. Zira, İsrail'in programı tamamlanınca sona erecektir. Diğer birçok davranışında olduğu gibi, Dünya kamu oyunu takmadığı da gerçektir. Çünkü, Dünya'nın süper güçlerini arkasına almış bulunmaktadır. İsrail'in bu davranışını anlayabilmek için Musevilerin tarih öncesi dönemlerden itibaren bu güne kadar olan tarihlerini çok iyi bilmek gerekmektedir. Museviler, çok eski tarihlerden bu yana yaşadıkları ve kendilerince Kenan adını verdikleri topraklarda birçok kavmin zulmüne uğramışlardır. Muhtemeldir ki,  bu sebepten özellikle Arap'lara karşı çok zalimce davranmaktadırlar. İşin garip tarafı, Araplar ile Musevilerin etnik kökenlerini araştırdığınız zaman, onların amca çocukları oldukları ortaya çıkacaktır. Bunun böyle olduğunu başta Kuran olmak üzere, Tevrat ile İncil'de görülebilir. Yalnız, İkinci Dünya savaşından sonra, Tevrat, eski ahit ve İncil ise, yeni ahit olarak lanse edilmiştir. Bu durum Orta Çağda özellikle Katoliklerin Musevilere olan yaklaşımından çok farklıdır. İkinci Dünya savaşı ile Hitler'in Musevilere karşı tutumu ve savaşı itilaf devletlerinin kazanmış olması, soykırımına uğrayan Musevilerin sempati kazanmasını ortaya koymuştur. Halbuki, Müslümanlığın yaklaşımı, Hıristiyanların Musevilere olan yaklaşımından daha sempatik ve yumuşaktır. Buna rağmen durumu dinler tarihi ve tarih açısından anlamak da mümkün değildir. 1492 yılında, Osmanlı İmparatorluğunun Musevileri kabul etmeleri yanında, Osmanlı döneminde ve daha sonra Musevilerle ilişkilerde problem yaşanmamıştır.

İsrail batının süper güçlerini arkasına almıştır ve batının da Müslümanlar üzerindeki anlayışını daha önceleri üzerinde durarak belirtmiştim. Bu bakımda, batı ülkeleri ve İslam ülkelerindeki cılız bazı protestoların dışında, bir protestoya rastlanmamaktadır. Bunu bir tarafa bırakacak olur isek, İsrail'i Dünya'da durduracak bir güç bulunmamaktadır. Yukarıda belirttiğim gibi her şey İsrail'in insafına kalmış bulunmaktadır. Türkiye'nin ise olaylarda arabulucu ve ateşkesi sağlayacak ağırlığı da bulunmamaktadır. Bunun aksine, İsrail Türkiye'den gelecek teklifleri, sadece Türkiye'den geldiği için reddedecektir. Bunun yanında, diğer bazı İslam ülkelerinde de kabul görmeyecektir. Açıkça ifade etmek gerekir ise, Türkiye dış politikasında yapılan hatalar, Ülkemizin Orta Doğu'da olması gereken ağırlığını maalesef kaybetmiş bulunmaktadır. Elbette, Orta Doğu Türkiyesiz olması mümkün değildir.

Durum bu şekilde ortada dururken benim Ülkemiz ile ilgili olarak endişelerim bulunmaktadır. Elbette, kanunların gösterdiği ölçülerde, aşırıya kaçmamak üzere protestolar olacaktır ve İsrail'in orantısız güç kullanmasına karşılık da olmalıdır. Yalnız, 1955 yılında ve 6-7 eylül olaylarını bir daha yaşamamamız gerekir. Bu protestolar ile antisemitizm'i birbirine karıştırmamak gerekir. Antisemitizm bir ırka karşı olan durumu ortaya koyduğu için, protestolar bugünkü İsrail yönetimine karşı olmalıdır. Bu böyle olmadığı takdirde, önü alınamayan çok kötü olaylar ortaya çıkabilir ve Türkiye için bu bir kara leke olarak ortaya çıkar, yıllar ve yıllar sonra bile bu leke silinmez. Hala, 6-7 eylül olayları hatırlanmaktadır. Özellikle, Ülkemizdeki liderler  ve yazar-çizerin konuşmalarında bunlara dikkat etmeleri gerekir.

Milletlerarası düzeyde, yaşam şansının olması ve hayat bulmak bu tamamen güç ile ilgili bir durumdur. Ben bütün yaşamım boyunca şunu gördüm ki, yaşayabilmek ve bir millet veya devlet olarak ayakta kalmanın tek yolu ise güçlü olmaktan geçmektedir. Bilimi meşale olarak elinde tutan ülkeler, ekonomik olarak da gelişmiş ülkelerdir ve askeri güçleri de buna paralel olarak güçlüdür. Elbette, Dünyanın süper gücü ABD, bunu ne zamana kadar devam ettirebilir bilemiyorum. Ama, her şeyin bir zeval veya zeval noktası vardır. Osmanlı İmparatorluğu bile, 622 yıl hükümran olmuştur.  Yalnız, son olarak şunu söylemek isterim ki, "Savaş tarih boyunca insanlığın uğraşarak bulduğu, çok iğrenç bir icattır". Dünyada herkese yaşam için yer vardır, barışın egemen olması dileklerimle "ramazan bayramınız" mübarek olsun der, daha nicelerine kavuşmak dileği ile saygılarımla sunarım.

 

 Bu Haber 1076 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI