Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
19 Ağustos 2014 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Seçim Bitti, Şimdi Çalışma Zamanı
ecevit.osman@gmail.com

Daha önceki birçok yazımda da üzerinde durduğum üzere, Türkiye siyaseti seçime indeksli olarak yaşamayı seviyor ve bunu tercih ediyor. Elbette, demokrasinin ilk şartı seçimdir, fakat seçim bittikten sonra ise, çalışmağa başlanmalıdır. Bütün bunlara rağmen, şimdi kamuoyu 27 eylülde yapılacak olan AKP kurultayına, başbakan olacak kimseye, cumhurbaşkanlığının yetki  ve salahiyetlerine odaklanmış durumdadır. Bir hususu açık olarak ifade etmek gerekir ise, buradaki bütün davranışlar bu partinin iç meselesidir. Bunu bu şekilde yorumlamak gerekir. Özellikle de, Abdullah Gül'ün durumu ve onun pasif hale gelmesi, kimileri tarafından hoş karşılanmamaktadır. Sayın Abdullah Gül partisine dönse bile sıradan bir üye olarak yerini alacaktır. İnsanımızda öteden beri gördüğüm bir hususu açıkça dile getirmek isterim ki, A. Gül böyle bir duruma düşünce ona balta vuranlar epeyi çok olacaktır. Her ne kadar AKP'nin kurucu üyeleri arasında yer almasına rağmen; 7 yıllık cumhurbaşkanlığı sürecinde, onun yerini dolduranlar ve ortaya çıkabilecek olan çıkar çatışmalarında ondan önde olmak isteyenler olacaktır. Bunun yanında, Cumhurbaşkanı seçilen R. Tayip Erdoğan'ın, Gül hakkındaki yaklaşımlarının olumlu olduğunu da söylemek mümkün değildir. Bunun sadece bu dönemde değil, çok önceleri ortaya çıktığı gerçeğini de çeşitli vesilelerle görmüş olduk.  Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanı olmasının yanında, kabinede ve parti yönetiminde de söz sahibi olmak istemektedir. Öteden beri, başkanlık sistemi ve partili başkan olma isteklerinin temelinde bu yatmaktadır. Abdullah Gül'ün yedi yıllık Cumhurbaşkanlığı sürecinde, Recep Tayyip Erdoğan, ikinci adam olma durumunu hiç olumlu karşılayamamış, bunu her zaman vurgulamış, fakat partinin selameti  içinde buna ses çıkarmamıştır. Yalnız, ihtilâlların her zaman kendi evlatlarını yeme kuralı da burada değişmiş değildir.

Bütün bunlara ve şu an yürürlükte olan anayasaya göre nasıl bir durumun ortaya çıkacağını ileride göreceğiz. Burada en önemli tehlike ise, ortaya çıkabilecek bazı olumsuzluklarda, zaten çok kritik bir durumda olan Türkiye ekonomisinin zarar görme durumudur. Doların önce düşmesine rağmen, sonra yükselme trendi göstermesi bunun en önemli belirtisidir. Bana öyle geliyor ki, piyasalar yeni başbakan ve bakanlar kurulunun yapısını beklemekte, fakat bir tedirginlik içinde olduğu gerçeği de ortadadır. Zannederin yetkililer bunun da tedbirlerini almış olmaları gerekir. Yalnız, uzun süredir iki seçim atmosferi içinde zaman kaybedilmesi, Ülkemizin bir seçime daha hazırlanma durumunda oluşu, başta ekonomi olmak üzere, sanayi, tarım ve yatırımlar konularının seçimin toz dumanı arasında kaybolduğunu görüyoruz. Şu varsayımı öncelikle önümüze koymak durumundayız. Eğer, sadece seçim konuşmaları ve seçim ile ülke kalkınacak ise, mesele yoktur. Daha sık seçim yapalım ve daha çok nutuk atalım. Ama, ben şuna inanıyorum ki, her şeyi kararında bırakmak gerekir. Asıl olan çalışarak, üretimi artırmamız gerekmektedir. Üretimi artırmak için çalışmaktan başka çare yoktur.

Bunun yanında, güney komşularımız ile olan ilişkilerin de bir an önce ele alınmasında yarar vardır. Aşağı yukarı, Irak ve Suriye ile olan sınırımız 1500 Km'dir ve bu sınırların kontrol altında olduğunu söylememiz mümkün değildir. Ülkemiz ayrıca, Beşar Esad rejiminin kısa bir süreç içinde yok olacağı varsayımı ile, Suriye'den kabul edilen bir buçuk milyona yakın mültecinin problemleri ile boğuşmaktadır. Bunun yanında, IŞİD'in durumuna göre Irak'tan da bir mülteci akını olabilir. Ekonomin dengesinin çok kritik olduğu bir durumda, bütün bunlara nasıl göğüs gerebiliriz, öncelikle bunu düşünmek mecburiyetindeyiz. Elbette, kuraklığın bütün şiddeti ile vurduğu tarım sektörü de yardım beklemektedir. Doların yükselmeğe devam etmesi, borsanın düşüşü, üretimim düşmeğe devam etmesi pek hayra alamet göstergeler değildir. Açıkça, ifade etmem gerekir ki, bir seferberlik halinde bu sorunların üzerine gidilmelidir. Bütün bunların için kronikleşmiş birçok sorunlar yumağı da vardır. Bütün bu sorunların kapımızı zorlamadan ve kriz kararlarına ihtiyaç duyulmadan halledilmesi gerekmektedir. Her şeyin gönlünüzce olması dileklerimle saygılarımı sunarım.

 

 Bu Haber 1027 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI