Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
26 Ağustos 2014 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Gençliğin Sorunları ve Uyuşturucu Kullanımı (I)
ecevit.osman@gmail.com

Doğum yerimde haşhaş yetiştirildiği için, az da olsa özellikle, orta yaş ve üzerindeki şahısların ağız yoluyla hap şeklinde afyon kullandıklarını hatırlıyorum. Bunun yanında, belirli insanların esrar kullandıkları söylenirdi. Afyon kullananlar afyonkeş ve esrar kullananlar da esrarkeş olarak mimlendikleri için, bu tip insanlar cemiyetten izole olmuş olarak bulunur ve özellikle, gençlerin onlarla temas etmesi, gençlerin aileleri tarafından yasaklanırdı ve geleneklerin güçlü olduğu o dönemde gençler ailelerin sözlerine de itaat ederlerdi. Uzun yıllar süresince, Ülkemizde uyuşturucu kullanımı olmasına rağmen; bunların sayısı çok düşük idi ve mahalle baskısı ile de kontrol altında idiler. Özellikle, 1970 ve 1980'li yıllarda ülkemizde, alt yapı olarak uyuşturucuya erişmek kolay olmasına rağmen; gençlerin bundan etkilenmeyeceği kanaati de vardı. Hatta bu varsayımdan hareketle, Ülkemiz üzerinden yapılan uyuşturucu trafiğine karşı da tolerans gösteriliyordu. O zamanlar da bile, böyle bir davranışın uygun olmadığını ve bu anlayışın geri tepebileceğini ifade ediyordum. Ama, o zamanki yöneticiler, böyle bir trafikte, Türkiye'nin kârlı olduğunu ve bununla ilgili olarak ortaya çıkan kara paranın bir şekilde Ülkemize geri döneceği kanaatinde idiler. Elbette, sonuçta tahmin edildiği gibi, bu paralar Ülkemize aklanarak ve bir kısmı da silah olarak geldi. Bu olaylar sonucunda Ülkemizin bir şey kazanmak bir tarafa çok şey kaybettiğini ifade edebilirim.

Amerika'da bulunduğu süre içinde, doktora öğrencisi bir arkadaşım; Dünya'ya Türkiye'nin uyuşturucu gönderen en önemli ülke olduğunu ifade etmişti. Kendisine "Türk köylüsünün, özellikle de haşhaş tarımı yapan çiftçi hakkında ne bildiğini" sordum. Hiç bir şey bilmiyordu ve gazetelerde çıkan haberlere göre konuşuyordu. Ona elbette, ülkemizde haşhaş yetiştirildiğini ve bundan afyon elde edildiğini ve yıllık bir kaç bin dolar olan geliri ile köylünün, uyuşturucu trafiğinde yer alamayacağını, bunun çok uluslu mafya veya kaçakçılık kuruluşları tarafında organize edildiğini, çok düşük gelirli ve yabancı dili olmayan çiftçinin suçlanmasının abesle iştigal olduğunu, bu ticareti yapanların batılı illegal kuruşların olduğunu söyleyince, bana hak verdi. Bunun yanında, uzak doğudaki uyuşturucu trafiği ile ilgili olarak altın üçgen hakkındaki bir araştırma yazısını kendisine okudum.

O zamanlarda, Dünyadaki uyuşturucu üretimi, uzak doğudaki altın üçgen, Türkiye-İran-Pakistan-Hindistan, Güney Amerika kıtası ülkeleri idi. Bütün uyuşturucular bitkilerden elde edilen ürünler idi.

Bunlara karşılık olarak batılı illegal kuruluşlar, kâr marjı çok yüksek olan bu sahada yer almak üzere sentetik uyuşturucular üzerinde yoğunlaşmağa başladılar. Uyuşturucu üretiminde bitkilerden yararlanan ülkelere karşı, batılı ülkeler sentetik uyuşturucuları daha ucuza elde ederek, diğer ülkelere pazarlamağa başladılar. Çok daha ucuz olan ve ulaşılması çok kolay olan bu uyuşturucuların kısa bir zaman içinde, özellikle ülkemizdeki metropollerde kullanımının yayın hale gelmeğe başladığını görüyoruz. Böyle bir durumun batılı ülkeler tarafından desteklenip, desteklenmediğini bilmiyorum. Yalnız, bildiğim en önemli gerçek, uyuşturucu kullanımının iki tarafı keskin bir bıçak gibi, üreten veya tüketen diye sınıflama yapılamayacağı ortadadır. 1980'li yıllarda Ülkemizde uyuşturucu kullanmanın yaygın hale gelmeyeceği kanaati boş çıkmıştır. Batılılar da böyle düşünmüşler ise, onların bu konudaki varsayımları da iflas etmiştir. Uyuşturucu konusunda, gerçek anlamda ve eşyanın tabiatına uygun olarak mücadele etmek gerekir. Burada, benim halkım veya  diğer halklar yerine düşünülmesi gereken en önemli husus, uyuşturucunun insanlık için ne türlü bir tehlike olduğunun üzerinde durulmasıdır. Bu yazımda bir giriş yaparak durumu özetlemeğe çalıştım. Bir sonraki yazımda, Ülkemizde, özellikle son yıllarda yaygın hale gelen, gençleri bir tarafa bırakın çocuk yaşlara kadar inen kullanımın neden nasıl ortaya çıktığı üzerinde duracağım. Halâ, Ülkemizde uyuşturucu ile mücadelede polisiye tedbirlere baş vurulmakta ve önleyici önlemlere yeteri kadar önem verilmemektedir. Önleyici tedbirler alınmazsa, kullanıcı polisiye tedbirlere rağmen; bunu bir şekilde elde edecektir. Saygılarımla.Bu Haber 1657 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI