Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
16 Eylül 2014 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Suçlu Yok
ecevit.osman@gmail.com

Asansör faciasının nasıl olduğunu öğrenemeden önce, inşaat firması sektör olarak böyle kazaların olabileceğini ve kendilerinin her türlü önlemi aldıklarını ifade etti. Asansör firması da gerekli önlemleri aldıklarını, bakanlık ise bunun kendi konuları içinde yer almadığını söyleyerek diğer bir bakanlığı işaret etti. Sonunda asansörle ilgili olarak birkaç kişi göz altına alındı. Bununla ilgili bilgilerim oldukça kısıtlı, ama ortada cinayet şeklinde bir kaza var ise, bunun mesulü olan kurum veya kişilerin olması gerekir. Tahkikat ise sürmektedir. Şunu açık olarak ifade temek gerekir ki, birçok kurum veya kişiler birbirlerini suçlayacaklar ve sonunda her zaman olduğu gibi unutulup gidecektir. Sadece, ölenler için "Allah rahmet etsin, makamları cennet olsun" diyerek, bütün suçu kaderin üzerine atacağız. Fakat, cehaletin kol gezdiği ve mesuliyetlerinin bilincinde olmayan, oturduklar makamı dolduramayan  insanların, birçok konuda olduğu gibi bu hususta da kimleri ne şekilde suçlayacaklarını göreceğiz. Sonuç olarak, eğer "O" işçiler, o asansöre binmeseler idi; bu kaza olmayacaktı. Kaderin önüne de geçilemez? Yalnız, 10 işçinin ailelerinin ocaklarındaki ateşi kim söndürecek veya söndürebilecek bunu anlayamıyorum. İş kazalarının sayısal çokluğu bakımından Dünya ölçeğinde üçüncü ve Avrupa ölçeğinde ise birinciyiz. Kimse kimseyi aldatmasın, Dünyanın bilimdeki baş döndürücü ilerleyişine ayak uyduramadığımız gerçeği ortadadır. Her zaman "bir şey olmaz" ifadesi ile değil olabilire göre önlem alınmalıdır. 

Soma'da 301 işçinin ölümü ile ilgili olarak, davalar ve soruşturmaların ne olduğu belli değildir. Torba yasa ile işçilere verilen özlük haklarına itirazım yoktur. Yalnız, başımıza cinayet gibi kazalar gelmeden önce tedbirlerle birlikte, bunun üzerinde durulmalıdır. Madencilik, inşaat, tersane,yol yapımı gibi sektörlerde gerekli önlemler alınmalıdır. Elbette, bu önlemlerin bir maliyeti de vardır ve bunun miktarı ise fiyatlara yansıtılmalıdır. Bu prensip olarak kabul edildiği takdirde kazalar çok düşük seviyeye inecek ve ocaklar sönmeyecektir. Bu konuda daha önce yazdığım gibi, iş kazlarındaki ölüm yüzdesi gelişmemiş ülkelerde, gelişmişlere nazaran yirmi misli fazladır.Ülkemizde olduğu gibi, Avrupa'da, Amerika'da veya dünyanın diğer ülkelerinde can, candır ve bir can dünyaya bedeldir.

Ülkemizde hiç bir şeyin ayarı ve ortası yoktur. Bilgisayarlar, İPad'ler, telefonlar ve internet'in kullanımı üretime yönelik olmalıdır. Bu akşam nerede yemek yenildi, nasıl tatil geçirildi gibi hususların bir anlamı olmadığı kanaatindeyim. Bundan 50 yıl kadar önce, Rahmetli Ekonomi Hocam, Prof. Dr. Kâzım Köylü'nün yolu Tibet'e düşer. Birkaç gün gezilir ve sonunda ayrılış için bir ziyafet verilir. Mahalli yemekler  ikram edilir ve yenilir. Ziyafetten sonra, ortaya bir dikiş makinesi getirilir ve makineye de bir genç kız oturur, çalıştırmaya başlar. Değerli hocam, herhalde burada adettendir, genç kız çeyizlerini veya elbiseleri nasıl diktiğini gösterecek demeğe kalmadan; dikiş makinesinin ritmine uyarak bir grup dans etmeğe başlarlar. Değerli hocam bu hikayeden sonra; "dikiş makinesi  Almanya'da 50-100 değişik iş yapar. Balkanlarda bu 5 veya 10 düşer, Ülkemizde birkaç iş yapılır. Fakat Tibet'e gidince ise, kullanılma maksadı değişir" demişti. Bakımsızlıktan şehir içi otobüslerin kazaları, kamyon ve tır kazaları, otomobil kazaları milleti canından bezdirdi. Ama, ortada tedbir yok, batının harikası ulaşım araçlarının direksiyonuna oturanların, aracın kabiliyetlerini bilmesi ve bilinçli olarak kullanmaları gerekir. Sadece, ceza ile bun kazaların önlenmesi mümkün değildir. Her şeyin bilimsellikten geçtiği unutulmamalıdır. Cehaletin verdiği cesaret bu tip kazaların gerçek sebebidir. Ülkemiz, olmaması gereken bu kazaların diyetini çok ağır faturalarla ödemektedir. Soma'daki kazada hakkın rahmetine kavuşan 301 kişi ile birlikte, en az 1500 kişinin mağdur olduğu ortadadır. Ölenlerin acısı ise, bizleri derinden etkilemeğe devam etmektedir. Asansör kazası ve diğer kazalarda günahsız yere, daha doğrusu cinayete kurban gidenlerin acısı da aynı derecede bizleri üzmektedir. Bütün uygulamalarda bilimsel olarak gerekli tedbirler alınmalıdır. Zira görevlendirilmelerde liyakat gözetilmemektedir. Bunun sonucu olarak iş kazalarına davetiye çıkarılmaktadır. Saygılarımla.Bu Haber 1054 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI