Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
29 Haziran 2009 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
GERÇEKLER
Ülkemizde gerçekler bir tarafa, sanal bir ortamda yaşadığımız ayan beyan ortadadır.

Soğuk savaşın hüküm sürdüğü yıllarda, Dünya soğuk savaştan çok çekti. Kenndy “Komünizm ve Liberalizm birbiri ile yarış halindeki trenler gibi, bakalım kim yarışı kazanacak” demişti. Aradan geçen süre içinde, komünizm parça, parça oldu ve sonuç liberalizm’in zaferi ile sonuçlandı. Fakat bu sefer de, Dünya tek kutuplu olarak, soğuk savaşta olduğundan fazla psikolojik baskı altındadır. İnsanlar gerçeklerle değil, gerçek diye ortaya konulan ve kimilerinin inanmasını istediği sanal bir ortama doğru itilmektedir.

AP iktidarda ve CHP İsmet İnönü’nün başkanlığında muhalefettedir. İhsan Sabri Çağlayangil’de dışişleri bakanıdır. İnönü’nün başbakan olduğu dönemde, İhsan Sabri de Bursa valisidir. Aralarındaki ünsiyet de çok eskilere dayanmaktadır. Birbirlerine rakip iki ayrı partiden olmalarına karşılık aralarındaki diyalog çok iyidir. Çoğu kez resepsiyonlarda İnönü “Sabri, gel biraz konuşalım” der ve sıkı birer dost olarak sohbet ederlerdi. İnönü, bir gün “Sabri söyle bana, Rusya ile Amerika Bileşik Devletlerinin arası nasıl” der. İhsan Sabri “Çok kötü Paşam”. İsmet İnönü “Oh, oh ne alâ” der. Diğer bir toplantıda, yine İsmet İnönü “İhsan evladım, Rusya ile Amerika Bileşik Devletlerinin arası nasıl”. İhsan Sabri “Paşam, bu sefer çok kötü idi. Nerede ise Dünya savaşı çıkacaktı” deyice, İsmet İnönü “Oh, oh ne güzel” der. Bu cevaba İhsan Sabri dayanamaz “Paşam, ben size Dünya savaşı çıkacak diyorum. Siz, oh, oh ne güzel diyorsunuz. Kusura bakmayın ama, ben bunu anlayamıyorum”. Bunun üzerine İnönü kendine has üslûbu ile “Bak, İhsan evladım, Dünyanın bu iki kutuplu düzeninde, büyükler tepişirken bize hayat şansı doğuyor. Tek kutuplu Dünyada bizim gibi Ülkelere yaşam şansı tanınmaz” der. İhsan Sabri Çağlayangil sadece “Doğrusunuz paşam” demekle yetinir.

Bu kısa hikayeden çıkaracağımız çok şeyler vardır. Öncelikle, birbirlerine rakip olan iki partiden, birinin lideri ile diğer partinin bakanı sohbet edebiliyor. Bugün, örnek alınması lâzım gelen bu davranışların ne kadar gerisinde olduğumuz ortadadır. Diğeri ise, tek kutuplu bir Dünya’da gerçekler yerine, sanal bir Dünya yaratılarak, gerçekler değil inandırılması gereken hususların su yüzüne çıkarılmasıdır. Açıkça ifade etmek gerekir ise, ben bile kendi adıma bu sanal Dünyadan etkilenmediğimi söyleyemem. Süper güçler, medya organlarını kullanarak, kendi ülkelerinde yaşayan insanlar dahil, sanal bir Dünya yaratarak, gerçek yerine kendi çıkarlarının gereği olan bir Dünya yaratıyorlar. Birbirine paralel olan fikirleri aykırı göstermek veya birbirine aykırı olan fikirleri paralel olarak göstermek, sanal Dünyanın bir parçasıdır. Bunların yanında, fikri olarak bir zihin kirliliği yaratmak ve insanları neye inanacağı hususunda kararsızlığa düşürmek, hedeflenen diğer yoldur. Ben bunlara, tarihin her döneminde rastlanan “Paralelliklerin zıtlıkları, zıtlıkların paralellikleri” diyorum. Maalesef, doğru olan budur. Çok doğru olarak inandığımız fikirlerin, gerçekte bize yutturulan ve doğru olmayan şeyler olduğunu çok gördüm. Suyun köprünün üzerini aşmasından sonra, pardon demek pek bir anlam ifade etmez. Zira, olan olmuştur, geriye dönüş yoktur. Koyun postu içindeki kurtları herkes görmüştür, ama çoğunlukla “Beni ısırmaz, bana zarar vermez” ifadeleri tamamen gafletin göstergesidir. 

Yılan, akrep beni sokmaz demenin de anlamı yoktur. Yılan ve akrep kötülük olsun diye bunları yapmıyorlar ki, bu onların yaşamlarının bir parçasıdır. Onun için, insanların veya devletlerin politikalarının bir seferliğine değişeceğine inanmıyorum. Eline fırsatı geçiren bunu sonuna kadar kullanacaktır. Onun için dış ve iç güçlerin yapacakları yıkıcı fikirlerin ortaya koyduğu sanal yaşamdan etkilenmemenin temelinde yatan ise, okumak ve daima okumaktan geçmektedir. Cahil bir insanın kendine yaptığı kötülüğü Dünya bir araya gelse yapamaz. Zihinsel olarak yaratılan kaostan kurtulmanın yolu bilimsel birikim ve okumakla aşılabilir.

Bilimi başına taç edinmiş, okuyan araştıran bir Atatürk gençliği ümidi ile saygılarımı sunarım.Bu Haber 1597 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI